Andrzej Kubina Andrzej Kubina
90
BLOG

"Szable Marszałka Józefa Piłsudskiego" w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Andrzej Kubina Andrzej Kubina Kultura Obserwuj notkę 0

W piątek 20 września 2024 r. miała miejsce przedpremierowa prezentacja książki "Szable Marszałka Józefa Piłsudskiego" w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uroczystość w nowoczesnym kompleksie muzealno-edukacyjnym uświetnili swoją obecnością dostojni goście m.in.: Joanna Onyszkiewicz, wnuczka Józefa Piłsudskiego, Robert Andrzejczyk Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, profesor Grzegorz Nowik zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Jan Loryś wieloletni Dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce.


image

Publikacja Janusza Jarosławskiego „Szable Marszałka Józefa Piłsudskiego” została przygotowana we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w którym znajduje się 10 egzemplarzy broni jako depozyt Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Dodatkowo została wzbogacona o historię zbiorów marszałka Józefa Piłsudskiego i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze. Autorem tego rozdziału oraz części poświęconej dziejom szabli i ich proweniencji jest st. kustosz Roman Olkowski, kierownik działu zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Książka powstała pod okiem prof. Grzegorza Nowika, zastępcy dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, który napisał do niej wstęp.

Książka stanowi kompendium wiedzy na temat wszystkich szabel marszałka, weryfikuje dotychczasowe ustalenia, które błędne pojawiały się dotąd w literaturze tematu. Daje możliwość poznania niezwykle ciekawych dziejów zbiorów belwederskich, kulis powstania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze, a także losów jego zbiorów podczas wojny oraz po jej zakończeniu. W dalszej części zabiera czytelnika w wyjątkową podróż w świat broni siecznej, prezentując na zapierających dech w piersiach fotografiach wszystkie zachowane do dziś szable Marszałka, a także egzemplarze utracone w czasie II wojny światowej. Bogaty materiał ilustracyjny powoduje, że jest atrakcyjna w formie oraz treści dla każdego nie tylko dla bronioznawców.

Janusz Jarosławski to pisarz, publicysta i popularyzator historii. Laureat licznych nagród literackich, wyróżnień międzynarodowych, odznaczeń państwowych i resortowych m.in.: Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Spotkania w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Muzeum Niepodległości w Warszawie połączone z wystawą fotografii autora zostały wpisane do oficjalnych wydarzeń odbywających się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Książka została wydana pod patronatem: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Polskiego w Ameryce, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Programu MKiDN „Niepodległa”.

Zobacz galerię zdjęć:

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura