Okres dà hán 大寒 to ostatnia kartka chińskiego rolniczego kalendarza słonecznego, która trwa od 20 stycznia do 3 lutego. Od dzisiaj zaczyna się 24 okres zwiastujący zimno!
W Chinach w tym okresie nawyki żywieniowe różnią się w zależności od regionu.
Dla przykładu Kantończycy jedzą lepki ryż.
Kolorowy lepki ryż (五彩糯米饭 ;Wǔcǎi nuòmǐ fàn)
Inni jedzą ryż z mlekiem.
Ten kulinarny specjał zwany „Osiem Skarbów Ryżu” (八宝饭, Bābǎofàn) przyrządzony jest z cukierem, nasionami lotosu, rodzynkami, głożyną i pastą z czerwonej fasoli.
Zgodnie z tradycją Pekińczycy w wigilię Święta Wiosny zjadają ciasto ryżowe.
Niángāo, to rodzaj słodkiego ciasta z głożyną i lepkim ryżem, tradycyjnie aromatyzowane czerwoną fasolą, longanem (żyźnica) i cukrem trzcinowym.
Od końca XX wieku gama smaków ciast ryżowych jest bardzo zróżnicowana (np. z zieloną herbatą). Gotowane na parze, klasyczne "nian gao", które twardnieje po ostygnięciu, jest zwykle spożywane w plastrach smażonych lub odgrzewanych na parze. Aktualna receptura została zmodyfikowana w celu uzyskania nowego smaku i delikatniejszego rodzaju ciasta.
Zgodnie z chińskim zwyczajem wyrażania życzeń przez homofonię, drugi znak, „gao” oznacza „ciasto” i może być interpretowany jako gao, „wysoki” (高). Jedzenie "nian gao" w Nowy Rok wyraża pragnienie awansu w karierze lub na studiach z roku na rok.
Po zjedzeniu tego ciasta ciało się rozgrzewa.
Podczas Święta Wiosny w wielu regionach Chin zwraca się szczególną uwagę na spożywanie noworocznego ciasta.
Jego pochodzenie wywodzi się z okresu Wu Yue i jest związane z wojownikiem, strategiem i politykiem z VI wieku pne, Wu Zixu.
Już czasach dynastii Han (207 pne-220 ne) istniały ciasta noworoczne.
Mówi się, że za panowania dynastii Liao (907-1124) każda rodzina w Pekinie zjadała ten przysmak poddczas Nowego Roku Księżycowego.
Za dynasti Ming (1368–1644) i Qing (1644–1911) ciasto noworoczne było bardzo powszechne i można je było znaleźć na rynkach przez cały rok. Jego smak różnił się w zależności od regionu.
Na północy ciasto jest żółto-białe i symbolizuje złoto i srebro. Przynosi też szczęście.
Ciasto z Guangdongu jest zrobione z lepkiej mąki ryżowej, drożdży, oleju arachidowego, czerwonej fasoli i pędów bambusa ... ma złoty czerwony kolor, jest bardziej słodkie niż to z Północy.
Niektórzy robią to ciasto dodając do lepkiego ryżu suszone kwiaty osmantusa, smalec i bakalie.
W okresie „wielkiego zimna” wskazane jest spożywanie mięsa, które skutecznie chroni przed zimnem.
Mięso zawiera nie tylko dużo białka, ale także węglowodany i lipidy, które pobudzają siłę „Qi” i poprawiają krążenie krwi.
Mieszkańcy Nanjing delektują się rosołem z drobiu
W okresie dàhan zaleca się spożywanie orzechów, produktów bogatych w skrobię, suszonych warzyw i picie naparów z imbiru.
Stopniowo lepiej jest zmniejszać spożycie papryczek chili, aby stopniowo dostosować organizm do sezonu wiosennego.
W Anqing, w prowincji Anhui we wschodnich Chinach, tradycyjnie zjada się smażone sajgonki podczas „Wielkiego Zimna”. Farsz sajgonek zawiera mięso lub warzywa, a jego smak może być pikantny lub słodki.
W różnych częściach Chin „Wielkie Zimno” to idealny czas na uprawianie sportów zimowych, takich jak narciarstwo, jazda na łyżwach i sankach.
Dobre rady na ten okres:
Brać częste gorące kąpiele stóp
Unikać infekcji dróg oddechowych
Ćwiczyć regularnie
Starać się nie wychodzić z domu rano i wieczorem
Wietrzyć pomieszczenia rano i wieczorem!
Inne tematy w dziale Kultura