zhongguo zhongguo
54
BLOG

Bazylika Matki Bożej, Wspomożycielki Wiernych na Sheshan

zhongguo zhongguo Kultura Obserwuj notkę 1

Bazylika Matki Bożej w Sheshan (佘山进教之佑圣母大殿, Shéshān jìnjiào zhī yòu shèngmǔ dàdiàn) jest najwyższym kościołem w Szanghaju.

Sheshan znajduje się 35 km od Szanghaju i został zewangelizowany około 1844 roku. Ówcześni misjonarze zbudowali na wzgórzu dom z pięcioma salami, z których jedna była małą kaplicą.

Obecnie w sanktuarium znajdują się dwa miejsca sakralne: kościół w połowie wzgórza i słynna bazylika na szczycie zbudowana w 1873 roku i wielokrotnie przebudowywana. Jest ona w stylu romańskim z czerwonej cegły, ma 56 metrów długości, 25 metrów szerokości, 17 metrów wysokości i 38-metrową dzwonnicę.

Sam kościół zbudowany jest na planie krzyża. Do budowy nie używano gwoździ, belek ani stali.  Całe wnętrze wykonane jest z granitu. Na szczycie dzwonnicy wzniesiono wspaniałą figurę Matki Boskiej.

image Droga Krzyżowa prowadzi na wzgórze do obecnej bazyliki, która może pomieścić ponad 3000 wiernych. 

image Bazylika jest głównym miejscem pielgrzymek chrześcijan w Chinach. Papież Pius IX w 1874 r. udzielił wszystkim zupełnego odpustu wszystkim, którzy udali się tam w maju, miesiącu Maryi, która jest jej patronką. 35 km na południowy zachód od finansowej stolicy Chin, w dzielnicy Songjiang, obsługiwanej przez linię 9 metra w Szanghaju, sanktuarium Sheshan stoi na wzgórzu porośniętym bambusowym lasem.

image Podczas Rewolucji Kulturalnej bazylika została zamknięta i zdewastowana; zniszczono wówczas witraże, obrazy oraz figurę Madonny. W 1981 roku świątynia została ponownie przekazana diecezji szanghajskiej i odrestaurowana. Figura Madonny, zastąpiona początkowo żelaznym krzyżem, powróciła na swoje miejsce w 2000 roku.


   Niedaleko obserwatorium astronomicznego zbudowanego przez francuskich jezuitów w XIX wieku (w latach od 1872 do 1900) bazylika wyróżnia się czerwonym kolorem granitu, a dach błyszczy lakierem chińskich płytek ceramicznych.

image  


   Z daleka widać kościół z czerwonej cegły z 38-metrową dzwonnicą. imageAby uzyskać do niego dostęp, są do wyboru dwie możliwości:

• Najpierw można wejść na górę pieszo. Miniesz przed starą pagodą, przejdziesz przez bambusowy las i pójdziesz zygzakowatą ścieżką z drewnianymi rzeźbami na każdym zakręcie, przedstawiającymi 14 stacji Drogi Krzyżowej.

• Można też pojechać kolejką linową, która jest szybsza, ale oczywiście droższa. Po dotarciu na szczyt wzgórza rozejrzyj się po kościele i ciesz się widokiem zachodniego przedmieścia Szanghaju.

image  Pierwotnie na wzgórzu znajdowały się pozostałości świątyni buddyjskiej.

W XIX wieku ojciec Gu Zhen Sheng, przełożony wspólnoty jezuickiej w Szanghaju, wspiął się na wzgórze aby prosić Matkę Bożą o opiekę nad diecezją, której groziło zniszczenie przez zbuntowaną armię Taiping. Na życzenie obiecał, że zbuduje kościół na jej cześć. Maryja go wysłuchała i diecezja została oszczędzona.

image Ksiądz jezuita upublicznił wydarzenie i poprosił o pomoc przy budowie bazyliki. Rok później, 24 maja 1871 roku, w święto Matki Boskiej.

Pierwsza budowla miała plan krzyża i była poprzedzona kolumnowym portykiem, którego strzegł rząd lwów. Styl łączy w sobie cechy Wschodu i Zachodu. Budowla ta wkrótce wydała się zbyt mała i skromna, dlatego zdecydowano się na budowę większego i bardziej odpowiedniego budynku kultu.

       image

Dziś jest to pierwsza bazylika znajdująca się w Azji Wschodniej

   W 1921 r. rozpoczęto prace budowlane nad nowym gmachem, które trwały do 1935 r. Pierwszy kamień wmurowano 24 maja 1925 r. Został on zaprojektowany przez belgijskiego architekta i księdza Zgromadzenia Niepokalanego Serca Maryi, Alphonse’a Frédérica De Moerloose i stworzony przez architekta i jezuitę, ojca portugalskiego pochodzenia François-Xaviera Diniza (Ye Zhaochang). Obecna bazylika jest zatem zbudowana z betonu zbrojonego, zgodnie z ówczesnymi trendami neoromańskimi, modnymi od połowy XIX do początków XX wieku. Posiada plan krzyża łacińskiego. Wnętrze z trzema nawami, utrzymane w delikatnej szarości, zbiega się w stronę ołtarza ze złotym baldachimem i wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem, w rozpoznawalnym znaczeniu Maryi Wspomożycielki.

image Ołtarz wykonany jest z marmuru inkrustowanego jadeitem i złotem. Kościół może pomieścić ponad 3000 wiernych i jest uważany za pierwszą bazylikę w Azji Wschodniej. Drogę prowadzącą na szczyt wzgórza, na którym znajduje się kościół, wyznaczają stacje drogi krzyżowej.


imageMatka Boża z Sheshan to Matka Chin i Azji

   Nad sanktuarium dominuje statua z brązu Matki Bożej.Ten niezwykły posąg, koronowany w 1946 roku na zlecenie Stolicy Apostolskiej, waży dwie tony i mierzy 3,87 metry. Maryja podnosi swego Syna bardzo wysoko z ramionami nad Jego głową, jakby chciała dać Mu możliwość spojrzenia jeszcze dalej. Jezus wyciąga ramiona ku światu, jakby chciał go objąć, tak że z oddali postać Matki z Synem roztapia się w kształt krzyża.

                        image


W środku znajduję się obraz Gary'ego Chu Kar Kui urodzonego w Hongkongu w 1960 roku. Przedstawia on wizerunek Matki Bożej o rysach chińskich w zachodnim stroju. image 


   image  Gary Chu Kar Kui pochodzi z skromnej, niechrześcijańskiej rodziny. Od młodości interesował się malarstwem. W 1989 roku namalował pierwszy obraz Matki Bożej w stroju chińskim. Jego wielki talent artystyczny zwrócił na siebie uwagę misjonarzy w Makau, którzy poprosili go o namalowanie obrazu Matki Bożej Cesarzowej Chin w tradycyjnym stroju z dynastii Qing.

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura