źródło zdjecia: http://polesie.org/1602/inne-czasy-inni-ludzie/
Po 17 września 1939 r. wydostała się wraz z mężem i matką, przez Kowno i Szwecję do Anglii. Resztę życia spędzili w Londynie. W 1949 skreśliła pamiętniki, poświęcone życiu obyczajowemu i umysłowemu ziemiaństwa w różnych częściach Polski. Początkowa ich partia, po rok 1909, ogłoszona została drukiem pt. „Inne czasy, inni ludzie” / Londyn, Alma Book 1959/.Maszynopis dalszej części, doprowadzonej do 1921 r. pozostaje w ręku rodziny. Fragmenty wspomnień, jak również recenzje z obcojęzycznej literatury, zamieszczała w londyńskich „Wiadomościach”. Zmarła bezdzietnie w Londynie, w początku lutego 1968 r., pochowana obok męża. Dział rękopisów Biblioteki Narodowej w Warszawie przechowuje jej obszerne dzienniki sięgające lat panieńskich, aż po rok 1932 – celnie skreśloną kronikę rodzinną, obyczajową i polityczną, wartościową zwłaszcza dla okresu 1917-1932.
http://polesie.org/1602/inne-czasy-inni-ludzie/
Pierwsze brytyjskie wydanie odnalazłem w sejmowej bibliotece. Dziś porzucony przez kogoś egzemplarz "przytuliłem" i czytam...
https://bs.sejm.gov.pl/F?func=find-b&request=000048560&find_code=SYS&local_base=BIS01
Z miejsca zaciekawił mnie taki frament:
"Koniec tego roku upamiętnił się ulgą w rządowym ucisku i wielkimi uroczystościami przy odsłonięciu pomnika Mickiewicza w Warszawie.
źródło zdjęcia: http://warszawa.fotopolska.eu/136740,foto.html
Moi dziadostwo z właściwą sobie żywotnością, przeżywali każdy szczegół warszawskich ceremonii, szczególnie chwilę, kiedy zasłona spowijająca pomnik spadła wśród głuchej ciszy, bo rząd nie pozwolił na przemówienia po polsku.".
strona 52.
źródło zdjęcia: http://wczorajidzis.blogspot.com/2011/02/krakowskie-przedmiescie-w.html
- Niesforne Dziecię Gutenberga.
Ciekawy świata i życzliwy ludziom, ale nie pozbawiony szczypty złośliwości niezbędnej do przeżycia.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura