Okres od 7 do 21 listopada zwie się 立冬, lìdōng. Stanowi on dziewiętnastą porę roku w chińskim kalendarzu .
W większości regionach Chin opady deszczu znacznie się zmniejszyły. Ziemia w północno-wschodnich Chinach jest zamarznięta, średnia dzienna temperatura spada do około 4°C.
Mieszkańcy południowych Chin lubią jeść ryby i drób. W zimowe dni jedzą kaczkę z imbirem. Wiele rodzin przygotowuje również kurczaka z sezamem, aby mieć dużo energii. W prowincji Guangdong je się trzcinę cukrową i smażony ryż.
W północnych Chinach, głównie w Pekinie i Tianjin, ulubioną zimową potrawą są pierogi 饺子 (jiǎozi).
Mają one formę uszu, stąd ludzie myślą, że jeśli się je zje, uszy nie zmarzną zimą.
饺子 - pierogi to typowe danie północnych Chin. Ich ciasto powstaje z mąki pszennej, są one z nadzieniem składającym się z wielu różnych produktów spożywczych.
Te jedzone w Pekinie są nadziewane białą kapustą i mięsem wieprzowym, a te w Harbinie są z kiszoną kapustą.
Według legendy, u schyłku wschodniej dynastii Han (25-220) Zhang Zhongjing, uważany przez Chińczyków za „świętego medycyny”, uratował wiele osób w prowincji Henan przed epidemią tyfusu i zapobiegał odmrażaniu uszu na początku zimy.
Aby odpędzić zimno, ugotował baraninę z ostrą papryką i ziołami. Zawinął te składniki w ciasto, nadając im kształt ucha.
Od tego czasu nauczono się robić to danie, które stało się znane i cenione na całym świecie jako „pierożki”.
Do dzisiaj wciąż istnieje powiedzenie:
Jedz pierogi, gdy nadejdzie zima, aby ci nie zamarzły uszy.
立冬 był ważnym okresem w starożytnym społeczeństwie. W jego pierwszym dniu cesarz nakazywał około 100 urzędnikom cywilnym i wojskowym wzniesienie ołtarzy na północnych obrzeżach stolicy.
Wskazane jest, aby jeść pokarmy, które odżywiają siły witalne yin i yang oraz spożywać więcej kalorii. Jednocześnie należy jeść więcej świeżych warzyw, aby uniknąć niedoboru witamin.
Jedz wołowinę i baraninę, pij więcej mleka sojowego i jedz więcej marchwi, warzyw, tofu, grzybów itp.
Jedz więcej warzyw i świeżych owoców, aby uniknąć niedoboru witamin i minerałów. Węglowodany obecne głównie w zbożach i ziemniakach oraz tłuszcze to składniki odżywcze, które wytwarzają ciepło.
Zaleca się jeść:
1) Kapustę, bogatą w witaminę "C" i błonnik, białą rzodkiew (działanie przeciwzapalne), mniej soli i więcej kwaśnych potraw.
2) Jagnięcinę, która rozgrzewa żołądek i chroni go przed oziębieniem
3) Mięso gołębie, które chroni wątrobę, odżywia nerki i energię „qi” oraz reguluje krążenie krwi podczas zimna
4) Tłuste ryby pomagające w pracy układu krążenia i mózgu
W Harbinie, pierwszego dnia zimy, sportowcy zimowej ekipy prowincji Heilongjiang przekraczają rzekę Songhua, aby powitać nadejście zimy.
Gulasz z kurczaka obniża ciśnienie krwi, zapobiega starzeniu się, poprawia nawilżenie skóry, przywraca młodzieńczą witalność.
Chudy gulasz wieprzowy pomaga pracy serca i uspokaja nerwy, uzupełnia „qi” i odżywia niedobór w organiźmie.
Gulasz z kurczaka o czarnych łapkach wspomaga krążenie krwi, uspokaja nerwy i działa tonizująco.
Inne tematy w dziale Polityka