Kaligrafia pędzlem cyfry 3. Chiński znak odpowiadający 3 jest pisany „三”. Na banknotach oraz papierach artościowych jest pisana „弎”.
Kaligrafia pędzlem cyfry 3. Chiński znak odpowiadający 3 jest pisany „三”. Na banknotach oraz papierach artościowych jest pisana „弎”.
zhongguo zhongguo
253
BLOG

MAGIA CYFRY 3

zhongguo zhongguo Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

    Dzisiejsza data w kalendarzu obchodzona jest jako święto Genowefy. Patronka Paryża urodziła się w Nanterre około 420 r (dzisiaj jedno z przedmieść paryskich), zmarła w Paryżu między 502 a 512 r. image


image  Dla niektórych krajów azjatyckich, w tym Wietnamu i Chin, liczba 3 jest magiczna. Reprezentuje upodobanie umysłu, logiki i działania.


    Każda kultura ma liczby, które piastuje lub nienawidzi, szanuje lub odrzuca. W starożytnej Grecji Pitagoras widział, że liczba jest zasadą rzeczy, uznając w ten sposób uniwersalną harmonię we wszystkich dziedzinach. Jego motto brzmiało:

 

Wszystko jest liczbą. 

Każdej rzeczy przyporządkowana jest liczba całkowita (liczby naturalne dodatnie 1, 2, 3, 4, 5).

Wydaje się, że w kulturze wschodnioazjatyckiej liczba 3 ma upodobanie do dowcipu, logiki i działania.


Być może dlatego, że nie jest ani za małą, ani za dużą, wskazuje akceptowalną średnią możliwą do osiągnięcia równowagę. Odzwierciedla to ewolucję wszystkich rzeczy: początku, środka i końca. image

Popularna mądrość mówi:


nie więcej niż trzy razy

 , odradzając podejmowanie działań więcej niż trzy razy.

Życie duchowe w Azji Wschodniej cechuje współistnienie i jedność Trzech Wiar wywodzących się z tego samego źródła (buddyzm, konfucjanizm, taoizm).


    "3" jest duchową cyfrą

    Buddyzm ma wiele trójek. W pagodach przedstawionych jest kilka grup trzech Buddów: trzech Buddów Teraźniejszości, Przeszłości i Przyszłości. Budda Nieograniczonego Światła Amitabha, najbardziej czczony z tzw. buddów medytacyjnych jest otoczony przez dwóch bodhisattwów.

                             image


Trzech Bogów Szczęścia zwie się:

- Gwiazda Szczęścia, Fuxing福星;

- Gwiazda Godności lub Dobrobytu, Luxing 禄星

 - Gwiazda Długowieczności, Shouxing 寿星.


image Są oni nosicielami wielu symboli.


Te trzy bóstwa można znaleźć pod nazwami:

- Trzech Bogów Szczęścia

- Trzy gwiazdy

- Trzej Czcigodni Staruszkowie

- Trzech leciwych ministrów

- Trzech Nieśmiertelnych szczęścia, wynagrodzenia i długowieczności


    W starożytnych Chinach trzy główne więzi społeczne to te, które łączą władcę i jego poddanych, ojca i dziecko, męża i żonę. Trzy pierwsze zasady odnoszą się do Nieba, Ziemii i Człowieka. Kobieta przez całe życie podlega trzem podmiotom

- córka swoim rodzicom,

- żona mężowi,

- wdowa synowi

   Popularne zwyczaje i wierzenia przeplatają się z cyfrą 3. Ludzkie szczęście jest ucieleśnione w trzech postaciach reprezentujących trzy obfitości:

 - szczęście (wiele dzieci),

- bogactwo (bycie Mandarynem)

- i długowieczność.

Podczas ceremonii są składane trzy ofiary: wół, świnia i koza.

Istnieją 3 potrzeby (pragnienia): spanie, jedzenie i prokreacja. Uważa się, że człowiek ma 3 dusze duszę duchową, duszę zmysłową i duszę wegetatywną. 3 nieszczęścia zagrażające człowiekowi to: ogień, powódź i złodzieje.


Trzy pokolenia mieszkają pod jednym dachem 


                   image


   Żyjąc w trzy pokolenia pod tym samym dachem jest ideałem i symbolem szczęścia w starożytnych Chinach. Rewolucja Kulturalna próbowała przekształcić struktury rodziny. Polityka jednego dziecka przyczyniła się w dużym stopniu do utrzymania więzi pokoleń pod jednym dachem. Do codzienności należy fakt, że dziadkowie dbają o swoje wnuki!

   Kwestia, że emerytura jest prawie nieistniejąca w Chinach wyjaśnia sytuację uzależnienia. Nie jest rzadkością widzieć, jak nawet bardzo starzy ludzie dorabiają na codzienne życie zajmując się drobnym handlem na straganach lub w małych sklepikach.

    Statystyki szacują, że w połowie XXI wieku w Chinach będzie 400 milionów "seniorów". Dziś na jednym dziecku spoczywa opieka swych 2 rodziców i 4 dziadków!


Uzupełnienie:

 Motyw trzech mądrych małp wywodzi się z Chin.

                                                image Mądre małpy (zwane też „trzema małymi małpkami”) to symbol  składający się z trzech małpek, z których każda zakrywa łapkami inną część twarzy: pierwsza usta, druga oczy, a trzecia uszy.

Tworzą coś w rodzaju obrazkowej maksymy: „Nie widzisz zła, nie słyszysz nic złego, nie mówisz nic złego”. Dla tych, którzy przestrzegają tej maksymy, wyniknie z tego tylko dobro.

Najwcześniejszy znany zapis znajduje się w „Dialogach konfucjańskich”, spisanych od 479 pne. mniej więcej do 221 roku n.e.:


nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego.


Identycznie zdanie znajdujemy w 1658 r. w zwoju opisu kronik dziejów Pieśni „宋史紀事本末(Sòng shǐ jìshì běnmò) będących historycznym traktatem średniowiecznych Chin i śledzącym historię dynastii Song (960 – 1279).

Tekst towarzyszący trzem małpom został wprowadzony około VIII wieku przez buddyjskiego mnicha ze szkoły Tiāntái zōng (天台宗) słowami:


Nie patrz, nie słuchaj, nie mów.


W mitologii chińskiej małpa była towarzyszką pielgrzyma Xuanzanga i pomogła mu znaleźć święte księgi buddyzmu. To właśnie ten aspekt jest używany w symbolice trzech małych małpek:


 nic nie widzieć, nic nie słyszeć i nic nie mówić.

Słowa te zostały wprowadzone przez buddyjskiego mnicha z sekty Tendai około VII wieku, pierwotnie związanej z bóstwem Dordże.


Było to również motto Gandhiego, który zawsze nosił przy sobie małą rzeźbę tych trzech mądrych małp.


zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Kultura