Copyleft Almanzor grudzień 2008
|
Globalne ocieplenia i Globalne oziębienia (cz. II)
|
English |
Część I
II.1. Cieszyć się z globalnego ocieplenia czy się go lękać?
W pierwszej części podane zostały opinie naukowców dotyczące globalnego oziębienia piątej - ósmej dekady XX wieku. Artykuł Newsweeka z 28.04.1975 pokazuje naiwność ówczesnych naukowców siejących obawy o losy ludzkości i sugerujących, że oziębienie to będzie trwało dalej.
|
Fig. II-1. Globalne oziębienie 1937/46-1965/75 |
Tymczasem od połowy lat 1970.. tendencja klimatyczna uległa odwróceniu. Globalne oziębienie nagle zmieniło się w 30 lat globalnego ocieplenia. Ale, podobnie jak 30 lat temu, wielu ludzi uważa, że obserwowana od kilkudziesięciu lat tendencja zmian klimatu będzie kontynuowana i że podobnie jak kiedyś oziębienie, tym razem zagrożenie dla ludzkości będzie stanowić globalne ocieplenie.
|
Fig. II-2. Globalne ocieplenie od czasu ostatniego oziębienia do 2004 |
Średnia temperatura dolnej warstwy atmosfery Ziemi od połowy lat 1970.. wzrastała w tempie około 0,25K/dekadę (por. Część I). Jak dotąd nikt nie odczuł niekorzystnych tego skutków.
Od połowy lat 1970.. do teraz, średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o około 0,7K. W rezultacie obserwuje się szereg zmian dla ludzi korzystnych i niewiele zmian dla naszego środowiska neutralnych. Żadnych zmian dla środowiska niekorzystnych przez ten czas nie zaobserwowano.
Podsumujmy obserwowane skutki globalnego ocieplenia.
- Na skutek globalnego ocieplenia nastąpiło wydłużenie okresu wegetacji skutkujące zwiększoną w istotny sposób produkcją żywności.
- Zmniejszenie ilości susz i obszarów stepowych ze względu na większą ilość wilgoci skumulowanej w cieplejszej atmosferze również jest korzystne dla produkcji rolnej.
- Zwiększenie temperatury wpływa korzystnie na oszczędności energii zużywanej dla ogrzewania budynków. Koszty ogrzewania są bowiem w najbardziej zaludnionych obszarach znacznie większe niż nakłady na klimatyzacyjne ochładzanie.
- W krajach strefy umiarkowanej, takich jak Polska cieplejsze lata tworzą wyższy komfort dla wypoczynku ludzi nie muszących wyjeżdżać w tym celu w tropiki.
- Przez ostatnią dekadę obserwuje się obniżanie poziomu oceanów w tempie 1-2 mm/dekadę na skutek magazynowania wody w pogrubiających się wysoko położonych lodowcach Grenlandii i Antarktydy kumulujących więcej wody niż ubywa jej z topniejących lodowców przybrzeżnych. Jest to dla środowiska neutralne.
- Za zjawisko pozornie niekorzystne można by uznać zwiększenie ilości cyklonów i powodzi. Niemniej należy zauważyć, że powodowany nimi wzrost intensywności cyrkulacji powietrza i wody przyczyniają się do transportu wilgotnych i ciepłych strumieni tych płynów z obszarów tropikalnych w kierunku biegunów Ziemi, co jest korzystne dla mieszkającej tam ludności.
Straszący skutkami globalnego ocieplenia są nagłaśniani a ich liczne imprezy wspierane są finansowo przez przedziwną, ulokowaną w Szwajcarii organizację IPCC. IPCC sam nie prowadzi żadnych badań ani obserwacji klimatycznych.
Pomimo wyliczonych powyżej, sprawdzonych przez życie, korzyści globalnego ocieplenia niektórzy próbują imaginować rzekome straszliwe dla nas jego skutki. Podają oni kilka, zmienianych w międzyczasie, powodów do wywołania u nas lęków. Czy te powody są racjonalne?
II.1.1. Czy bać się wzrostu poziomu oceanów?
|
Fig. II-3. Dynamika grubości lodowców Grenlandii (ESA) |
Ludzie wspierani przez IPCC straszyli do niedawna, że wzrost temperatury atmosfery nawet o 0,8K, jaki miałby nastąpić do roku 2100, na skutek topnienia podbiegunowych lodów, może spowodować znaczny wzrost poziomu oceanów. Wzrost taki, że będzie mógł powodować zalewanie nisko położonych terenów.
Tymczasem przez ostatnie 30 lat zamiast obserwować podnoszenie się poziomu mórz arktycznych i antarktycznych obserwuje się powolne obniżanie ich poziomu. Czyżby z powodu ocieplenia wieloryby piły więcej? :o)
"Wykształciuchom", którzy wspierają globalistów IPCC, straszących nas skutkami globalnego ocieplenia, wytknięto nieznajomość prawa Archimedesa, ponieważ roztapianie pływających tafli i gór lodowych nie powoduje wzrostu poziomu wody. Przyrost ilości pokrywy śnieżno - lodowej w głębi podbiegunowych obszarów lądowych kompensuje z naddatkiem ilość wody spływającej do oceanów z topniejących lodowców przybrzeżnych.
Aby dalej straszyć, że globalne ocieplenia spowoduje zatapianie wybrzeży zmienili teraz tłumaczenie przyczyn, twierdząc, że podwyższenie poziomu oceanów zostanie spowodowane przez rozszerzalność cieplną wody w oceanach. Czyżby?
Gapy z IPCC głosząc ten pogląd nie sprawdziły, że ocieplenie wód oceanicznych nie przenosi się wgłąb oceanu, ale sięga tylko wód powierzchniowych. Nie ma żadnego mechanizmu fizycznego aby cieplejsze od 4°C wody sprowadzić wgłąb oceanu. Ocieplenie dotyczy tylko warstwy powierzchniowej. Jak głęboko sięga? Można oszacować, że gdyby sięgało średnio 100m głębokości oceanów, to przez ubiegłe 30 lat, kiedy temperatura powierzchni Ziemi wzrosła 0,7K zaobserwowalibyśmy wzrost średniego poziomu wody oceanów o około półtora centymetra. Nikt takiego podniesienia poziomu wody w oceanach nie zaobserwował, więc ocieplenie oceanów sięga wiele, wiele płycej. Zatapiania nisko położonych obszarów Ziemi obecne globalne ocieplenie na pewno nie powoduje.
II.1.2. Czy bać się rozregulowania klimatu?
"Glociepliści" uważają, że z powodu spalania węgla kopalnego podczas produkcji energii świat stanął na krawędzi, której przekroczenie spowoduje nieodwracalne i pogłębiające się zmiany w klimacie Ziemi. Zaradzić temu, według ich propagandy, ma nakładanie wysokich kar na konsumentów tak wytworzonej energii - na przykład na mieszkańców Polski.
Spróbujmy to zagrożenie ze spalania węgla kopalnego oszacować. Globaliści podają, że na skutek przemysłowej emisji CO2 do atmosfery przez ubiegłe 50 lat stężenie jego w atmosferze wzrosło od 215ppm do 275ppm (od 0,0215% do 0,0275% objętości). Załóżmy, że to jest prawda!
Szacuje się, że CO2 zawarte w atmosferze ma udział 3,62% w efekcie cieplarnianym. Efekt cieplarniany jest szacowany łącznie na około 33K. Wśród działań cywilizacyjnych spalanie węgla kopalnego emituje ok.37% łącznej przemysłowej emisji CO2. Pozostały udział w cywilizacyjnej emisji CO2 do atmosfery ma spalanie innych niż węgiel kopalny paliw stałych oraz paliw płynnych i gazowych.
Z powyższych liczb wynika, że to przyrost temperatury atmosfery spowodowany przez spalanie węgla kopalnego wynosiłby:
33K × 3,36% / 100% × (375 - 315) / 315 × 37% / 100% =~ 0,078K
Rzeczywisty przyrost temperatury zmierzony obecnie występującym globalnym ociepleniu był ~10 razy większy. Przyczynę ocieplenia trzeba szukać gdzie indziej niż w spalaniu węgla kopalnego a kary za jego spalanie szybko konsumentom należy zwrócić!
Podstawowym czynnikiem tworzącym efekt cieplarniany jest zawarta w atmosferze woda (95% udziału w efekcie cieplarnianym). Otulinę cieplarnianą Ziemi tworzy przede wszystkim powłoka chmur chroniąca w nocy przed wypromieniowaniem ciepła z Ziemi w Kosmos. Taki sam efekt ocieplenia, jaki oszacowano z rzekomego udziału spalania węgla kopalnego, miałoby zwiększenie ilości chmur o 0,25%. Czy ktoś wspierany przez IPCC próbował oszacować zwiększenie ilośi chmur przez smugi kondensacyjne tworzone w nocy przez samoloty i udział ich w efekcie cieplarnianym? Polska nie jest światowym centrum ruchu lotniczego. Jadąc kiedyś wieczoren zauważyłem jak między Warszawą i Warką wszystkie widoczne na niebie chmury utworzone były z lotniczych chmur kondensacyjnych. IPCC efektem cieplarnianym powodowanym przez nocą latające samoloty wydaje się nie interesować i jakoś nimi nas straszy. Dlaczego?
Patrząc na powyższe, niezależnie od zaplanowanej do przedstawienia w jednym z następnych rozdziałów prezentacji dowodu, że w ostatnim czasie obserwowany wzrost ilości CO2 w atmosferze Ziemi na pewno nie został spowodowany przez działalność przemysłową ludzi, zapraszam do przemyślenia tematu: "Czy istnieje racjonalny powód aby twierdzić, że globalne ocieplenie jest szkodliwe"
II.1.3. Czy bać się innych zagrożeń ocieplenia?
Jakich? C.D.N.
Następne rozdziały: Historia regularnych pomiarów temperatury, Falsyfikacja poglądu, że Globalne Ocieplenie jest spowodowane przemysłowym spalaniem węgla.
PRZEGLĄDARKA BLOGU LONGINA W S24
Kolekcjonuję osiągnięcia geniuszy i ludzi dużego formatu a również osiągnięcia nibynauki, nibyprawa, nibyuczciwości.
W czasie jednego ze swoich wykładów David Hilbert, znany matematyk, powiedział z ironią: "Każdy człowiek ma pewien określony horyzont myślowy. Kiedy ten się zwęża i staje się nieskończenie mały, zamienia się w punkt. Wtedy człowiek mówi: To jest mój punkt widzenia".
Poznanie świata dobrze jest zacząć od poznania samego siebie.
Chętnie czytam komentarze. Lubię spierać się z mającymi inne ode mnie zdanie. Jednak jeden z ostatnich komentarzy zdumiał mnie tym, jak jego autor daleki jest od zrozumienia tekstu pisanego po polsku. Szok miałem tak wielki, że zużyłem pół nocy dla przypomnienia swojego IQ. Namawiam czytelników do tego samego, a osoby z IQ poniżej 90 proszę aby darowały sobie czytanie moich tekstów.
Dla komentowania zapraszam bardzo tych, co mają IQ powyżej 120. Tu kliknij jeżeli chcesz się sprawdzić! Cytat miesiąca czerwca "Przed długi czas o prezydenturze Lecha Kaczyńskiego nie można było powiedzieć nic krytycznego, bo od razu zachowanie takie traktowano jako niegodne."
Janina Paradowska
Ciężko być cynglem ...
Cytat lipca "Dzisiaj okazuje się, że od Bronisława Komorowskiego trochę lepsza była demokracja."
ezekiel Cytat sierpnia "Nie doceniałam dziś tej drzemiącej siły, która w czasach stanu wojennego kazała mieszkańcom Warszawy codziennie układać krzyż z kwiatów przy kościele św. Anny."
Janina Jankowska Cytat listopada "gdyby wybory mogły naprawdę cokolwiek zmienić, to już dawno byłyby zakazane"
(-Stanisław Michalkiewicz)
O dznaczenie mojej Mamy, siostry Stanisława Sadkowskiego (+KW) poległego 22 sierpnia 1944 w ataku ze Starego Miasta na Dworzec Gdański. Prezydent poszedł na Wawel
Dźwięczy requiem pod dzwonu kloszem,
Salonowcy - skończcie tę wrzawę!
