Okres (雨水, Yǔshuǐ) jest drugim z 24 terminów w tradycyjnym chińskim kalendarzu i przypada około 19 lutego każdego roku.
Temperatury wzrastają, topnieje śnieg i lód, obserwuje się coraz wiecej opadów, stąd nazwa „Deszcz i woda” dla tego okresu.
W zachodnim Syczuanie zamężne kobiety wracają do domów swoich rodziców, przynosząc im prezenty. Dziękują rodzicom za opiekę i miłość jaką otrzymali w dzieciństwie.
Zięciowie winni okazywać szacunek swoim teściom. Tradycyjnie w dowód ofiarowują im dwa ratanowe krzesła.
Dodatkowo przygotowują danie z wieprzowych duszonych nóżek z białą fasolą i wodorostami. Przynoszą je w glinianym dzbanie przewiązanym czerwoną wstążką.
Panie, które od dawna są zamężne i nie zaszły w ciążę, również powinny przynieść prezenty rodzicom. Matka winna uszyć córce czerwone spodnie.
Pogoda jest zmienna w tym okresie, co może powodować wahania nastroju i zaburzenia wpływające na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi.
Zwyczaj La bǎo bǎo ( 拉保保) odnosi się do ojca chrzestnego, podczas którego to nosi on dziecko na rękach i się nim opiekuje.
„Deszcz i rosa mają zapewnić szczęśliwy wzrost dziecka”
W dawnych czasach ludzie zwracali się z prośbą do bogów, aby czuwali nad ich dziećmi.
Osobom z nadciśnieniem krwi, chorobami serca i astmą zaleca się zachować szczególną ostrożność. Niezbędne jest zapewnienie regularnego rytmu codziennego życia i połączenia pracy z odpoczynkiem.
Należy jeść więcej świeżych warzyw i soczystych owoców, aby uzupełnić nawilżenie organizmu. Dieta powinna być mniej kwaśna i słodsza.
Warto pić mieszankę rumianku z zieloną herbatą.
W diecie powinno się znaleźć mniej smażonych i grillowanych potraw.
Wskazane jest ograniczyć frytki, ciasteczka, prażone nasiona i orzechy, tłuste, zimne oraz kwaśne pokarmy. Warto jeść owsiankę, która skutecznie wzmacnia śledzionę i żołądek.
Nie powinno zabraknąć szparagów, kiełków fasoli, czosnku aby poprawić odporność organizmu. Rośliny te mają wczesną wiosną wysoką wartość odżywczą, dużo błonnika i są pełne witamin.
Wiosenne pędy bambusa wynurzające się z gleby są najdelikatniejsze i najświeższe, dzięki czemu można jeść więcej wiosennych pędów bambusa w tym sezonie. Zawarte w nich substancje spalają tłuszcz.
Tasznik pospolity był niegdyś niepozornym dzikim warzywem spotykanym wszędzie. Obecnie w Chinach stał się na stole przysmakiem wczesną wiosną.
Po deszczu tasznik wyrasta jak szalony i jest bardzo delikatny, więc jest to najbardziej odpowiedni czas na jego spożywanie. Można go posiekać z wieprzowiną i uformować pierożki.
Inne tematy w dziale Rozmaitości