Dwunasty dzień pierwszego miesiąca księżycowego to jedno z tradycyjnych chińskich świąt księżycowych.
Tradycyjnie chowa się nożyczki, zbiera stare buty i konfekcjonuje lampiony na Święto Latarni.
"Święto Lampionów" narodziło się za czasów rządów cesarza Ming z dynastii HAN, gorliwego zwolennika buddyzmu. Tego właśnie dnia cesarz postanowił aby w Pałacu Cesarskim i we wszystkich świątyniach zostały zapalone lampiony.
12 dnia nowego roku po śniadaniu kobiety i dziewczęta z wioski chowają nożyczki do szuflady lub pod dywan. Są one owinięte czerwoną tasiemką lub zawinięte w czerwony kawałek jedwabiu. Tego dnia nie powinnio się ich używać.
W 12-tym i 13-tym dniu, Chińczycy kupują potrzebne materiały do wykonania lampionów. Od tego dnia powoli powraca świąteczna atmosfera.
Dzień zwany jiù xie 旧鞋, w którym dzieci z każdego gospodarstwa domowego niosą kosz od drzwi do drzwi, aby zebrać stare buty. Mieszkańcy wioski chętnie pozbywają się starych butów, które są następnie spalane.
W południe spożywa się pierożki i fasolę mung, a wieczorem makaron z prosa lub kukurydzianą owsiankę. A po kolacji praży się orzeszki ziemne.
Na północy Chin o zmierzchu każde gospodarstwo domowe zapala gałązki cyprysów przed drzwiami i siada wokół ogniska, aby się ogrzać. Ogień palącego cyprysu symbolizuje „katastrofę”, ludzie wierzą, że może odpędzić złe duchy, uniknąć zarazy i chronić dom.
Tego dnia przypada legendarne „Święto Myszy”. Wyrabia się z ciasta myszki, które następnie są gotowane na parze i póżniej zjadane. Zwyczaj ten ma na celu uniemożliwienie gryzoniom niszczenie artykułów gospodarstwa domowego i zapewnienie spokoju w domu.
Oprócz kopania nor myszy mają również zwyczaj chowania się w starych butach i zakładania w nich gniazd. Zwyczaj zbierania starych butów oznacza pozbycie się szczurów oraz ochronę spokoju i czystości w domu.
W niektórych regionach istnieje również zwyczaj spożywania posiłków wegetariańskich. Ludzie wierzą, że jedzenie wegetariańskich potraw w tym dniu może oczyścić ciało i umysł w ramach przygotowań do nadchodzącego Święta Latarni. Zwyczaj ten odzwierciedla dążenie do zdrowego życia i poszanowania przyrody.
W niektórych regionach istnieje również zwyczaj spożywania posiłków wegetariańskich. Panuje pogląd, że jedzenie wegetariańskich potraw w tym dniu może oczyścić ciało i umysł w ramach przygotowań do nadchodzącego Święta Latarni. Zwyczaj ten odzwierciedla dążenie do zdrowego życia i poszanowania przyrody.
Dwunasty dzień pierwszego miesiąca księżycowego jest także dniem składania bogom ofiar. Wznosi się ołtarze w domach lub świątyniach, składa bogom daniny oraz modlić się, aby bogowie pobłogosławili ich domy pokojem i dobrymi zbiorami. Zwyczaj ten odzwierciedla szacunek ludzi do bogów i ich dążenie do lepszego życia.
Inne tematy w dziale Polityka