Nadszedł jedenasty termin słoneczny zwany w Chinach Xiǎoshǔ (小暑). Będzie on trwał do 22 lipca.
„Małe upały” to gorący okres, ale ekstremalny gorący punkt lata jeszcze nie nadszedł.
W Chinach 24 terminy słoneczne zostały stworzone tysiące lat temu, aby służyć pomocą w produkcji rolnej. Używanie terminów słonecznych tradycyjnie jest bardzo przydatne w codziennym życiu i udzielaniu porad dotyczących jedzenia, ceremonii kulturalnych oraz w profilaktyce zdrowotnej.
Jest to sezon rozkwitu kwiatów lotosu. Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi tego kwiecia. Od „Małych upałów” do „Święta Podwójnej Dziewiątki” (inaczej święto starszych osób przypadające 9 dnia, 9 miesiąca księżycowego, około 14 października) kwiat lotosu jest w pełnym rozkwicie.
Okres ten jest często synonimem burz, grzmotów i gradu. Nierzadko zdarza się, że przez kilka lat występuje również susza.
Dlatego należy zachować szczególną czujność w walce z powodziami i suszami.
„Małe upały” to sezon, w którym świetliki (robaczki świętojańskie) „świętują”.
Zhu Shuzhen, chińska poetka z południowej dynastii Song (1127-1279), w swoim słynnym wierszu „Letnie świetliki” opisała szczęśliwą scenę dzieci bawiących się nocą w lesie ze świetlikami.
Zaleca się jeść melony i arbuzy.
W południowych Chinach, w Nankinie zwyczajem jest spożywanie melonów podczas „małych upałów” i arbuzów w następnym okresie zwanym „wielkimi upałami”.
To także pora na spożywanie pierożków. Kiedy jest gorąco, traci się apetyt i pierożki mogą go stymulować.
Jest to dobry moment, aby wywieszać ubrania na działanie promieni słonecznych, które zapobiegają pleśni i molom.
Inne tematy w dziale Rozmaitości