Piorun miał długość 768 kilometrów i rozciągał się nad trzema stanami: Teksasem, Luizjaną i Missisipi. Jednocześnie jako najdłużej trwające wyładowanie pomierzone na Ziemi zarejestrowano piorun trwający 17,1 sekundy. Piorun ten uderzył w lipcu 2020 nad północną Argentyną i częścią Urugwaju.
Jak takie zjawiska mogą zachodzić i przebiegać, wyjaśniłem w cyklu notek zamieszczonych na „Salonie 24” w 2020 roku.
Spotkały się ze znakomitym przyjęciem św. pamięci Profesora Mieczysława Sawickiego, piszącego na „Salonie 24”, jako „Eine”. Profesor „Eine” wybitny dydaktyk w zakresie nauczania fizyki zmarł 16 lutego 2021 roku. Łączyła nas teoria burz i klimatu, jako zjawisk, które można wyjaśnić jedynie z uwzględnieniem wpływu otaczającego nas kosmosu.
Nie dożył też opublikowania wyników prac naukowców z Japonii, wykazujących bezsporny związek burz z aktywnością naszego Słońca. Tak, więc hipoteza o ogromnym wpływie zjawisk kosmicznych na fenomen burz została potwierdzona jednocześnie przez dwa ośrodki naukowe.
Zachęcam do przeczytania notek wyjaśniających zjawisko burz, a także pokazujących, co się wydarzyło na szczycie Giewontu feralnego dnia 2019 roku, kiedy dziesiątki osób zostały poszkodowane, a kilka straciło życie w wyniku uderzenia kilku piorunów.
Notki te warto przeczytać też – szczególnie tę trzecią z cyklu – aby nauczyć się chronić przed burzą i udzielać pierwszej pomocy. Proszę Admina aby zatrzymał te notki na dłużej, mogą one komuś uratować życie.
https://www.salon24.pl/u/alpejski/1070589,o-burzach-w-rocznice-tatrzanskiej-tragedii
Komentarze
Pokaż komentarze (38)