Są to odosobnione przypadki, aby osoby duchowne (lub mocno uduchowione) osiągnęły sukces w branży IT. Zakonnik Thomas Bushnell mimo tego należy do najbardziej doświadczonych programistów linuksowych na świecie. Ten tekst pozwoli Wam zaś bliżej poznać życiorys jednego z ważniejszych „pomocników” Richarda Stallmana. Jego wrodzona skromność spowodowała bowiem że jest postacią niemal anonimową, co nijak ma się do wieloletniej działalności na rzecz rozwoju projektu GNU i Linuksa od Google.
Lata wczesne
Bohater tego wpisu urodził się 13 grudnia 1967 roku w mieście Albuquerque w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Co ciekawe, nosił wtedy imię Michael, które zmienił dopiero w wieku 29 lat. Toteż był znany pod nim przez całe swoje dzieciństwo, lata nastoletnie i przez pierwszą dekadę dorosłości. Młody Bushnell od najmłodszych lat poważnie interesował się wszystkim, co miało związek z informatyką — a zwłaszcza programowaniem. Niedziwne więc, że szybko zgłębił tajniki najważniejszych języków programowania, na czele z BASIC, C/C++ i Pascal. Niewątpliwie pomogła mu w tym nauka na Carnegie Mellon University (1985-86), a także University of New Mexico (1986-88).
GNU/Linux
Bushnell, zaraz po dwudziestce stał się jednym z lepiej rokujących programistów w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu mógł przebierać w propozycjach pracy u największych gigantów technologicznych, choćby Microsoft czy Apple. On jednak swoją przyszłość postanowił związać z ruchem wolnego programowania, gdzie znany jest pod pseudonimem BSG.
Ideą Ruchu Wolnego Oprogramowania jest to, że użytkownicy komputerów zasługują na wolność tworzenia wspólnoty. Powinniście mieć wolność, aby sobie pomagać – poprawiając kod źródłowy lub robiąc cokolwiek innego.
Bushnell w 1990 roku został głównym architektem i konstruktorem jądra GNU Hurd. Zatem na początku swojej kariery programistycznej podją się bardzo trudnego zadania, ponieważ przez kilka lat pracy nad nim napotykał najróżniejsze problemy techniczne, ucząc się przy okazji na własnych błędach. Mimo tego Richard Stallman twórca systemu GNU/Linux, stwierdził po latach, że „była to dobra praktyka projektowa”, aczkolwiek wytknął mu pewne błędy taktyczne. Z drugiej jednak strony ponad trzy dekady temu ciężko byłoby znaleźć drugiego linuksowego programistę, który lepiej by sobie poradził w tym działaniu.
Konflikt ze Stallmanem
Bushnell przestał być oficjalnym opiekunem Hurda w listopadzie 2003 roku. Najprawdopodobniej by do tego nie doszło, gdyby jawnie nie krytykował Licencji Wolnej Dokumentacji GNU (w skrócie GFDL). Stallman, nieznoszący jakiejkolwiek krytyki jego „dzieci” nie mógł zaś zaakceptować takiej niesubordynacji. Oliwy do ognia dodał też fakt, że przez 2 lata Bushnell nie odpowiadał na listy i maile od niego. Cóż, po prostu doszło do konfliktu dwóch silnych osobowości, głównie na linii dalszej wizji rozwoju projektu GNU, ale też pod względem nastawienia do życia i religii. Nie dziwne więc, że we wrześniu 2019 roku Bushnell poparł rezygnację Stallmana z funkcji prezesa Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). W ogólnym rozrachunku stwierdziwszy, że jest to dobra decyzja dla społeczności wolnego oprogramowania.
Uduchowienie
Bushnell po zaprzestaniu opieki nad jądrem GNU/Linux postanowił przez pewien czas skupić się na karierze naukowej. Co ciekawe, nie chodzi tu wcale o którąś z dziedzin informatyki, ale doktorat z filozofii, który w 2007 roku ze świetnym wynikiem obronił na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. „Koncepcja dobra Petera Abelarda” - taki zaś jest tytuł przedstawionej w nim rozprawy, co w wymierny sposób łączy się z nową drogą życia, którą Bushnell obrał kilka lat wcześniej. W międzyczasie został bowiem zakonnikiem Kościoła Episkopalnego w Glendale. Jego przyjęcie stanu duchownego jest o tyle zaskakujące, iż większość znanych guru Linuksa to ateiści, na czele ze wspomnianym już Stallmanem oraz Linusem Torvaldsem.
Obecnie
Thomas Bushnell mieszka w Nowym Jorku, będąc na przemian inżynierem oprogramowania, wykładowcą, blogerem, poetą oraz bratem zakonnym. Tak więc już od wielu lat żyje postępem technologicznym, a także kontemplacja duchową. Bushnell, jeżeli chodzi o sferę IT, to w lipcu 2010 roku został kierownikiem technicznym zespołu Goobuntu (od 2018 gLinux), czyli Linuksa od Google. Team ten odpowiada za jak najlepszą kondycję owych dystrybucji opartych na systemie Ubuntu. Natomiast jako zakonnik regularnie odprawia nabożeństwa w kościele Najświętszej Marii Panny na Times Square i pełni funkcję dyrektora ds. edukacji Bractwa.
Inne tematy w dziale Technologie