an24 an24
80
BLOG

Piłka poważna czy dla ściemy?

an24 an24 Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Żałuję, że Jagiellonia Białystok nie obroni tytułu Mistrza Polski w piłce nożnej. Z serca im tego życzę. Mam nadzieję, że Legia Warszawa zdobędzie Puchar Polski. Oba kluby zasłużyły swoimi wynikami w Pucharze Konfederacji, rozegraniem dwa razy więcej meczy w sezonie o stawkę, niż Lech Poznań czy Raków Częstochowa.

W tym roku dwa polskie zespoły zagrały w ćwierćfinale Ligi Konferencji, choć były słabsze, to z szansami na zrobienie sensacji. Jednak też obnażyły wszystkie mankamenty w funkcjonowaniu zespołu, klubów, budowy drużyny. Miejmy nadzieję, że zostaną wyciągnięte pozytywne wnioski, i w przyszłym sezonie nasze zespoły ponownie dojdą do ćwierćfinałów, a może jeden zagra w półfinale Pucharu Konferencji. Przyjdzie czas na finał, i zdobycie samego pucharu.

Nie chcę aby Mistrzem Polski został Raków Częstochowa z jednej prostej przyczyny, nie można tolerować faktu, że przeważnie w wyjściowej jedenastce wychodzi na boisko tylko jeden, góra dwóch zawodników z polskim paszportem.

Należy przypomnieć, że w latach siedemdziesiątych polska liga był z całą pewnością w szóstce najsilniejszych lig w Europie, w latach osiemdziesiątych - w ósemce, a dziewięćdziesiątych - w dziesiątce.

Każda dyscyplina zespołowa jest bardzo ważna i traktowana jako poważna polityka. Widzimy to najlepiej przez imperium Locke – republikanizmu protestanckiego wypełnionego indywidualizmem oraz kolektywizm w wydaniu Słowenii. Dla mnie Słowenii jest przykładem doskonałym, jak państwo walczy o swoją rozpoznawalność międzynarodową i jedność narodu, posługując się tak ważnym instrumentem politycznym.

Piłka nożna jest globalną polityką. Diamentem. Wielkim biznes. Dlatego nie można tolerować kompromitacji Reprezentacji Polski i klubów w rozgrywkach międzynarodowych w piłce nożnej. Nawet obszary autonomiczne, krainy wystawiają swoje reprezentacje, własne zespoły w rozgrywkach międzynarodowych.

Niestety kibice oprócz zapłacenia za bilet i gwizdów pod adresem aktorów wydarzenia z selekcjonerem, trenerami na czele, działaczami nie ma żadnych instrumentów do dokonania zmian. Nie są traktowani podmiotowo. Nie oznacza to, że mamy siedzieć cicho, kupować bilety i fascynować się dziadostwem – polityką nieskuteczną. Polityków, podobnie jak działaczy, trenerów, selekcjonerów, zawodników należy oceniać przez pryzmat skuteczności

Wraz z podjęciem walki przez Pax Americana o obronę hegemoni światowej, nastąpi powrót do gospodarek narodowych i relacji bilateralnych, co będzie też oznaczało zakończenie eksperymentu w postaci państwa europejskiego i narodu europejskiego stworzonego gabinetach Brukseli, pod przywództwem kolektywizmu Kanta wypełnionego Lutrem i oświeconej republic jako substytutu Pana Boga. Budowa tego nowego narodu europejskiego, laickiego, przywożonego na łodziach humanitarnych z logo Kanta wypełnionego Lutrem zakończyłoby się likwidacją Świętego Kościoła Powszechnego Katolickiego. W państwie pod przywództwem niemiecko – francuskim nie byłoby miejsca dla wiernych wyznania katolickiego. Kolektywizm w wydaniu europejskim przegrał z indywidualizmem protestanckim, a oba przegrały z kolektywizmem Konfucjusza.

Jak wykorzystano te ponad 30 lat nad Wisła a jak wykorzystano nad rzeką Jangcy - jedna z najważniejszych rzek na świecie, potężna arteria. Nad Jangcy zbudowano kapitalizm, gdzie w każdym przysłowiowym garażu idzie produkcja a samej rzece idzie pełną parą żegluga śródlądowa. A my jaką produkcję mamy na obszarze pomiędzy Bugiem a Odrą? Co zrobiliśmy choćby z polskimi markami piłkarskimi?

Odbiciem tej krótkowzrocznej, mało ambitnej, nie podmiotowej polityki była liga polska, marność sukcesów w sporcie. Nie zabrakło bajdurzenie o sukcesach. Traktowanie przedmiotowe widza, uczestnika tych emocji. Nawet wydarzenia w Holandii, gdzie jakiś ochroniarz zaatakował Prezesa Legii nie wybudziły z głębokiego snu.

Bez zawodników z polskich w klubach nie da się przebić sufitu tj wygrać nawet Ligi Konferencji, Ligi Narodów, zdobyć medalu na Euro czy Igrzyskach Olimpijskich. Największe sukcesy klubowe były wówczas, gdy polscy piłkarze byli wiodącymi zawodnikami w swoich polskich klubach. Bez zawodników z czołowych polskich klubów nie da się zbudować skutecznej i odnoszącej dobre wyniki/sukcesy Reprezentacji Polski. Oprócz starzejącego się Roberta Lewandowskiego, żaden polski piłkarz nie jest pierwszoplanową postać w klubie z czołowej dziesiątki lig w Europie. Złapie taki zawodnik kontuzję, to w gotowości jest wielu innych. Więc, jak taki zawodnik da z siebie wszystko w reprezentacji? Problem polega na tym, że bez sukcesów w reprezentacji, tacy zawodnicy nie staną się nigdy zawodnikami pierwszego wyboru. Nie lepiej jest z juniorami wyjeżdżającymi w wieku 15 – 20 lat, warto zadać pytanie, na jakim etapie kariery są obecnie – u schyłku czy ku początkowi? Tylko bez Roberta Lewandowskiego, żaden trener od kilkunastu lat nie wyobraża sobie zespołu w którym grał.

Trzeba zakończyć eksperyment przechodzenia młodych zawodników do klubów, gdzie nie są traktowani podmiotowo, czyli jako kapitał. Zatrzymać eksodus. Ograniczyć „eksport” perspektywicznych polskich piłkarzy do drugich, trzecich, czwartych lig zagranicznych oraz sprowadzanie cudzoziemców nie będących wartością dodaną dla klubu i ligi, ale mających mniejsze aspiracje finansowe. Trudno mobilizować zawodnika młodego i perspektywicznego, już pełnoletniego do gry w klubie na zapleczu Ekstraklasy za 5 tysięcy złotych netto miesięcznie. Kluby w Ekstarklasie, I, II, III Lidze będą musiały zatrudniać zawodników wyłącznie w ramach tzw. zawodniczego stosunku pracy lub umowy o świadczeniu usług sportowych do której, zgodnie z art. 750 k.c., stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Nie może być tak, że na klub amatorski i zawodowy składa się kilkanaście czy kilkadziesiąt firm jednoosobowych, które wybiegają w meczu.

Trzeba stworzyć i uruchomić mechanizm, który zwiększy przepływ finansów z klubów bogatych do klubów niższych szczebli, i to też musi być uporządkowane.

Musi zacząć obowiązywać zasada, cudzoziemiec aby grać od pierwszej minuty – musi być dwa razy lepszy od zawodnika polskiego.

Na takie fanaberie, jak brak sukcesów w tak istotnej polityce, państwo polskie nie może sobie pozwolić, chyba, że cele jest zwinięcie, likwidacja takiego państwa. Bez głębokich zmian systemowych, strukturalnych i osobowych nie może się obejść.

Dzięki głównie Legii Warszawa, Jagielloni, Wiśle Kraków, Lechowi Poznań w sezonie 2026/27 będzie nasza federacja miał prawo wystawienia w rozgrywkach europejskich pięć drużyn. Kalendarz rozgrywek na przyszły sezon proponowany przez PZPN przypomina, kopiuj – wklej poprzednie sezony. Tak, jakby działacze trochę przestraszyli się tych dobrych wyników klubów rozgrywkach Ligi Konferencji.

Nic klubom polskim nie pomoże lepiej jak np. za miast meczu na zgrupowaniu w Turcji, jak mecz o życie na wyjeździe Pucharu Polski z klubem np. III ligi, gdzie żaden z zawodników gospodarzy nie odstawi nogi, zagra na dużym pressingu, nawet agresji, z sercem, gdzie będzie gryzł przysłowiową murawę, oklaskiwany przez licznych kibiców. Czyli tak jak zagrają teoretycznie słabsze kluby w kwalifikacjach europejskich przeciwko faworytom tj. ćwierćfinalistom Ligi Konferencji.

