Obraz olejny „Sen” Jiang Guofanga, znanego chińskiego współczesnego malarza
Obraz olejny „Sen” Jiang Guofanga, znanego chińskiego współczesnego malarza
zhongguo zhongguo
910
BLOG

ZABAWKI NA CESARSKIM DWORZE

zhongguo zhongguo Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Na dworze dynastii Qing cesarzowa i cesarskie konkubiny przygotowywały wiele zabawek podczas uczt dla małych książąt i księżniczek.

 Pod koniec panowania dynastii Qing, na cesarskim dworze zabawek było mnóstwo. Przyszły cesarz Tongzhi miał zaledwie 6 lat i mały cesarz Guangxu miał 4 lata, kiedy zostali intronizowani.

Ostatni cesarz dynastii Pu Yi wstąpił na tron w wieku 3 lat. Będąc suwerenem kraju, był tylko dzieckiem. Tak więc zabawki były używane do rozrywki małego cesarza.

                             image


W Zakazanym Mieście istniała szeroka gama tradycyjnych zabawek ludowych, takich jak gliniane figurki i tygrysy z tkaniny, po importowane zachodnie urządzenia, takie jak pozytywki i zegary. 

Zabawki te w pełni odzwierciedlają integrację stylu ludowego, stylu królewskiego i stylu egzotycznego zarówno w społeczeństwie z okresu Qing jak i w póżniejszym okresie Republiki Chińskiej.

Obecnie niektóre z tych zabawek są przechowywane w Muzeum Pałacowym Zakazanego Miasta.


    image Lampion w drucianej oprawie, z przyklejonym na niej namalowanym papierze.

Po obu stronach namalowany jest wzór dwóch chłopców trzymających złotą rybkę, która jest symbolem obfitość. Ryba jest symbolem życia, płodności i męskości oraz bogactwa.

Umiejętność pływania „pod prąd” (tak jak ryby) jest również symbolem odwagi i wytrwałości. Chińska nazwa jest homonimem słowa „obfitości”. Często wizerunek ryb towarzyszy życzeniom bogactwa i obfitości. Złota rybka to też symbol bogactwa i złota.

Po bokach znajdują się motywy nietoperza zwiastujące pomyślność, szczęście i dobrobyt.

Nietoperz po chińsku jest homonimem słowa fu oznaczającego szczęście. Nietoperz jest również symbolem długowieczności. W ikonografii pięć nietoperzy oznacza szczęście, długowieczność, bogactwo, radość i godność.

Niniejszy lampion został wykonany zgodnie ze zwyczajem podziwiania świątecznych lampionów podczas Święta Latarni, które przypada 15 dnia pierwszego miesiąca księżycowego.


image Tygrys z dużą głową i długim ogonem jest pomalowany w pręgowaną dekorację.


Ideogram 王(Wáng) znajdujący się na czubku tygrysiej głowy oznacza króla. Tygrys może służyć jako zabawka w dzień i jako poduszka w nocy. Tygrys jest uważany za symbol egzorcyzmów, zapobiegania katastrofom, spokoju i szczęścia , a także może chronić fortunę.

 W Święto Smoczych Łodzi, przypadające piątego dnia piątego miesiąca księżycowego, bardzo popularne jest wytwarzanie tygrysów z tkaniny dla dzieci, zgodnie z cechami tygrysa, symbolizującymi zdrowie, siłę i odwagę.


image Ta para lwów jest opleciona miedzianymi monetami i ozdobiona metalowymi koralikami.

 Samiec nosi czerwony pompon. Czerwony, to kolor przynoszący szczęście, dlatego też jest kolorem małżeńskim, wszystkie dekoracje ślubne przed i w domu są czerwone. Na ważne uroczystości rodzinne ofiarowuje się tzw ‘’czerwone koperty’’ (hong bao), do których wkłada się pieniądze.

Kolor ten pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia i przynosi sławę. Osoba urodzona pod jednym ze znaków zwierzęcych w kalendarzu chińskim w odpowiednim roku dla swego znaku, winna nosić przez cały rok coś przy sobie lub coś z ubrania w czerwonym kolorze.

