Dzisiaj przedstawię zarys tatuażu chińskiej mniejszości etnicznej Dai.
Większość jednej z 56 chińskich narodowości zamieszkuje region automicznej prefektury Xishuangbana (西双版纳傣族自治州 ; Xīshuāngbǎnnà dǎizú Zìzhìzhōu) i Dehongu (德宏傣族景颇族自治州 ; Déhóng dǎizú jǐngpōzú Zìzhìzhōu) w południowo-zachodniej prowincji Chin.
Tatuowanie Dai ma długą historię.
Legenda głosi, że w starożytności mieszkali oni w pobliżu rzeki i często byli atakowani przez dziwne stworzenia. Odkryli, że ciemna skóra odstrasza te potwory i zaczeli tatuować się dla ochrony.
Z czasem tatuaż stracił swoją pierwotną funkcję i stał się symbolem śmiałości i waleczności dla mężczyzn oraz piękna dla kobiet. Na grzbietach kobiecych dłoni rysowano kwiaty, a między brwiami dziewcząt tatuowano kropkę symbolizującą piękno.
Tatuaże są obecne w Chinach od tysięcy lat. Tatuowanie było praktykowane w Chinach od czasów dynastii Zhou panującej w latach 1045 do 256 p.n.e. Chińskie słowo oznaczające tatuaż to 纹身 (wénshēn).
Wczesne chińskie tatuaże były postrzegane jako kara - rodzaj znaku hańby. Przestępcy byli piętnowani tatuażem na twarzach i zmuszani do życia na wygnaniu.
Nawet we współczesnych Chinach tatuaże są uważane za związane z podziemiem i triadami w taki czy inny sposób, chociaż to podejście powoli ulega zmianie. Tatuaż jest praktykowany w niektórych odległych wioskach. Najczęściej można spotkać ten rodzaj modyfikacji ciała wśród starszych członków mniejszości Dai.
Mężczyźni i kobiety są tatuowani, zgodnie ze zwyczajem Dai, mężczyźni na torsie, na rękach, nogach, placach, a kobiety na grzbiecie dłoni, ramieniu lub między brwiami.
Xishuangbana to region tropikalny z obfitymi opadami deszczu i żyznymi glebami. Język mniejszości Dai należy do rodziny języków tybetańsko-chińskich i ma trzy główne dialekty. Pismo oparte jest na alfabecie łacińskim.
Jak sama nazwa wskazuje, są oni spokrewnieni z Tajami.
Dawniej dzieci Dai były tatuowane w wieku 5 lub 6 lat, uważano to za idealny wiek ich wejścia w życie. Później były tatuowane od 14 do 15 lat, co oznaczało symbol dojrzałości.
Tatuażu Dai często przedstawia tygrysa lub smoka.
Tygrys symbolizuje moc, jest wychwalany jako „święte zwierzę”, „pan gór”, „król zwierząt” oraz „bóg i obrońca gór”.
Tygrys był czczony przez Chińczyków od czasów starożytnych.
Chiński smok jest symbolem mądrości, mocy i szczęścia w chińskiej kulturze. W przeciwieństwie do zachodnich smoków jest ogólnie postrzegany jako życzliwy i miły. Od dawna stał się symbolem chińskiego folkloru i sztuki. Na ich cześć zbudowano wiele świątyń i sanktuariów. W rzeczywistości Chińczycy są czasami określani jako „potomkami smoka”.
Zgodnie z tradycyjnymi zwyczajami, mężczyźni Dai powinni mieć tatuaże, gdy osiągną określony wiek, w przeciwnym razie będą postrzegani jako zdradzający swoich przodków i będą dyskryminowani. Co więcej, mężczyźni Dai są dumni z posiadania wielu pięknych tatuaży. Ci, którzy nie mają ich na nogach, mają słabą osobowość. Ten typ mężczyzny jest często uważany za tchórzliwego i niekiedy ironizowany przez płeć piękną. Bez tatuażu trudno jest zdobyć względy dziewczyny. Dlatego, gdy chłopcy Dai osiągną wiek 14 lub 15 lat mają tatuaże na nogach
i dłoniach
Konkretna data tatuażu jest zwykle wybierana w dniu Święta Smoczych Łodzi.
Podczas tatuowania najpierw używa się atramentu lub barwnika z indygo, aby narysować odpowiednie wzory na skórze, które mają być wytatuowane. Następnie tatuażysta używa igły zanurzonej w pigmencie, nakłuwa skórę, pigment pozostaje w skórze tworząc ślad, który nigdy nie zniknie.
Większość wzorów tatuaży przedstawia pługi, grabie, bydło, konie, psy, ryby, ptaki, stonogi, koguty i inne zwierzęta. Niekiedy niektóre znaki takie jak: „+”, „×”, „#”, „■”, inne symbole oraz kwiaty śliwy lub lotosu.
Kwiat śliwy to symbol wiosny, pomyślności, odnowy i młodości.
Jest również symbolem śmiałości i odwagi.
Kwiat śliwy jest często ilustrowany przez artystów i poetów, jest uznawany jako symbol narodu chińskiego, jest symbolem niewinności, jego białe płatki zwiastują nadejście wiosny, wiele go łączy z bambusem i sosną.
Kwiat lotosu w tradycji buddyjskiej przedstawia Buddę, jest uważany za symbol mądrości i duchowego spełnienia oraz jest symbolem długowieczności.
Istnieje wiele legend wyjaśniających pochodzenie zwyczaju tatuowania.
Jedna z nich głosi, że w starożytności przodkowie Dai nie osiedlili się jeszcze na dzisiejszych terenach tylko podążali wzdłuż rzek żyjąc z połowu ryb i krewetek.
W tym czasie w rzekach kłusował niezwykle groźny smok, który napadał gdy zobaczył w wodzie brązowe przedmioty. Aby odpędzić się od jego agresji, wymyślono malowanie całego ciała barwnikami, kiedy schodziło się w nurty rzeki i w ten sposób udając synów groźnej bestii.
Ale ponieważ ciało było moczone w wodzie przez długi czas, farba na ciele stopniowo znikała i smok ponownie atakował. Później wymyślono metodę używania igieł do kłucia wzorów na ciele i malowania ich barwnikami.
Inna legenda mawia, że w starożytności klany i plemiona nie miały odrębnych osad i żyły ze sobą zmieszane. Często dochodziło do bójek, trudno było odróżnić pochodzenie danego klanu. Aby potwierdzić swoje pochodzenie etniczne przodkowie ludu Dai wytatuowali sobie znaki na swoich ciałach. Wraz z biegiem czasu tatuaże stopniowo przekształciły się w stały zwyczaj estetyczny przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Legenda ujawnia, że prymitywna sztuka tatuowania miała znaczenie totemicznego kultu. Z biegiem czasu dodano atrybuty społeczne, takie jak kolory formy graficznej klanu i plemienia, ceremonii przejścia z dzieciństwa w dorosłość oraz elementy estetyki. Po powstaniu Nowych Chin, wraz z popularyzacją wiedzy naukowej i kulturowej, zwyczaj tatuażu ludu Dai stopniowo zaczął zanikać.
Istnieją dwa rodzaje tatuażu Dai: pełny i częściowy.
Ogólny tatuaż powstaje od stóp do głów. Niektóre tatuaże są wytatuowane tylko na ramionach, nadgarstkach i łydkach ukazujących proste grube lub cienkie paski z symbolami zaklęć, imionami lub żartobliwymi sentencjami.
Lud Dai z Xishuangbanny wierzy zarówno w buddyzm Theravada jak i ma własną religię prymitywną stąd tatuaże mają silne cechy religijne, regionalne i narodowe. Tatuaże są dla nich ważną cechą i jednym z symboli ich wspaniałości.
Zgodnie z tradycyjnymi zwyczajami mężczyźni narodowości Dai powinni mieć tatuaże po osiągnięciu określonego wieku, w przeciwnym razie zostaną uznani za zdrajców. Jeśli nie uznają się za potomków narodowości Dai, będą dyskryminowani przez społeczeństwo, zwłaszcza przez kobiety i nie będą mogli nawet się ożenić. Dlatego wszyscy mężczyźni Dai są tatuowani zwykle w wieku od 12 do 30 lat.
Tatuaże Dai stały się połączeniem, w którym prymitywne religie i buddyzm Theravada wspólnie się rozwijały.
Tatuaże to nie tylko metoda prymitywnej magii, ale także metoda czczenia Buddy Siakjamuniego, promowania buddyzmu, buddyjskich rytuałów, takich jak stosowanie buddyjskiej etykiety i symbolicznych znaków ochrony ciała. Jak już wspomniano w tej notce Dai z Xishuangbanny wierzą zarówno w religię prymitywną jak i w buddyzm Theravada, mając cechy podwójnej kultury religijnej.
Istnieją następujące rodzaje tatuaży:
1. Wzór linii: linie proste, linie zakrzywione, linie falujace jak woda.
2. Wzór: koło, elipsa, chmura, trójkąt, kwadrat
3. Wzór zwierzęcy: tygrysy, lamparty, jelenie, słonie, lwy, smoki, węże, koty, króliki, pawie, złote koguty, feniksy oraz rośliny: liście, kwiaty drzew lub trawy;
4. Tekst: pisma buddyjskie zapisane literami lub zwrotami w języku palijskim, dai, birmańskim i tajskim, a także zaklęcia i talizmany.
Najpopularniejszymi wzorami tatuaży używanymi przez lud Dai są duże tatuaże przedstawiające smoki, bestie lub inne dzikie zwierzęta.
Narzędziem używanym do tatuowania jest zwężający się drewniany sztyft o średnicy około 2 cm i długości około 40 cm. W czubek drewnianego patyczka wbija się 2-5 stalowych igieł. Liczba stalowych igieł jest dowolna, podobnie jak ich rozmiar.
Dziś tatuaże stały się modą i trendem w społeczeństwie. Jednak tradycyjna kultura chińska była ściśle związana z tatuażami od czasów starożytnych, a jej kultura ma długą historię.
Niektóre wzory tatuaży mają moc ochronną, niektóre mogą zwiększać atrakcyjność osoby, niektóre mogą poprawiać inteligencję, inne mogą wyleczyć choroby. Robienie tatuażu tuszem poprzez nakłuwanie skóry to bolesny proces. Ogólne znaczenie męskich tatuaży jest postrzegane jako oznaka męskości i siły.
Niniejsza tradycja tatuażu wśród mniejszościowego Dai jest nadal praktykowana mimo luźnego zakazu w odległych wioskach w celu oznaczenia siły, odwagi i determinacji.
Inne tematy w dziale Rozmaitości