Też trzeba wypracować mechanizm koncentracji kapitału inwestycyjnego dla klubów, tzn. byłoby wspaniale aby osoby majętne inwestowały w marki, z bogatą i piękną historią. Taką marką rozpoznawalną nie tylko w Polsce z ładnym stadionem np. ŁKS Łódź, Wisła Kraków, Ruch Chorzów a nie Wieczysta, Puszcza, Nieciecza. Fajniej się gra dla 40 tysięcy, niż dla 2 tysięcy widzów.

Nie może poważne państwo tolerować fanaberii, że trenerem czołowego klubu zostaje trener z zagranicy, który nic w wcześniej nie osiągnął pracując w swoim fachu. Nie wiem w czym lepszy jest obecny trener Legii od Marka Papszuna czy Tomasza Tułacza? Ciekawe, czy FC Porto, Benfica, Sporting też prowadzi taką politykę.

Widzę potrzebę wprowadzenia poniższe zmiany w polskiej piłce nożnej:

1. Obowiązek wystawiania w każdym meczu Ekstraklasy od sezonu 2025/2026 minimum 4 zawodników posiadających polskie obywatelstwo lub Kartę Polaka - z perspektywą możliwości gry w reprezentacji Polski, grających łącznie 360 minut w każdym meczu a od sezonu 2026/27 - łącznie 450 minut, w tym zawodnik do 21 lat w którym rozpoczynają się rozgrywki, musi zagrać łącznie 90 minut. W rozgrywkach I Ligi: 7 zawodników posiadających obywatelstwo polskie/Karta Polaka w łącznej liczbie minut w każdym meczu: 630 minut, w tym jeden zawodnik do lat 22 i jeden zawodnik do lat 20 w którym rozpoczynają się rozgrywki, muszą łącznie zagrać po 90 minut). W rozgrywkach II Ligi 8 zawodników posiadających obywatelstwo polskie/Karta Polaka w łącznej liczbie minut w każdym meczu: 720 minut.

Od rozgrywek III Ligi i kolejnych szczebli w rozgrywkach obowiązkowo ma grać: 9 zawodników posiadających polskie obywatelstwo/Kartę Polaka.

Kadra zespołu w każdym meczu może liczyć maksymalnie 20 zawodników.

Niespełnienie powyższych warunków będzie oznaczało: odjęcie 10 punktów w sezonie bieżącym na koniec rozgrywek oraz 5 punktów w przyszłym sezonie na starcie oraz 5 milionów kary finansowej.

2. W Ekstraklasie, I i II Lidze nie będzie mógł grać żaden klub, który nie prowadzi własnej Akademii Piłki Nożnej dla dzieci od U-6 do U-23 (II zespół w rozgrywkach). Kryteria w szczegółach, co jest rozumiane przez Akademię określi wspólny zespół złożony z wybitnych reprezentantów Polski (zagrał minimum 60 meczy w reprezentacji Polski, zagrał pełnowymiarowo 3 mecze na mistrzostwach Europy, Świata i Igrzyskach Olimpijskich) oraz wybitnych trenerów (poprowadził reprezentację seniorską lub olimpijską Polski w minimum 30 meczach, poprowadził zespól w najwyższej klasie rozgrywkowej w minimum 400 meczach, 30 meczach w rozgrywkach: Lidze Mistrzów, Lidze Europy, Lidze Konferencji oraz wcześniejszych: Puchar Europy, Puchar Zdobywców Pucharów, Puchar UEFA). Taki 5 – 6 osobowy zespół. Nie wyobrażam sobie aby Akademie nie posiadały ośrodka treningowego, obsługi medycznej (specjalistów lekarzy) i laboratorium medycznego. Że nie będą zwracać szczególną uwagę na rozwój sportowy, techniki użytkowej zespołowi, osobowość i inteligencję zawodnika, rozumienie gry. Porządek mentalny, naukę powtarzalności. Zespół określi również kryteria dla szkółek piłkarskich dla zespołów związanych z seniorskimi klubami w niższych ligach.

3. Wprowadzamy od sezonu 2026/27 obowiązek opiniowania przez klub wybitnego reprezentanta, każdego piłkarza zagranicznego, który z mocy przepisów nie uzyska 16 punktów (wymagana punktacja powinna uwzględniać występy zawodnika w reprezentacji swojego kraju, miejsce danego kraju w rankingu FIFA, liczbę minut rozegranych w rozgrywkach, w dotychczasowym klubie, pozycji poprzedniego klubu w rozgrywkach, pozycji klubu w rozgrywkach międzynarodowych, potencjału ligi poprzedniego klubu zawodnika). Decyzja musi być przedstawiona na piśmie wraz ze szczegółowym uzasadnieniem po przeprowadzeniu obserwacji z treningu i meczu kontrolnego) i nie podlega odwołaniu. Kryteria punktacji na którą składało się będzie minimum 16 punktów, opracuje wspólna Komisja sześcioosobowa złożona z: wybitnych reprezentantów Polski i wybitnych trenerów. Opinia i zgoda nie będzie wymagana np. jeżeli cudzoziemiec przechodzi do klubu Ekstraklasy z I czy II Ligi po zagraniu, co najmniej w 80% meczów w lidze swojego klubu w jednej rundzie.

Punktacja obowiązywać będzie zawodników zagranicznych od 18 roku życia, na szczeblu rozgrywek: Ekstraklasy, I i II Ligi, Pucharze Polski oraz Pucharze PZPN (nowe rozgrywki a kluby otrzymają Puchar Kazimierza Górskiego - NAJWYBITNIEJSZEGO SELEKCJONERA w historii polskiej piłki nożnej).

4. Powołania do życia od sezonu 2025/26 nowe rozgrywek o Puchar PZPN. W rozgrywkach tych wystąpią wyłącznie pierwsze drużyny zespołów grających w Ekstraklasie, I Lidze, II Lidze oraz zwycięzcy z baraży z III Ligi do łącznej liczby zespołów 60 dopuszczonych do rozgrywek. W rozgrywkach zespoły tworzą jedną grupę. Zespoły przy losowaniu są podzielone na 10 koszyków po 6 zespołów. Każdy zespół w fazie grupowej rozegra 9 meczy. Najlepsze 8 zespołów uzyska automatyczny awans do 1/8 Pucharu PZPN (jak w rozgrywkach europejskich). Zespoły z miejsc 9 - 24 zagrają baraż o 1/8 PZPN. Inauguracja rozgrywek odbywać się będzie każdego 1 sierpnia, a mecze grupowe i pley off w okresie kwalifikacji do europejskich pucharów i meczy Ligi Mistrzów, Europy, Konferencji.

Za udział w fazie grupowej, każdy zespól otrzyma np. 100 tysięcy złotych. Płatne będą też wyłącznie zwycięstwa np. 50 tysięcy złotych, jeżeli drużyna wygra w regulaminowym czasie. Nie będzie dogrywek, w przypadku remisu w regulaminowym czasie gry, rzuty karne – zwycięzca otrzyma 35 złotych, przegrany 15 tysięcy złotych. . Od fazy pley - off gramy mecz i rewanż - gospodarzem jest drużyna wyżej notowana. W fazie grupowej zespoły z Ekstraklasy z zespołami z niższych klas rozgrywkowych grają mecze wyłącznie na wyjeździe (niech to będzie święto w mniejszych miejscowościach). W przypadku drużyn z tej samej klasy rozgrywek w fazie grupowej, gospodarza wyłania losowanie. W fazie pley - off nie będzie dogrywek. W przypadku, gdy dwumecz nie wyłoni zwycięscy, w meczu rewanżowym decyduje wygrana w rzutach karnych.

Wprowadzimy taką nowinkę, jeżeli w trakcie meczu sędzia podyktuje rzut karny i bramkarz obroni rzut karny, zawodnik nie może wykonać przysłowiowej dobitki. Jeżeli to zrobi otrzymuje żółtą kartkę. Grę ponownie wznawia wykopem bramkarza. Płatny będzie awans do 1/8, 1/4, 1/2 oraz finał i zdobycie Pucharu.

Zdobywca Pucharu PZPN będzie grał w eliminacjach do Ligi Konferencji.

W rozgrywkach będzie obwiązek wystawienia 8 zawodników posiadających obywatelstwo polskie/ Kartę Polaka w łącznej liczbie 720 minut, w tym obligatoryjnie: zawodnik do 21 lat w którym rozpoczynają się rozgrywki łącznej liczbie 180 minut w każdym meczu, zawodnik do 23 lat w którym rozpoczynają się rozgrywki w łącznej liczbie 180 minut.

Nie wzięcie udziału w tych rozgrywkach oznacza, degradację w rozgrywkach ligowych o dwa szczeble rozgrywek. Zyski z praw telewizyjnych będą dzielone z uwzględnieniem szczebla rozgrywek do której zespół dotarł, tabeli w rozgrywkach grupowych, zgodnie z regulaminem finansowym obowiązujących w rozgrywkach.

5. Przesuwamy rozgrywki Ekstraklasy od sezonu 2025/26 ruszają każdego 15 sierpnia, I ligi tydzień wcześniej, II Ligi dwa tygodnie wcześniej oraz wprowadzamy zmiany w rozgrywkach Pucharu Polski.

Rozgrywki Pucharu Polski tj. I runda będzie składała się ze 128 zespołów, ruszają od sezonu 2026/27 od 11 – 13 lipca (I runda eliminacji do Ligi Mistrzów, Europy, Konferencji to 8 – 10 lub 15 – 17 lipca). Gospodarzem będzie drużyna z niższej klasy rozgrywek, w przypadku drużyn z tej samej klasy rozgrywek - losowanie wyłania gospodarza. Rozgrywki ruszają w drugi weekend lipca. Tydzień później druga runda (64 drużyny - wyżej rozstawione drużyny grają na wyjeździe i są rozstawione) na tych samych zasadach w trzeci weekend lipca, III runda (32 drużyny) grają w czwarty weekend lipca. Od 1/8 gramy mecz i rewanż, gospodarzem pierwszego meczu będzie drużyna wyżej notowana. Finał (jeden mecz) tradycyjnie 2 maja na stadionie narodowym. Zwycięzca zagra w eliminacjach do Ligi Europy.

W każdym meczu Pucharu Polski minimum 7 zawodników posiadających polskie obywatelstwo/Kartę Polaka - z perspektywą możliwości gry w reprezentacji Polski, grających łącznie 540 minut w każdym meczu w tym zawodnik do 20 lat oraz do 22 lat w którym rozpoczynają się rozgrywki, muszą zagrać łącznie po 90 minut (wraz z dogrywką).

Jeżeli nie dotrzyma tych reguł zapłaci karę finansową np. 2 miliony złotych, która zostaną przekazane na Fundusz Młodzieżowy z przeznaczeniem na dofinansowanie rozwoju i potrzeb szkółek w małych miejscowościach i wsiach, w tym infrastruktury (budowy i modernizacji) oraz na nagrody na turniej "O Puchar Grzegorza Laty".

6. Zwiększamy od sezonu 2025/26 liczbę zespołów w I Lidze do 20 (trzy spadają), II Ligi do 22 zespołów (cztery spadają, a cztery grają w barażach z wicemistrzami grup III Ligi). Każda Liga III liczyć będzie 20 zespołów i z tej ligi nie może spać zespół drugi klubu z Ekstraklasy i I Ligi.

7. Drugie zespoły mogą brać udział w rozgrywkach maksymalnie I ligi, czyli. np. Lech II Poznań itd. będzie mógł awansować do I Ligi i grać na zapleczu Ekstraklasy.

W drugim zespole będą mogli występować od szczebla I Ligi do II Ligi wyłącznie zawodnicy do 23 lat w roku w którym rozpoczynają się rozgrywki, posiadający obywatelstwo polskie/Kartę Polaka. Cudzoziemcy też nie będą mogli mieć więcej niż 23 lata w których rozpoczęły się rozgrywki, zgodnie z wymogami obowiązujących dla danej ligi, tj. cudzoziemiec będzie mógł grać w rozgrywkach ale musi mieć maksymalnie 23 lata. W III Lidze i niższych, drugie zespoły będą mogły grać wyłącznie zawodnikami do 21 lat w roku, którym rozpoczynają się rozgrywki. Kluby do rozgrywek będą mogły zgłaszać kolejne zespoły, ale zaczną rywalizację od najniższej klasy rozgrywek, a limity wieku już tam nie będą obowiązywały. Czyli klub będzie chciał np. 24-letniego zawodnika po kontuzji wprowadzać w rytm meczowy, rozgrywki klasy C itp. będą dobrym miejscem.

Zespoły z II ligi nie będą mogły spaść z IV Ligi, a w ich drugich zespołach będą mogli grać zawodnicy do 21 lat w roku w którym rozpoczynają się rozgrywki.

8. Rozgrywki dziecięce odbywają się w kategoriach wiekowych od: U6 - U8 (w składach 7 osobowych), U10-U12 (w składach 9 osobowych) oraz juniorskie: U14, U16, U18 (w składach jedenastoosobowych), w roku w którym rozpoczynają się rozgrywki. Fajnie by było, aby na szczeblu U14, 16, 18 uruchomić również rozgrywki: O Puchar Andrzeja Szarmacha, Zbigniewa Bońka, Kazimierza Deyny – w których grałyby tylko po jednym zespole z danego klubu. Finały odbywałyby się w dniu Pucharu Polski oraz Pucharu PZPN. W rozgrywkach ligowych kluby mają prawo do zgłaszania drugich, trzecich, czwartych itd. zespołów, ale zespoły nie mogą grać na najwyższym szczeblu centralnym rozgrywek.

9. PZPN zorganizuje dla młodzieży z miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców rozgrywki: O Puchar Grzegorza Laty (w składach jedenastoosobowych) w rocznikach U13 (do lat 13 w roku w którym rozgrywki się rozpoczynają) i U15 w roku, którym rozpoczynają się rozgrywki. Chodzi o reprezentacje gmin, miast. Finał takich rozgrywek zostanie rozegrany przed meczem o Puchar PZPN.

10. Klub będą zobowiązane do zakupu zawodników w pierwszej kolejności z polskich klubów (może być stowarzyszeniem i zawodnik ma amatorską umowę z klubem - podpisaną przez opiekunów prawnych lub pełnoletniego zawodnika, to klubowi należy się ekwiwalent i co najmniej 5% z przyszłego transferu zawodnika do innego klubu), chyba, że umiejętności i potencjał zawodnika z zagranicy są zdecydowanie wyższe i stanowią ewidentną wartość dodaną dla klubu i rozgrywek w których klub bierze udział.

Klub zakupujący zawodnika do lat 18 wypłaca jednorazowo ekwiwalent klubowi, który wychował zawodnika według stawek PZPN oraz kwota odstępnego według cennika PZPN od każdego zawodnika do lat 21 posiadającego umowę amatorską oraz w obu przypadkach minimum 3% od kolejnego transferu zawodnika. Jeżeli zawodnik odejdzie do innego klubu za darmo, klub zapłaci klubowi, który wychował zawodnika powyższy procent od kwoty odstępnego w ostatnim obowiązującym kontrakcie zawodnika. We wszystkich kontraktach z zawodnikiem, musi być wpisana kwota odstępnego, i nie może być ona niższa, niż realna wartość rynkowa zawodnika w dniu podpisania przez strony kontraktu.

11. Centralna Liga Juniorów do lat 18 (U-18) i do lat 16 (U16) w roku, którym rozpoczynają się rozgrywki będzie liczyła jedną grupę - 20 zespołów, II Liga będzie liczyła jedną grupę - 24 zespoły (mogą grać drugie zespoły). Następnie III Liga - cztery grupy po 22 zespołów (mogą grać trzecie, drugie zespoły CLJ). Kolejny szczebel wojewódzki: 16 lig po 20 zespołów (mogą grać czwarte, trzecie zespoły), potem II liga wojewódzka 20 zespołów (mogą grać piąte, czwarte drużyny), III liga wojewódzka np. 2 czy 4 grupy po 18 zespołów.

12. Na szczeblu III, IV, V Ligi nie będzie grał zespół, który nie prowadzi własnego szkolenia zawodników: od: U8, U10 (w składach 7 osobowych) , U12 (w składach 9 osobowych) oraz juniorskie: U14, U16, U18. Na tym szczeblu rozgrywek każdy zespól będzie musiał wystawić zawodników do lat 19 w roku w którym rozgrywki się rozpoczynają, którzy w każdym meczu rozegrają łącznie 200 minut w każdym meczu. Każdy zawodnik musi posiadać z klubem minimum pisemną umowę amatorską z klubem - umowa o świadczenie usług sportowych do której, zgodnie z art. 750 k.c., stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Kluby muszą mieć współpracę z wyspecjalizowany personelem medycznym.


an24
O mnie an24

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Sport