Kulminacyjnym punktem obchodów Chińskiego Nowego Roku jest Święto Lampionów, które jest obchodzone 15-tego dnia pierwszego miesiąca księżycowego.
"Święto Lampionów" narodziło się za czasów rządów cesarza Ming z dynastii HAN, gorliwego zwolennika buddyzmu. Tego właśnie tego dnia cesarz postanowił aby w Pałacu Cesarskim i we wszystkich świątyniach zostały zapalone lampiony.
W ten sposob Budda został uhonorowany. Ludność w odwecie również zapaliła lampiony w swych domostwach i od tej pory dzień ten jest świętowany, stając się "Dniem Światła".
W późniejszych czasach poczęto przyklejać na lampionach małe papierki z zagadkami tworząc święto to jeszcze bardziej atrakcyjnym.
Jedna z legend wyjaśniających pochodzenie ŚWIĘTA LAMPIONÓW opowiada:
„Rozgniewane bożyszcze mściwie chciało podpalić całe miasto w 15-tym dniu pierwszego miesiąca ksieżycowego. Wówczas jeden z trzeźwo myślących mieszkanców zmobilizował ludność do zapalenia o zmierzchu na ulicach czerwonych lampionów i zawieszenia ich na drzwiach domów.
Złośliwa bestia sądząc, że całe miasto jest już w płomieniach wycofała się ze swego groźnego planu.
Wersja najbardziej popularna mówi też, że jest to mistyfikacja przygotowana przez królewskiego doradcę o dobrym i wielkim sercu, która miała umożliwić młodym sługom (eunuchom) z pałacu królewskiego wyjść na całą noc i złożyć wizytę swym rodzinom.
W Chinach na tę okazję ulice są barwnie wystrojone w czerwonym kolorze .
O zmierzchu dzieci wraz z rodzicami przechadzają się trzymając w rękach czerwone lampiony.
Mimo że tradycyjne papierowe modele lampionów (huādēng – 花灯) oświetlane świeczkami znajdują jeszcze swych zwolenników, to coraz częściej widuje się lampiony z tworzyw sztucznych podświetlane latarką.
Wizerunki postaci z filmów rysunkowych konkurują z tradycyjnymi legendarnym zwierzętami. W świątyniach odbywają się konkursy o wybór najpiękniej udekorowanego lampionu, a ulicami snują kolorowe pochody.
Jest to również święto "kulek z ryżu kleistego". Jest to pierwszy dzień pełni księżyca w Nowym Roku.
W tym dniu wszyscy delektują się tradycyjną potrawą yuánxiāo (元宵) zwaną również tangyuan (汤圆).
Są to nadziewane kulki z ciasta ryżowego gotowane w wodzie, których zaokrąglony kształt symbolizuje jedność rodziny i zaspokojenie potrzeb.
Tradycja ich spożywania przetrwała od dynastii Song (960-1279).
Nadzienie do tych przysmaków jest przeważnie słodkie, zawinięte w mlecznobiałe ciasto z mąki ryżowej. Farsz różni się w zależności od gustów smakoszy.
Tangyuan mogą być nadziewane pastą z czerwonej fasoli, sezamem, jagodami goji, pastą z głożyny, kolorowym ryżem, orzeszkami ziemnymi lub płatkami kwiatów.
Mniejszość etniczna Miao, która uwielbia jeść lepki ryż, jest również „uzależniona” od słodko-kwaśnych lepkich kulek ryżowych.
Smażone kulki z kleistego ryżu z dodatkiem szczypiorku są doprawiane chili i liśćmi kolendry.
Ciasto zawija się w małe kulki i gotuje, opłukuje w zimnej wodzie, a następnie faszeruje pastą kokosową lub czarnym sezamem.
Kleiste kulki ryżowe są gładkie i błyszczące, ale nie są łatwe do przechowywania.
Dzięki procesowi zamrażania można jest przechowywać bez problemu.
Tradycyjny festiwal lampionów w Yangzhou (wschodnie Chiny, prowincja Jiangsu) trwa 6 dni.
13-go dnia pierwszego miesiąca księżycowego zapala się lampiony i w każdym domu spożywa pierogi.
18-go dnia pierwszego miesiąca księżycowego na stół podaje się kluski jako główne danie na Święto Lampionów.
W niektórych obszarach wiejskich w prowincjach Shaanxi, Shanxi i Shandong małe lampki z pasty mącznej są wytwarzane w kształcie zwierząt.
Po zjedzeniu wszystkich delicji możemy cierpliwie czekać na przyszłoroczne uroczystości Święta Wiosny.
Inne tematy w dziale Rozmaitości