Załoga "Shenzhou 13" przygotowuje się do dołączenia do Tianhe („Niebiańska Harmonia”), jedynego modułu znajdującego się już na orbicie z trzech, które ostatecznie utworzą chińską stację kosmiczną o nazwie „Niebiański Pałac”.
Będzie to najdłuższa chińska załogowa misja w kosmosie.
Nowy krok w ambitnym programie kosmicznym, który umożliwił już Pekinowi wysyłanie sond na Księżyc i na Marsa, a więc posiadanie własnego systemu GPS.
Załogowy statek kosmiczny „Shenzhou-13” zostanie wystrzelony 16 października o godz. 00 :23 (czas Beijing), a w/g czasu środkowoeuropejskiego 15 października o godz 16:23.
Statek wyleci z Centrum Satelitarnego Jiuquan w północno-zachodnich Chinach, w prowincji Gansu.
Zgodnie z planem, gdy załogowy statek kosmiczny Shenzhou-13 wejdzie na orbitę, wykona szybkie i autonomiczne spotkanie i dokowanie w przednim porcie modułu centralnego stacji kosmicznej Tianhe, tworząc kompleks z modułem centralnym Tianhe.
Tajkonauci będą stacjonować w module centralnym, wykonywać swoją pracę i prowadzić życie zgodnie z systemem synchronizacji kosmosu z Ziemią.
Około 6 miesięcy później wejdą na pokład statku kosmicznego i wrócą na lądowisko w Dongfeng.
Lot będzie ósmym chińskim lotem załogowym i trzynastym w programie Shenzhou.
Statek kosmiczny zabierze na pokład trzech tajkonautów z Korpusu Astronautów Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.
Zhai Zhigang (w środku, 55 lat), Wang Yaping (z prawej, 41lat) i Ye Guangfu (z lewej, 41lat).
Dla astronautki Wang Yaping, będzie to pierwsza podróż kosmiczna podczas której po raz pierwszy przebywać będzie na chińskiej stacji kosmicznej, ale także zostanie pierwszą chińską astronautką, która odbędzie spacer w przestrzeni kosmicznej, gdzie będzie wykonywać zadania poza kapsułą stacji kosmicznej.
Inne tematy w dziale Technologie