24-ta Zimowa Olimpiada rozpoczęła się uroczyście w Pekinie sześć miesięcy po letnich igrzyskach, które miały miejsce w Tokio.
3000 sportowców bierze udział w tym międzynarodowym wydarzeniu obejmującym 15 dyscyplin i 109 zorganizowanych imprez. W programie Igrzysk w Pekinie w 2022 r. debiutuje siedem nowych dyscyplin.
Dziś zapraszam cofnąć się w czasie kontemplując obraz przedstawiający wspaniałe sceny królewskich pokazów na lodzie w czasach cesarza Qianlonga (1736-1796) z dynastii Qing.
„Łyżwiarstwo na cesarskim jeziorze” to dzieło autorstwa dwóch chińskich malarzy, Zhang Weibang i Yao Wenhan z dynastii Qing. Zrulowany zwój o wymiarach 36,5 x 563 cm jest namalowany na jedwabiu czarnym i kolorowym tuszem.
Obraz ten przedstawia scenę królewskich gier i pokazów na lodzie z dyscyplinami przypominającymi współczesne sporty zimowe. Znajdujemy w nim sporty z ówczesnej epoki podobne do znanych zimowych zawodów olimpijskich takich jak łyżwiarstwo szybkie, hokej na lodzie, strzelectwo, wyścigi...
Sporty na lodzie były wydarzeniem sezonowym. Dynastia Qing podążała za tradycją dynastii Ming i zwracała jednak na nie większą uwagę. Cesarz Qianlong nazwał sporty zimowe „ważnym wydarzeniem narodowym”.
Każdego roku spośród oficerów i żołnierzy wojskowo-plemiennej organizacji rodów mandżurskich zwanej „Ośmioma Chorągwiami” w cesarskim pałacu byli wybierani najlepiej „poruszający się po lodzie”, aby uczestniczyć w grach na lodzie podczas przesilenia zimowego.
Cesarz w towarzystwie książąt i ministrów nagradzał zwycięzców srebrnymi taelami.
Gracze stoją w długich rzędach, chorążowie i strzelcy ustawieni są w odstępach, krążąc i szybując po lodzie, z daleka widać wijących się zawodników jak smok. Obok cesarskiego tronu znajduje się brama z wiszącą nad nią piłką, zwaną niebiańską kulą. Drużyna przesuwa się do głównego punktu wystrzeliwując strzały.
W porównaniu ze strzałami z okresu walki, strzały używane w tej grze są odmienne – bambusowa strzała ma podwójny grot.
Gra ta była zaispirowana chińską starożytną grą zwaną "Cuju" 蹴鞠
Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie jak żywe są okrzyki i wiwaty, ocieranie łyżew o taflę lodową, świst łuczniczego wiatru i odgłos strzały uderzającej w piłkę!
Mimo iż trasy łyżwiarskie graczy są podobne to każdy z uczestników może zaprezentować wybrane przez siebie działania według własnych umiejętności, co zwiększa wizualne zainteresowanie łyżwiarstwem figurowym.
Według zapisów archiwalnych cesarz obserwował również trzy inne imprezy łyżwiarskie:
* jedną z nich była jazda na łyżwach szybkich, którą za czasów dynastii Qing nazywano ślizganiem na lodzie.
Inne to łyżwiarstwa akrobatyczne, o dość kuriozalnych nazwach:
* latające widelce, zabawa nożami, gra z flagami, robić kije, układać Arhatów itp.
Trudność jest dość wysoka, a umiejętności niesamowite. Trzecią ulubioną dyscypliną cesarza było kopanie piłki na lodzie, gdzie dwie drużyny rywalizują o piłkę, którakolwiek drużyna zdobędzie piłkę na swoim boisku, ta wygrywa.
Zawodnicy lodowych zabaw ślizgali się po lodzie na takich oto łyżwach:
Te sporty na lodzie, pełne śmiechu lub emocji dodają świątecznej atmosfery w Nowym Tygrysim Roku podczas Zimowej Olimpiady w Pekine.
Widok opisanego rulonu, którego początek znajduje się na dole :
Inne tematy w dziale Kultura