most Marco Polo
most Marco Polo
zhongguo zhongguo
2909
BLOG

W CHINACH RZEŹBIONE FIGURKI PRZYNOSZĄ SZCZĘŚĆIE cz. I

zhongguo zhongguo Kultura Obserwuj notkę 0

 

 

   Kazdy motyw dekoracyjny w tradycji chińskiej ma znaczenie, a szczególne miejsce zajmuje zbiór legend o zwierzętach.

                                                                                  *   *   *

   Tradycyjna architektura chińska przywiązuje dużą wagę do dekoracji. Często można oglądać rzeźbione figurki zwierząt m.in na dachach domów, wzdłuż mostów, przed lub za głównymi drzwiami wejściowymi. Zwierzęta te są uważane za "odganiaczy złych duchów", są symbolem szczęscia, bogactwa i godności.

   Najczęściej spotykanym zwierzęciem, który chroni drzwi wejściowe  jest LEWWłasciwie, zwierzę to nie żyło w Chinach, LEW przybyl tutaj w II w.pne za sprawą slłnnego dyplomaty chińskiego Zhang Qian podróżującego na Zachodzie. I odtąd ogromna lwia postura jest lubiana przez Chińczykow; przypomina ona swego tygrysiego kolegę również uważanego za króla zwierząt.

   Sława lwia wiąże się z wprowadzeniem buddyzmu w Chinach. W dniu swego narodzenia budda Sakyamuni zaczerwienił się jak lew, wskazując swym kciukiem niebo i ziemię.  Rzekł  "jestem najważniejszy na świecie". Stąd też lew jest bardzo ceniony przez buddystów jako przedstawiciel pokory, szcześcia i brawury.

   Przed VII w. rzeźby lwa były o ogromnych wymiarach, umieszczano je tylko przed grobowcami cesarzy aby odstraszyć ludzi. Za czasów dynastii TANG (618 - 907) zwykła ludność umieszczała statuety lwów w swoich domostwach, w tzw FANG czyli kwadratowych miejscach ogrodzonych murami z otworami.  W ten sposób były one chronione przed kradzieżą lub przed pożarem. Na portalach widniały nazwiska właścicieli danego  domostwa. U stóp każdej kolonady były ustawiane kamienne bloki chroniące przed wiatrem i trzęsieniem ziemi, którym rzeźbiarze nadawali formę lwów w celu dekoracyjnym i symbolicznym.

Pomału para lwów z kamienia przy wejściu stalł się głównym elementem dekoracyjnym w architekurze chińskiej. W Starożytności kamienne lwy zaczęto umieszczać przed drzwiami pałców, sadów, instytucji i domów dla ukazania mocy, bogactwa i szlacheckiego pochodzenia ich wlaścicieli. I tak np. lwy znajdujace sie przed portalem TIAN AN MEN wspaniale odzwierciedlają najwyższą władzę cesarską.

   Po XIV w. artyści zaczęli wprowadzać inne zwierzęta, aby drapieżniki stały się łaskawsze, a więc pies pekińczyk, który pod swą łapą trzyma rzeźbioną kulę, a pod łapą jego psiej  żony jest małe szczenie. (ciekawostka: pekińczyk jest skrzyżowaniem lwa i małpy). Jest to symbolika pokoju, powodzenia, miłości i człowieczeństwa.

   Poza odpędzaniem złych duchów, rzeźby te gomadzą w sobie również ważne elementy  dekoracyjno-architekturalne. Most LUGOU w Pekinie, zwany również mostem Marco Polo jest udekorowany niezliczoną ilością figurek lwa, małymi, dużym, samcami i samicami; najmniejszy z nich ma zaledwie kilka centymetrów, most ten stał się prawdziwym muzeum rzeźbionych lwów.

   Motywy dwóch lwów stawianych przy wejściowych drzwiach stanowią nieodzowny wątek w kulturze chińskiej. Mimo że tradycja zostaje zachowana, to jednak wątek zabobonności nie jest traktowany poważnie. 

Ideogram lwa i "długie lata" są hononimami, a więc para dużych lwów w towarzystwie stu lwiątek oznacza pokój dlłgowieczny.

  XIEZI - to zwierzę mityczne w dawnych antycznych Chinach, jest podobne do barana z jednym rogiem, stawia się go najczęściej przed drzwiami sadów, pomaga on w rozwiązywaniu konfliktów, jest obrońcą etyki i sprawiedliwości oraz przynosi szczęście.

 PIXIU   image

 - mitologiczna bestia przynoszącą również szczescie, ustawiana jest przed bankami. Wszystko co pożra zostaje w jej zołądku bez wydalania, żywi się bogactwem, a więc dla banku wszelkie bogactwa są dobre gdy pozostaja w jego szeleściach. Jest bardzo lubianym przez społeczeństwo. Posiadanie PIXIU może przynieść sukces, zapewnić spokój rodzinie, poprawić byt, a nawet przynieść bogactwo.

 Niewyczerpalna to studnia...C.D.N.

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura