W otaczającym nas zgiełku przywykliśmy zwracać większą uwagę na feerie sylwestrowych ogni sztucznych niż na rzeczywiste zjawiska otaczającego nas potężnego Wszechświata. Kiedy ostatnio przyglądałeś się komecie? Czy wiesz, że większość polskich licealistów nigdy w życiu nie widziała Drogi Mlecznej?
Coś, co mogłoby pomóc zastanowić się jak drobną cząstką jest cała nasza Ludzkość wobec Wszechświata zdarzy się wieczorem 15.lutego 2013.
Przez punkt Układu Słonecznego, w którym Ziemia, obiegając Słońce, corocznie przechodzi dnia15 lutego każdego roku, przechodzi również orbita odkrytej w ubiegłym roku planetki*) 2012DA14. Okres obiegu Słońca przez DA14 wynosi obecnie 366,2 doby więc jest około dobę dłuższy niż okres obiegu Słońca przez Ziemię trwającego 365,24 doby. DlategoDA14przez punkt przecięcia orbit przechodziła dotychczas każdego roku około 1 doby później. Tak się złożyło że w 2013 roku Ziemia z planetką DA14 spotkają się w punkcie przecięcia ich orbit tego samego dnia, 15 lutego 2013, wieczorem naszego czasu.
W rzeczywistości orbity tych ciał niebieskich nie przecinają się w dokładnie jednym punkcie ale przechodzą bardzo blisko siebie.DA14przeleci przy Ziemi w odległości około 27700 km od powierzchni Ziemi. Jest to 15 razy bliżej niż odległość do Księżyca i mniej niż wysokość orbity telekomunikacyjnych satelitów przekazujących nam sygnał telewizyjny z orbity geostacjonarnej.
Czy DA14 będzie miała wpływ na Ziemię?
Prawdopodobnie żaden. Na podstawie jasności światła Słońca odbitego od jej powierzchni oceniono średnicęDA14na 25 - 100 metrów, masę na ok. 200 tys. ton. Wymiary planetki prawdopodobnie da się zmierzyć podczas tego spotkania, masy jej niestety chyba nie, bo prawdopodobnie nie ma ona swojego księżyca. Czytając notkę przed jej wystawieniem zauważam, że jednak istnieje możliwość ocenienia masyDA14analizując zakłócenie przez nią ruchu orbitalnego satelitów na orbicie geostacjonarnej. Ciekawe czy ktoś już na to wpadł. Najmniejsza odległość planetki do krążących satelitów będzie 1950km.
Co by się stało gdyby DA14 uderzyła w Ziemię?
Z analizy statystycznej upadania wielkich meteorytów oszacowano, że obiekt tej masy coDA14uderza w Ziemię średnio co 1200 lat. Gdyby planetka tej wielkości uderzyła w Ziemię skutki tego szacuje się jako równe eksplozji ponad 3MT TNT czyli około 1/10 mocy najsilniejszej eksplodowanej bomby termojądrowej tak zwanejbomby Chruszczowazrzuconej w 1961 roku z tupolewa na Nową Ziemię.
Czy Ziemia będzie miała wpływ na DA14?
TAK, Ziemia będzie miała wielki wpływ na przyszły los tej planetki. Zajdzie bardzo interesujące zjawisko, nota bene charakterystyczne dla tworzenia układów planetarnych. Zbliżając się do punktu spotkania z ZiemiąDA14będzie, lecąc po swojej orbicie, wyprzedzać Ziemię lecącą po swojej.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2012_DA14.ogg
Na skutek przyciągania grawitacyjnego Ziemia będzie hamowała ruch orbitalny planetki zmniejszając jej energię kinetyczną. Po bliskim spotkaniu nastąpi sytuacja odwrotna. Ziemia lecąc przed planetką będzie ją przyciągała, co planetce energię kinetyczną zwiększy. Z geometrii torów obu planet wynika, że więcej energii Ziemia od planetki odbierze niż jej potem odda. W rezultacie planetka po spotkaniu z Ziemią będzie orbitowała z mniejszą energią co spowoduje zmniejszenie jej średniej odległości od Słońca i zmniejszenie okresu obiegu Słońca do około 317 dni.
Warto zauważyć, że ta zmiana energii nie zmieni faktu, że orbita planetki w dalszym ciągu będzie przechodziła przez punkt, w którym Ziemia co roku znajdzie się 15 lutego(! kto powie dlaczego?)
Czy planetkę DA14 będzie można zobaczyć?
Oceniana jasność planetki DA14w momencie zbliżenia z Ziemią wyniesie 7,5. Nie jest to wystarczające dla obserwacji gołym okiem. Szczęśliwie z terytorium Polski będzie można DA14 obserwować przez lornetkę. Ze strony http://heavens-above.com wygenerowałem tor DA14 na niebie widoczny z Warszawy. Warto wymknąć się z miasta w jakieś niezaśmiecone światłem miejsce i PRZEZ LORNETKĘ obserwować ruch DA14 na tle gwiazd. Przed godziną 21, kiedy będzie najbliżej Ziemi, wysunie się ona w Polsce nad wschodni horyzont w gwiazdozbiorze Panny blisko ogona jasno świecącego gwiazdozbioru Lwa. Potem pomału przemieszczać się będzie w stronę Wielkiego Wozu i Gwiazdy Polarnej.
Życzę owocnej obserwacji.
------------------------------------------------------------------
*)Świadomie używam nazwę "planetka"jako tłumaczenie oficjalnej międzynarodowej nazwy "minor planet". W polskim języku dla takich obiektów używa się również poprawnej nazwy "planetoida". Uważam, że używanie rozplenionego obecnie amerykanizmu "asteroida" za niepoprawne a używanie w rodzaju męskim "asteroid" za kretyństwo.
PRZEGLĄDARKA BLOGU LONGINA W S24
Kolekcjonuję osiągnięcia geniuszy i ludzi dużego formatu a również osiągnięcia nibynauki, nibyprawa, nibyuczciwości.
W czasie jednego ze swoich wykładów David Hilbert, znany matematyk, powiedział z ironią: "Każdy człowiek ma pewien określony horyzont myślowy. Kiedy ten się zwęża i staje się nieskończenie mały, zamienia się w punkt. Wtedy człowiek mówi: To jest mój punkt widzenia".
Poznanie świata dobrze jest zacząć od poznania samego siebie.
Chętnie czytam komentarze. Lubię spierać się z mającymi inne ode mnie zdanie. Jednak jeden z ostatnich komentarzy zdumiał mnie tym, jak jego autor daleki jest od zrozumienia tekstu pisanego po polsku. Szok miałem tak wielki, że zużyłem pół nocy dla przypomnienia swojego IQ. Namawiam czytelników do tego samego, a osoby z IQ poniżej 90 proszę aby darowały sobie czytanie moich tekstów.
Dla komentowania zapraszam bardzo tych, co mają IQ powyżej 120. Tu kliknij jeżeli chcesz się sprawdzić! Cytat miesiąca czerwca "Przed długi czas o prezydenturze Lecha Kaczyńskiego nie można było powiedzieć nic krytycznego, bo od razu zachowanie takie traktowano jako niegodne."
Janina Paradowska
Ciężko być cynglem ...
Cytat lipca "Dzisiaj okazuje się, że od Bronisława Komorowskiego trochę lepsza była demokracja."
ezekiel Cytat sierpnia "Nie doceniałam dziś tej drzemiącej siły, która w czasach stanu wojennego kazała mieszkańcom Warszawy codziennie układać krzyż z kwiatów przy kościele św. Anny."
Janina Jankowska Cytat listopada "gdyby wybory mogły naprawdę cokolwiek zmienić, to już dawno byłyby zakazane"
(-Stanisław Michalkiewicz)
O dznaczenie mojej Mamy, siostry Stanisława Sadkowskiego (+KW) poległego 22 sierpnia 1944 w ataku ze Starego Miasta na Dworzec Gdański. Prezydent poszedł na Wawel
Dźwięczy requiem pod dzwonu kloszem,
Salonowcy - skończcie tę wrzawę!
O czas smutnej zadumy proszę,
gdy Prezydent poszedł na Wawel.
Kogo powiódł w żałobnej gali?
Jakieś cienie, mundury krwawe,
ci w Katyniu z dołów powstali,
z Prezydentem poszli na Wawel.
Poszli wolno, lecz równym krokiem,
bo im marsza rozbrzmiewało grave.
Niezbadanym Boga wyrokiem
z Prezydentem zaszli na Wawel.
Gdy próg przeszli królewskich pokoi,
krótki apel – czas z misji zdać sprawę,
potem spać – pierwsza noc już wśród swoich
z Prezydentem, co wwiódł ich na Wawel.
Ciiiiiicho! śpią …Ale może obudzi
ich los w nas to, co czyste i prawe?
Niech pojedna – i partie i ludzi,
dzień, gdy oni dotarli na Wawel.
wg. Henryka Krzyżanowskiego
Zapraszam do przeczytania moich notek:
1. - bliskich Powstaniu:
~ Pamiątka Powstania na Górczewskiej
~ Najdroższym Weronikom Matce i Siostrze ku wiecznej pamięci
~ Czy ktoś jeszcze pamięta?
~ Nasza barykada
Gdy kiedykolwiek zauważysz, że jesteś po stronie większości - powstrzymaj się i dobrze nad sobą zastanów! - Mark Twain „ ... tylko człowiek wolny ma czas by bloga prowadzić” -Grzegorz P. Świderski
Do ników klikam per 'Ty', oczekuję wzajemności.
* Blog z Przeszłości
*Blog Longina Cz. 1 Wstęp.
*Blog Longina Cz. 2: Pobyt w szkole
*Blog Longina Cz. 3: Przerwa w nauce
*Blog Longina Cz. 4: Przed I wojną światową
*Blog Longina Cz. 5: Wybuch wojny, front, okupacja niemiecka
*Blog Longina Cz. 6: Rok 1918
*Blog Longina Cz. 7: Rok 1920
*Blog Longina Cz. 8. Kursy dokształcające dla wojskowych
*Blog Longina Cz. 8a. Kursy dokształcające dla wojskowych
*Blog Longina Cz. 9. W.S.H.
*Blog Longina Cz.10. Absolutorium i praca
*Blog Longina Cz.11: Blog z przeszłości. Longin
*Blog Longina Cz.12 - 1933: Morzem po słońce Afryki
*Blog Longina Cz.13 - 1933: Casablanka, Marakesz, Góry Atlasu
*Blog Longina Cz.14 - 1933: Hiszpania - Malaga, Granada, Alhambra
*Blog Longina Cz.15 - 1933: Sewilla - Byki i Don Kiszot
*Blog Longina Cz.16 - 1933: Sewilla, Cadiz, Al Casar
*Blog Longina Cz.17 - 1933: Sztorm z Zatoce Biskajskiej, Znaczy
*Blog Longina Cz.18 - 1933: Belgia, Bal kapitanski
*Blog Longina Cz.19 - Jastarnia / Jurata '34
*Blog z przeszłości dopisane - Dowborczyk i Rodzina
*Blog Longina Cz.20 - morze, Austria, Jugosławia, Węgry
*Blog Longina Cz.21 - Hania
*Blog Longina cz.22 - Przerwane wspomnienie
Planowane do napisania 37. Wybuch II wojny światowej
38. Okupacja
39. Rok 1940
1941
1942
1943
40. Powstanie Warszawskie
41. Ewakuacja
42. Milanówek
43. Obóz w Gawłowie
44. Powrót z obozu
45. Ucieczka Niemców
46. Powrót do Warszawy
47. Praca organizacyjna w Banku
48. Wrocław
49. Warszawa - praca w Banku
50. Więzienie
51. Powrót do domu
52. W poszukiwaniu pracy
53. C.Z.S.P.J.D.
54. Sp. „Plan”
55. Sp. W.S.P.U.TiR
56. Rok 1956
57. Spółdzielnia „Plan”
NAPISZ DO MNIE
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie