Alpejski Alpejski
5499
BLOG

Katastrofa Tupolewa

Alpejski Alpejski Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 119


Poniżej możecie zobaczyć nagranie nieudanego lądowania strategicznego samolotu bombowego Tupolew Tu 22M3. Maszyna podchodziła w warunkach ograniczonej widzialności do lądowania w bazie niedaleko Murmańska. Samolot z niewyjaśnionych jeszcze do końca przyczyn, uderzył z dużą prędkością opadania w pas startowy wózkami podwozia głównego, co spowodowało przełamanie się kadłuba za sekcją kabin załogi, mieszczących czterech członków załogi. Dwóch pilotów nawigatora i operatora uzbrojenia. Odłamany kadłub w pozycji odwróconej uderzył w pas, a reszta samolotu po przejściu na bardzo duże kąty natarcia, wzniosła się w powietrze i ponownie opadła na ziemię, wywołując eksplozję kadłubowych integralnych zbiorników z paliwem. Trzech członków załogi poniosło śmierć na miejscu stan czwartego jest bardzo ciężki.

Tupolew Tu 22M3 to potężny ważący ponad 120 ton bombowiec o zmiennej geometrii skrzydeł. Zmienna geometria pozwala na zmianę skosu skrzydła w zależności od prędkości lotu. Układ taki był szczytem możliwości aerodynamiki w latach sześćdziesiątych i znalazł zastosowanie w wielu bombowcach i myśliwcach, z których najsłynniejszym i niepokonanym nigdy w walce powietrznej był amerykański samolot pokładowy Grumman F14 „Tomcat”, rozsławiony i znany niemal każdemu młodemu człowiekowi na świecie, dzięki kultowemu filmowi Toniego Scota „Top Gun”, z Tomem Cruise w roli głównej.

Tupolew Tu 22M sławny jest przede wszystkim z oszustwa, jakiego dokonali Rosjanie nadając mu taką nazwę. Nazwa samolotu sugeruje bowiem, że mamy do czynienia ze zmodyfikowaną wersją samolotu Tu 22 - znanego bombowca taktycznego sowieckiej floty powietrznej. Trick ten miał na celu zdezorientowanie zachodnich ekspertów podczas negocjacji układów o ograniczeniu zbrojeń SALT. Tupolew Tu22M był zupełnie nową maszyną o własnościach bombowca strategicznego zdolnego do penetracji amerykańskiej przestrzeni powietrznej. Spowodowało to sporą irytację Amerykanów i przyśpieszyło wprowadzenie do służby przełomowej maszyny, jaką był Rockwell B1. Przykład TU 22 był umiejętnie wykorzystywany przez Prezydenta Ronalda Reagana, aby przekonywać parlament amerykański do zwiększonych wysiłków zbrojeniowych.

Ta piękna maszyna zaprojektowana w eleganckim układzie aerodynamicznym, napędzana jest przez dwa potężne silniki turboodrzutowe, wyposażone w dopalacze. Silniki te umożliwiają przekraczanie prędkości dźwięku i osiągniecie maks 2300 km/h. Niedawno rozpoczęto modernizację tych samolotów, wymieniając awionikę, czyli oprzyrządowanie kabiny pilotów i systemy elektroniczne.

Na filmie widać, że prawdopodobnie pilot zbyt późno zauważył ziemię i nie zmniejszył prędkości opadania. Samolot nie wyrównał lotu, i nie przeszedł na duży kąt natarcia, co powinno nastąpić wiele setek metrów przed progiem pasa. Nagranie ma dobrą warstwę dźwiękową umożliwiającą konstatację, że silniki samolotu pracowały normalnie, na lekko zwiększonych obrotach, kompensując bardzo duży w tej fazie lotu opór aerodynamiczny, spowodowany przez wysunięte podwozie i klapy. Niestety wygląda to na błąd pilotów, wynikający z bardzo rozproszonego przez mgłę i słabego światła dziennego, oraz poważnie ograniczonej widoczności. Inną możliwością jest awaria systemu ILS, czyli lądowania według oprzyrządowania, która doprowadziła do twardego przyziemienia. To bardziej prawdopodobna przyczyna, bo piloci w takich warunkach nie powinni polegać na własnych zmysłach, a kierować się systemem ILS. Ale nie zamierzam się tu bawić w wyjaśnienie tej katastrofy, bo od tego są ci, co mają dostęp do pełni danych, a nie tylko filmu z kamery.


Na tym filmie możecie zobaczyć użycie tych samolotów w Syrii.



Alpejski
O mnie Alpejski

Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo...                                                                     Spis treści bloga: https://www.salon24.pl/u/alpejski/1029935,1-000-000

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (119)

Inne tematy w dziale Polityka