O czas smutnej zadumy proszę,
gdy Prezydent poszedł na Wawel.
Kogo powiódł w żałobnej gali?
Jakieś cienie, mundury krwawe,
ci w Katyniu z dołów powstali,
z Prezydentem poszli na Wawel.
Poszli wolno, lecz równym krokiem,
bo im marsza rozbrzmiewało grave.
Niezbadanym Boga wyrokiem
z Prezydentem zaszli na Wawel.
Gdy próg przeszli królewskich pokoi,
krótki apel – czas z misji zdać sprawę,
potem spać – pierwsza noc już wśród swoich
z Prezydentem, co wwiódł ich na Wawel.
Ciiiiiicho! śpią …Ale może obudzi
ich los w nas to, co czyste i prawe?
Niech pojedna – i partie i ludzi,
dzień, gdy oni dotarli na Wawel.
wg. Henryka Krzyżanowskiego
Zapraszam do przeczytania moich notek:
1. - bliskich Powstaniu:
~ Pamiątka Powstania na Górczewskiej
~ Najdroższym Weronikom Matce i Siostrze ku wiecznej pamięci
~ Czy ktoś jeszcze pamięta?
~ Nasza barykada
Gdy kiedykolwiek zauważysz, że jesteś po stronie większości - powstrzymaj się i dobrze nad sobą zastanów! - Mark Twain „ ... tylko człowiek wolny ma czas by bloga prowadzić” -Grzegorz P. Świderski
Do ników klikam per 'Ty', oczekuję wzajemności.
* Blog z Przeszłości
*Blog Longina Cz. 1 Wstęp.
*Blog Longina Cz. 2: Pobyt w szkole
*Blog Longina Cz. 3: Przerwa w nauce
*Blog Longina Cz. 4: Przed I wojną światową
*Blog Longina Cz. 5: Wybuch wojny, front, okupacja niemiecka
*Blog Longina Cz. 6: Rok 1918
*Blog Longina Cz. 7: Rok 1920
*Blog Longina Cz. 8. Kursy dokształcające dla wojskowych
*Blog Longina Cz. 8a. Kursy dokształcające dla wojskowych
*Blog Longina Cz. 9. W.S.H.
*Blog Longina Cz.10. Absolutorium i praca
*Blog Longina Cz.11: Blog z przeszłości. Longin
*Blog Longina Cz.12 - 1933: Morzem po słońce Afryki
*Blog Longina Cz.13 - 1933: Casablanka, Marakesz, Góry Atlasu
*Blog Longina Cz.14 - 1933: Hiszpania - Malaga, Granada, Alhambra
*Blog Longina Cz.15 - 1933: Sewilla - Byki i Don Kiszot
*Blog Longina Cz.16 - 1933: Sewilla, Cadiz, Al Casar
*Blog Longina Cz.17 - 1933: Sztorm z Zatoce Biskajskiej, Znaczy
*Blog Longina Cz.18 - 1933: Belgia, Bal kapitanski
*Blog Longina Cz.19 - Jastarnia / Jurata '34
*Blog z przeszłości dopisane - Dowborczyk i Rodzina
*Blog Longina Cz.20 - morze, Austria, Jugosławia, Węgry
*Blog Longina Cz.21 - Hania
*Blog Longina cz.22 - Przerwane wspomnienie
Planowane do napisania 37. Wybuch II wojny światowej
38. Okupacja
39. Rok 1940
1941
1942
1943
40. Powstanie Warszawskie
41. Ewakuacja
42. Milanówek
43. Obóz w Gawłowie
44. Powrót z obozu
45. Ucieczka Niemców
46. Powrót do Warszawy
47. Praca organizacyjna w Banku
48. Wrocław
49. Warszawa - praca w Banku
50. Więzienie
51. Powrót do domu
52. W poszukiwaniu pracy
53. C.Z.S.P.J.D.
54. Sp. „Plan”
55. Sp. W.S.P.U.TiR
56. Rok 1956
57. Spółdzielnia „Plan”
NAPISZ DO MNIE
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie