W kalendarzu chińskim od soboty rozpoczyna się okres zwany Shuāng jiàng 霜降. Jest to ostatni księżycowy okres jesieni i przejście jesieni do zimy.
W kalendarzu gregoriańskim początek Shuāng jiàng przypada corocznie około 23 października.
Pogoda się ochładza i pojawia się pierwszy mróz. Okres ten charakteryzuje się chłodniejszą pogodą rano i wieczorem, cieplejszą w południe, panuje duża różnica temperatur między dniem a nocą.
Jedno z przysłów chińskich mawia:
Mróz zabija chwasty
Po przymrozkach rośliny stopniowo tracą witalność, a ziemia odpoczywa.
Termin shuāngjiàng odzwierciedla charakterystyczną klimatyczną zmianę temperatury między dniem a nocą, jesienną suszę i postępującą zimną pogodę.
Nie oznacza to, że w tym okresie przejściowym nadchodzą „jesienne przymrozki”.
W rzeczywistości mróz nie „schodzi” z nieba. Jest on kondensacją pary wodnej na gruncie, gdy napotyka ona zimne powietrze w wyniku zmian temperatury.
W meteorologii pierwsze przymrozki jesienne są ogólnie określane jako „wczesne przymrozki” lub „pierwsze przymrozki”, a ostatnie przymrozki wiosenne jako „przymrozki nocne” lub „przymrozki końcowe”.
Okres ten obejmuje głównie zwyczaje, takie jak podziwianie chryzantem. Jesienne chryzantemy są w pełnym rozkwicie. W wielu miejscach w Chinach odbywają się obecnie festiwale chryzantem, aby okazać szacunek i podziw tym kwiatom.
Persymony są owocami jesieni.
Legenda o jedzeniu persymonów:
Zhu Yuanzhang, cesarz założyciel dynastii Ming, pochodził z biednej rodziny.
Kiedy był dzieckiem, rodzinie często brakowało jedzenia. Pewnego dnia w czasie Shuāng jiàng, kiedy był bardzo głodny, poszedł do małej wioski i natrafił na drzewo z dojrzłaymi persymonami.
Zhu Yuanzhang był bardzo szczęśliwy gdy je zobaczył, wspiął się na drzewo i zafundował sobie ucztę persymonów.
Później, kiedy Zhu Yuanzhang został cesarzem, ponownie zawitał do małej wioski i zobaczył, że drzewo wciąż tam jest nadal pokryte pomarańczowymi persymonami.
W obliczu tej sytuacji Zhu Yuanzhang pomyślał, że to właśnie te persymony uratowały go przed głodem.… Spojrzał na drzewo zdjął swą czerwoną koszulę i uroczyście położył ją na drzewie. Nazwał drzewo „Ling Shuanghou”. Potem z niechęcią się oddalił.
Historia ta rozprzestrzeniła się wśród ludności i w tym czasie je się persymony.
Kluczem do zachowania zdrowia powinna być ochrona organizmu przed zewnętrzym zimnem i zatrzymanie ciepła wewnątrz organizmu.
W tym czasie należy w szczególności uważać na śledzionę i żołądek spożywając odpowiedni pokarm.
Późną jesienią pogoda się ochładza, widać suszę jesienną, a susza łatwo uszkadza wszystkie płyny, które przepływają przez organizm człowieka, od krwi aż po łzy czy mocz, między innymi elektrolity.
Należy spożywać więcej pokarmów, które pobudzają pracę śledziony, odżywiają yin i nawilżać suchość organizmu.
Musimy jeść więcej pokarmów bogatych w białko, uprawiać sport i chodzić na spacer. Dobrze jest sobie fundować spacery na łonie natury.
Ten okres jest dobry dla ujędrnienia ciała. Starożytni zwykle jadali mięso jagnięce i królicze jako jesienny pokarm.
W tym czasie kasztany są również dobrym antidotum na jesienne zmęczenie.
Inne tematy w dziale Rozmaitości