     W starożytnych Chinach czerwony był kolorem negatywnym, kolorem krwi. Dlatego jest związany z małżeństwem, gdyż widok krwi powodował strach i właśnie dlatego miał odstraszać złe duchy na nowej drodze życia. Później zapomniano o negatywnym pochodzeniu tego symbolu. Choć, choć... niektórzy wierzą jeszcze w jego negatywne wartości, z którymi wiąże się śmierć, nagły wypadek, niebezpieczeństwo, przemoc, szpital.

Jednym z kolorów stroju cesarskiego był intensywny czerwony, a więc kolor purpurowy.

Nowonarodzonemu dziecku płci męskiej ofiarowuje się ubrako czerwone.


image Wańka-wstańka – zabawka, która poruszona kolebie się na boki, lecz nigdy się nie przewraca. Zabawka ta jest popularna w Chinach od wieków.

Została ona opracowana na wzór pewnego rodzaju naczynia do picia używanego w czasach dynastii Tang (618 - 907).

Tradycyjne chińskie „wańki-wstańki” są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak glina i papier.

Niektóre z tych zabawek w póżniejszym okresie dynastii Qing są wykonane z celuloidu.


image Największy statek w środku o tradycyjnym stylu jest ozdobiony mitycznym zwierzęciem z mitologii chińskiej, zwanym qilin (chiński jednorożec) i wzorami chmur.

Mityczne zwierzę podobne do jednorożca pojawia się tylko w okresach wielkiego dobrobytu.


image   Złota pozytywka inkrustowana szlachetnymi kamieniem ze śpiewającym ptaszkiem została wyprodukowana we Francji.

Klatka dla ptaków z pozłacanej miedzi spoczywa na drewnianym cokole z rzeźbionymi motywami kwiatowymi.

Kilka małych ptaków z kolorowymi piórami usadowiło się na gałęzi drzewa.


Jest to cud techniki, z niezwykle złożonymi ruchami wewnętrznymi, które wytwarzają niewiarygodnie realistyczny dźwięk śpiewających ptaków, w połączeniu z ćwierkającymi i trzepoczącymi ruchami.

 Ptaszki są wykonane z prawdziwych piór. Gdy zaczynaja śpiewać, motyle trzepoczą skrzydłami, jakby chciały latać, i strumień wodny bełkoczy wśród skał.


image „Głos” zawsze był ważnym elementem przyciągania uwagi dzieci. Pozytywki i klatki dla ptaków były najmodniejszymi zabawkami dla królewskich dzieci w pałacu.


image Ta drewniana pozytywka w Zakazanym Mieście może odtwarzać osiem chińskich utworów. Została wykonana przez szwajcarskiego artystę.


image Drewniane organki


 image Malowany papierowy latawiec przedstawiający suma z dekoracjami fal morskich, pałacami i żurawiami oraz innymi wzorami.

Według legendy żuraw żyje 1000 lat. Jego wizerunek na tradycyjnych rycinach ofiarowuje się strarszym osobom. Dwa lecące żurawie są zwiastunami awansu społecznego. W tradycji taoistycznej żuraw jest środkiem transportu do świata nieśmiertelnych. Biel żurawia symbolizuje czystość, a jego czerwone upierzenie na łbie jest symbolem żywotności.


image Papierowy smok. Chińczycy to Dzieci Smoka – wyświęceni i czczeni przez naturę.

Wśród znaków chińskiego zodiaku smok jest jedynym nierzeczywistym stworzeniem, które nie ma odpowiednika w świecie zwierząt.

Smok to istota silna, dość niepokojąca, ucieleśnienie strumienia życia.

W Chinach mówi się:


„smok ma dziewięciu synów, każdy z nich ma talent i własny charakter”.


image Diabolo to popularna zabawka zręcznościowa wymyślona ok. 2000 roku p.n.e. w Chinach, polegająca na obracaniu za pomocą dwóch kijków połączonych ze sobą cienką linką, zabawki w kształcie klepsydry, zwanej właśnie diabolo. Były one wykonane z bambusa i drewna.






 


zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Polityka