"Schleswig Holstein" ostrzeliwuje Oksywie. Zdjęcie: Kriegsmarine am Feind
"Schleswig Holstein" ostrzeliwuje Oksywie. Zdjęcie: Kriegsmarine am Feind
Alpejski Alpejski
2448
BLOG

Westerplatte, Hel i Gdańsk w obiektywie agresora

Alpejski Alpejski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 39


Dziś przedstawię Wam fotografie z albumu propagandowego „Kriegsmarine am Feind” wydanego w Berlinie w 1940 roku. Album należał do marynarza Kriegsmarine pochodzącego ze Śląska. Jako ciekawostkę dodam, że wnuk tego marynarza był kapitanem żeglugi wielkiej. Wychował też pokolenia polskich żeglarzy. Album został wydany przez nieistniejące już wydawnictwo Erich Klinghammer, podczas wojny specjalizujące się w propagandowych albumach sławiących niemiecką armię.

Przypomnę kilka faktów.

Westerplatte posiadało pięć umocnionych stanowisk obrony – ceglano-żelbtonowych wartowni. Uzbrojenie strzeleckie to jedna armatę polowa 75 mm, dwa działka przeciwpancerne 37 mm, szesnaście ciężkich, kilkanaście lekkich i ręcznych karabinów maszynowych. Do tego dochodziły cztery moździerze 81 mm i 160 karabinów. Załoga liczyła 88 osób, w tym 20 oficerów.

Przeciw tym siłom Niemcy rzucili 229 osobowy doborowy oddział piechoty morskiej, i ponad 3400 mniej wartościowych żołnierzy różnych oddziałów, w tym policyjnych i milicji SS. Sam pancernik „Schleswig- Holstein” uzbrojony był w działa kalibru 280 mm i 105 mm, które wzięły udział w ostrzeliwaniu polskich stanowisk obronnych. Do tego doszły dwa torpedowce, lotnictwo wyposażone w nurkujące bombowce Junkers Ju 87 B „Stukas”. I wojska zmechanizowane.

Polska artyleria na Helu składała się z czterech dział stałej baterii nadbrzeżnej Bofors 152 mm, do tego dochodziła jeszcze bateria na Oksywiu. Helska bateria zachowała zdolność bojową do kapitulacji, mimo silnych bombardowań i ostrzału okrętów niemieckich. Była świetnie zamaskowana.

Nie będę opisywać walk, każdy z Was zapewne tę historię zna, a kto nie, zajrzy do źródeł.

Przeciw Helowi Niemcy użyli pancerników „Schlesien” i „Schleswig Holstein”, które były bliźniaczymi jednostkami. Użyto też w dużej ilości lotnictwa. Obrona Helu trwała do 2 października 1939 roku. Westerplatte do 7 września 1939.

Polscy żołnierze, których zobaczycie na zdjęciach, nie są wymienieni z nazwisk i stopni. Wszystkie podpisy osób na zdjęciach są wykonane przeze mnie. Zaznaczam, że nie jestem specjalistą w tym zakresie i wasze korekty są mile widziane. Osoby, których tożsamości nie jestem pewien, zaznaczyłem pytajnikiem umieszczonym w nawiasie. Podobnie w przypadku okrętów, zapewne znajdzie się tu wielu takich, co wymiatają w tym temacie. Tak, więc kochani do boju! Rozpoznawanie zdjęć zaczynamy!


image

Zdjęcie 1. „Schleswig Holstein” podczas ostrzału Westerplatte. Na pokładzie widoczne łuski po wystrzelonych nabojach.


image

Zdjęcie 2. Płonące Westerplatte. Płoną prawdopodobnie cysterny kolejowe trafione pociskami polskich przeciwpancernych Boforsów 37 mm.


image

Zdjęcie 3. Las na Westerplatte po ostrzale, przeszukiwany przez żołnierzy niemieckich.


image

Zdjęcie 4. Zniszczona wartownia.


image

Zdjęcie 5. Obrońcy Westerplatte po kapitulacji.


image

Zdjęcie 6. Polscy oficerowie po kapitulacji. Pierwszy z lewej: kapitan Mieczysław Słaby


image

Zdjęcie 7. Polscy żołnierze wyprowadzani z Westerplatte. Od prawej: oficer niemiecki (?) mjr. Sucharski; por. obs. Stefan Grodecki; kapitan Dąbrowski; ppor. Zdzisław Kręgielski; jeden z dowodzących niemieckim natarciem; kapitan Mieczysław Słaby; policjant niemiecki.


 image

Zdjęcie 8.Polski żołnierz podczas przesłuchania. Prawdopodobnie na pokładzie pancernika.


image

Zdjęcie 9. Polskie okręty. Stawiacze min „Gryf” i „Wicher”. Poprawka Opowiadacza: niszczyciele "Grom" i "Błyskawica"


image

Zdjęcie  10. Zatopiony „Gryf”.


image

Zdjęcie 11. Ten zatopiony okręt opisany jest w albumie, jako „Generał Haller”. Nie jestem pewien czy to prawidłowy podpis.


image

Zdjęcie 12. Wkroczenie wojsk niemieckich na Hel.


image

Zdjęcie 13. Rokowania kapitulacyjne w Gdyni w Sopocie. (poprawka Opowiadacza i Lestata)


image

Zdjęcie 14. Głównodowodzący obroną admirał Józef Unrug oddaje się do niewoli. Miał niemieckie korzenie i Niemicy proponowali mu wysokie stanowisko w dowodzeniu wojskami. Odmówił. W niewoli nie powiedział ani jednego słowa po niemiecku. Pytany, odpowiadał niemieckim oficerom, że po 1939 roku zapomniał język niemiecki. Obok Unruga komandor Marian Majewski (?).


image

Zdjęcie 15. Armata nadmorska 100 mm z baterii na Kępie Oksywskiej. Polscy artylerzyści uzyskali nią kilka trafię niemieckich jednostek pływających.

Uzupełnienie Opowiadacza:  bateria Canet, działoSchneider Canet kalibru 100 mm wz. 1891, w tle ORP BAŁTYK, hulk, zdeklasowany krążownik pancerny ex. D’Entrecasteaux.


image

Zdjęcie 16. Zatopione okręty w porcie na Oksywiu.


image

Zdjęcie 17. Niemieckie trałowce rozminowują wody Zatoki Gdańskiej.


image

Zdjęcie 18. Powracający „Schleswig Holstein” witany  transparentem „Schleswig Holstein Brocken brachten den Polack auf die Socken” – /Granaty Schlezwiga  przępędziły Polaczków./ w znaczeniu puściły w skarpetkach.


image

Zdjęcie 19. Parada z okazji powrotu Gdańska do Rzeszy.


image

Zdjęcie 20. Adolf Hitler ogląda Westerplatte.

 

 

Alpejski
O mnie Alpejski

Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo...                                                                     Spis treści bloga: https://www.salon24.pl/u/alpejski/1029935,1-000-000

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (39)

Inne tematy w dziale Kultura