Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
213
BLOG

List z Polski

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Polityka Obserwuj notkę 2

Film, który nigdy nie był publikowany w telewizji publicznej w Polsce:


"List z Polski" - cala prawda o Smoleńsku - NIGDY nie wyswietlony w polskiej TV !!!

Opublikowany 20 sie 2013

List z Polski (2010) TV - NIGDY nie wyswietlony w polskiej TV !!!

"List z Polski" to holenderski dokument o katastrofie w Smoleńsku i toczącym się w tej sprawie śledztwie. Film poświęcony jest poszukiwaniom odpowiedzi na pytanie, dlaczego ani Polska, ani Rosja nie szukają przyczyn katastrofy. Przypominając, że polski rząd pod kierownictwem premiera Donalda Tuska zdecydował się nie przejmować śledztwa w tej sprawie i powierzyć Rosji pełną odpowiedzialność za dochodzenie dotyczące jednej z najpoważniejszych katastrof lotniczych w historii Polski. 

W Polsce premiera filmu odbyła się 23 listopada 2010 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, ponadto był on rozpowszechniany w internecie (ok. 600 000 odsłon w serwisie YouTube w wersji z polskimi napisami), jako dodatek do nru 12 (920) "Gazety Polskiej" z 23 marca 2011 roku w nakładzie 139 300 egzemplarzy (na płycie CD) oraz jako dodatek do nru 18 (926) Gazety Polskiej z 4 maja 2011 roku (na płycie DVD, razem z filmem Zobaczyłem zjednoczony naród) w nakładzie 141 200 egzemplarzy.

19 grudnia 2010 roku odbył się pokaz filmu w Sydney, 27 lutego 2011 roku pokaz w Londynie, a 22 maja 2011 roku pokaz w Berlinie.

5 kwietnia 2011 roku została wydana książka Mariusza Pilisa i Artura Dmochowskiego o tym samym tytule, stanowiąca rozszerzenie materiału filmowego.

Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: Holandia / Polska
Premiera: 25 października 2010 (świat)
Reżyseria: Mariusz Pilis
Scenariusz: Mariusz Pilis
Tytul oryginalny: Brief uit Polen


18 kwietnia 2010 roku w Krakowie




http://www.tvp.info/1676508/informacje/swiat/prezydent-rosji-zdolal-dotrzec-do-krakowa/


„Prezydent Rosji zdołał dotrzeć do Krakowa”

publikacja: 19.04.2010 aktualizacja: 08:49wyślijdrukuj
„Miedwiediew odprowadził Kaczyńskiego w ostatnią drogę” - tak zatytułowała relację z pogrzebu polskiej pary prezydenckiej wielkonakładowa „Komsomolskaja Prawda” (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, mimo niesprzyjających warunków, „odprowadził Lecha Kaczyńskiego w ostatnią drogę” – tak w dzień po uroczystościach pogrzebowych w Krakowie, media rosyjskie opisują ceremonię pochówku pary prezydenckiej na Wawelu.

Rosyjskie gazety, w tym wielkonakładowa „Komsomolskaja Prawda” obszernie relacjonują uroczystości w Katedrze wawelskiej. Dzienniki eksponują przy tym udział Dmitrija Miedwiediewa w uroczystościach. 

„Prezydent Rosji, w odróżnieniu od wielu zagranicznych kolegów, zdołał dotrzeć do Krakowa” - podkreślają „Nowyje Izwiestija”. „Dmitrij Miedwiediew był głównym zagranicznym gościem na pogrzebie” - wtóruje im „Kommiersant”. W podobnym tonie wyraża się także „Wriemia Nowostiej” pisząc, że Polacy witali Rosjan oklaskami i okrzykami radości. 

„Izwiestija” podkreślają, że gospodarz Kremla nie tylko uczestniczył w ceremonii pogrzebowej, ale znalazł również czas na rozmowę z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, pełniącym obowiązki prezydenta Polski. „Miedwiediew zapewnił, że strona rosyjska będzie nadal maksymalnie otwarta na współpracę z władzami Polski przy wyjaśnianiu przyczyn tragedii” - informuje dziennik. 

W tym samym wydaniu przeczytać możemy, że Komorowski przemawiając podczas ceremonii żałobnej w Bazylice Mariackiej „wezwał do pojednania między narodami Polski i Rosji w imię przezwyciężenia katyńskiej tragedii”. 

Rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta” podaje, że strona polska wyraziła wdzięczność w stosunku do Rosjan za moralne wsparcie i wszechstronną pomoc w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy. Gazeta przytacza też wypowiedź Miedwiediewa, iż „trudności i tragedie często zbliżają”. 

Również „Kommiersant” zwraca uwagę na wystąpienie marszałka Sejmu i wypowiedź prezydenta Rosji, w których wyrażają przekonanie, że tragedia pod Smoleńskiem połączy oba narody. Gazeta przytacza także oświadczenie Miedwiediewa, w którym przyznał, że katyńska tragedia to zbrodnia Stalina. 

„Kommiersant” cytuje także słowa kard. Stanisława Dziwisza, skierowane do prezydenta Rosji: – Tragedia sprzed ośmiu dni wyzwoliła wiele pokładów dobra tkwiących w osobach i narodach. Współczucie i pomoc, jakiej doświadczyliśmy w tych dniach od braci Rosjan, ożywia nadzieje na zbliżenie

Z kolei „Wriemia Nowostiej” przypomina, że jeden z fragmentów liturgii żałobnej został wygłoszony po rosyjsku i wzywał Polskę i Rosję do pojednania na gruncie prawdy i wzajemnego szacunku. – „Najważniejsze jest to, że Rosjanie i Polacy wyszli sobie naprzeciw” - podkreśla gazeta. 

Prasa codzienna podaje również, że wśród przywódców, którzy dotarli do Krakowa był też prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Zwracają jednocześnie uwagę, że gruzińskiego przywódcę z Lechem Kaczyńskim „łączyła przyjaźń, która wyrosła przede wszystkim na gruncie niełatwych stosunków z Moskwą”.
„Izwiestija” podkreślają, że Miedwiediew nie tylko uczestniczył w ceremonii pogrzebowej, ale znalazł również czas na rozmowę z Komorowskim i Tuskiem (fot. PAP/CIR /Grzegorz Rogiński)
Media relacjonowały ceremonię na bieżąco 

Kanały informacyjne „Wiesti” i „Rossija-24” prowadziły transmisje na żywo. Trzy największe rosyjskie stacje telewizyjne - Kanał 1, Rossija i NTV - w wieczornych wydaniach swoich magazynów informacyjnych nadały obszerne, kilkunastominutowe relacje z uroczystości pogrzebowych prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. W ciągu dnia wszystkie trzy stacje łączyły się na żywo z Krakowem. Telewizja „Wiesti” zauważyła, że w Polsce doceniono gesty Rosjan, współczujących Polakom po katastrofie pod Smoleńskiem. 

Główne agencje informacyjne „RIA-Novosti”, Interfax i „ITAR-TASS” także przekazały obszerne relacje z Krakowa. Kanały telewizyjne i rozgłośnie radiowe w serwisach informacyjnych zwróciły szczególną uwagę na udział prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w uroczystościach. 

Radio „Gołos Rosiji” poinformowało, że prezydent Miedwiediew spotykając się przed ceremonią z przedstawicielami polskim władz jeszcze raz wyraził współczucie dla rodzin zmarłych oraz dla całego narodu polskiego. Jednocześnie zapewnił, że strona rosyjska nadal będzie maksymalnie otwarta na współpracę z przedstawicielami polskich władz, w celu ustalenia przyczyn tragedii prezydenckiego samolotu. 

Gazeta „Komsomolskaja Prawda” w wersji internetowej opatrzyła relacje z pogrzebu zdjęciami z różnych okresów życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego - z miejsca katastrofy samolotu pod Smoleńskiem i z uroczystości pogrzebowych.




Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka