Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
614
BLOG

Syrenka Warszawska - dama i dziewczyna 1914-1944

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Kultura Obserwuj notkę 0

Syrenka Warszawska

nie może doczekać się izby pamięci w Warszawie

Czy Pan Profesor Gliński Minister Kultury i Dzidzictwa Narodowego o tym wie,

urzędnicy nie donieśli e-maila pisanego w grudniu 2015roku?

image

Herb Warszawy - Turystyka - Adonai.pl

adonai.pl184 × 223Wyszukiwanie obrazem
Najsłynniejsze Syrenki to stojąca przy Wiśle, autorstwa Ludwiki Nitschowej z 1938 r., z twarzą Krystyny Krahelskiej, oraz XIX-wieczna, dłuta Konstantego Hegla. Ta ostatnia stała pierwotnie na Rynku Starego Miasta, skąd w 1928

Brak odpowiedzi na prośbę o Spotkanie !

 
Sobota, 2 sierpnia 2014 (11:37)

70 lat temu, drugiego dnia Powstania Warszawskiego, zginęła Krystyna Krahelska - harcerka, poetka, żołnierz AK, autorka jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej "Hej chłopcy, bagnet na broń!". Jej twarz uwieczniona została w stojącym nad Wisłą pomniku warszawskiej Syreny.

Krystyna Krahelska /CAF /PAP
Krystyna Krahelska/CAF /PAP

Krystyna Krahelska urodziła się 24 marca 1914 r. w Mazurkach nad Szczarą na Ziemi Nowogródzkiej, w rodzinie ziemiańskiej rodzinie o patriotycznych tradycjach. Dzieciństwo w dworku było idylliczne, na cale życie Krystynie została miłość do wsi, przyrody i zainteresowanie mieszkańcami tamtych stron. Wyjątkowo muzykalna dziewczyna obdarzona pięknym sopranem od dziecka uczyła się białoruskich pieśni. Po latach napisze prace dyplomową z etnografii "Rok obrzędowy we wsi Mazurki".  

Kiedy ojciec, Jan Krahelski został w 1926 roku wojewodą poleskim, rodzina przeniosła się do Brześcia. Krystyna rozpoczęła naukę w tamtejszym gimnazjum w klasie humanistycznej. Już wtedy przejawiała wyraźne zainteresowanie poezją. Prowadziła notatnik, w którym wierszem opisywała własne emocje i najważniejsze wydarzenia ze swojego życia. W 1928 r. wstąpiła do harcerstwa.  

Odnalazła wreszcie coś, co ułatwia jej jakie takie pogodzenie się z miastem i, chociaż nie uwalnia się od tęsknoty za rodzinnymi stronami, sprawia, że Krystyna od tej chwili czuje się naprawdę potrzebna- wspomina jej kuzynka Halina Krahelska w książce pt. "Opowieść o zwyczajnej dziewczynie". W 1932 r. zdała maturę i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Geografii. W połowie roku akademickiego 1933/34 zdecydowała się przenieść na etnografię.

Jej twórczość poetycka została zauważona w 1936 r., kiedy zaproszono ją na tzw. "środę literacką" do Wilna. Wydarzenie to było dla niej bardzo dużym wyróżnieniem. Na wileńskich spotkaniach literackich swoje wieczory autorskie mieli m.in. Julian Tuwim i Jan Lechoń. Krystyna dawała też koncerty pieśni ludowych i własnych kompozycji. Myślała o poświęceniu się sztuce, w 1938 roku przez semestr uczyła się śpiewu u diwy operowej Heleny Zbroińskiej-Ruszkowskiej w Krakowie.   

"Posągowa blondyna"

Krystyna była wysoka, sama żartowała ze swej dość potężnej sylwetki. W jednym ze wspomnień określono ją jako "posągową blondynę". Włosy miała złotawe, a oczy - zielone. Rzeźbiarka Ludwika Nitschowa była przyjaciółką jej ciotki i wykonała rzeźbę głowy Krystyny, którą zobaczył w pracowni artystki prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Zachwycił się wdziękiem i "typowo polską urodą" dziewczyny. Zasugerował, aby to ona pozowała Nitschowej do tworzonego przez nią właśnie pomnika warszawskiej Syrenki. Krystyna trochę się wstydziła tego wyróżnienia, nie przyznawała się przyjaciołom. Pomnik stanął nad Wisłą w sierpniu 1939 roku.   

Pomnik Syrenki / Radek Pietruszka /PAP
Pomnik Syrenki/ Radek Pietruszka /PAP

1 września, gdy wybuchła II wojna światowa, przebywała wraz z rodziną w rodzinnych Mazurkach. Po wejściu do Polski wojsk sowieckich Krahelscy wyjechali do Białegostoku. W połowie października 1939 r. powrócili do Warszawy. W stolicy Krystyna zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 r. cała rodzina Krahelskich ponownie opuściła Warszawę i przeniosła się do Pieszej Woli, a potem do Puław, gdzie Krystyna rozpoczęła pracę jako pomoc laboratoryjna. Nadal działała w konspiracji - uczestniczyła m.in. w misji wywiadowczej na Nowogródczyźnie, prowadziła szkolenia medyczne.

Ostatni wiersz napisała w czerwcu 1944 roku

W 1941 r. powstały dwie ważne piosenki Krahelskiej: "Kołysanka" i Kujawiak". W sierpniu 1942 r. znowu przeniosła się do Warszawy, gdzie w styczniu 1943 r. powstała jej najbardziej znana piosenka "Hej chłopcy bagnet na broń", napisana dla batalionu AK "Baszta". Przeżyła zawód miłosny - przedwojenny narzeczony, Stanisław Wujastyk, walczył w Anglii jako lotnik. Krystyna regularnie do niego pisała, a mężczyzna długo nie miał odwagi napisać jej, że w Anglii się ożenił. W końcu powiedziała jej o tym przyjaciółka.   

Krystyna ostatni swój wiersz napisała w czerwcu: "Gdy przyjdzie dzień odlotu do krainy innej, / chcę odlecieć w porywie szczęścia jak ptak, /co uciekając z ziemi niegościnnej, / ziemię na niebo zamienia". 28 lipca 1944 r. pod pseudonimem "Danuta" została przydzielona jako sanitariuszka do plutonu 1108, wchodzącego w skład dywizjonu "Jeleń". Noc przed wybuchem Powstania Warszawskiego spędziła w mieszkaniu na rogu Oleandrów i Marszałkowskiej razem z kilkoma innymi sanitariuszkami.  

1 sierpnia 1944 r. o godz. W pluton 1108 ruszył do akcji na gmach "Nowego Kuriera Warszawskiego". "Danuta" z poświęceniem opatrywała pierwszych rannych, jednak po godzinie walk sama została ciężko ranna. Z powodu silnego ostrzału dopiero późnym wieczorem, już półprzytomna, została przeniesiona na punkt sanitarny. Pomimo przeprowadzonej operacji zmarła 2 sierpnia nad ranem. Pochowano ją przy ul. Polnej 36. W kwietniu 1945 r. jej szczątki przeniesione zostały na cmentarz przy kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewie.  

Krystynę Krahelską pośmiertnie odznaczono Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Jej imię nosi wiele drużyn harcerskich. Jedynym warszawskim pomnikiem, który nieuszkodzony przetrwał okupację, powstanie i późniejszą akcje burzenia miasta przez Niemców była Syrenka.

(mpw)



Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/raporty/raport-rocznica-powstania-warszawskiego/fakty/news-to-ona-dala-twarz-warszawskiej-syrence-zginela-w-powstaniu,nId,1479107#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

image

To ona dała twarz warszawskiej Syrence. Zginęła w powstaniu - Rmf24.pl

www.rmf24.pl815 × 999Wyszukiwanie obrazem
Krystyna Krahelska /CAF /PAP

 

Płynie Wisła plynie po polskiej krainie ?

image

- miałaby dzisiaj 102 gdyby żyła.

Słuchaj, słuchaj...
Czy w wietrze nie słyszysz, jak śpiewa
Mój głos, w którym jest moja miłość i tęsknota
Taka prosta i mocna jak wiosenne drzewa
Jak sprężone gałęzie młodych wierzb w opłotkach

Poprzez pola wiatr gęsty wiosną w serce chlusta
Oddech w piersi tamuje i krwią tętni w skroniach
Aż do bólu, radosne serce niosąc w dłoniach
Chodzę z wiatrem, z nieznanym imieniem na ustach

 

Urodzona w Mazurkach 24 marca 1914 roku Krystyna Krahelska zostawiła swój wizerunek Warszawie i swoje życie, ktore poświęciła jako sanitariuszka już 1 dnia Powstania Warszawskiego.

image

Zmarła w nocy z 1/2 sierpnia 1944 roku w wieku 30 lat.

image

 

Miłość ... Aga Zaryan

Życie było przed Nią, i Miłość i Rodzina i Dzieci.

Nie dane Jej było za przyczyną niemieckich, ukraińskich i łotewskich oraz żydowskich zbrodniarzy pacyfikujących Miasto Bohatera Warszawę.

NIE ONA JEDNA. Tych dziewcząt i chłopców było tysiące.

Oceniając na trzeźwo co myślał wtedy Generał Okulicki: powiedzie się czy skończy się masakrą.

Za przyczyną i wiedzą aliantów skończyło się masakrą: ponad 200 000 OFIAR: zamęczonych, rozstrzelanych, spalonych żywcem.

Czas na mądrość i mądrych przywódcow nie tylko w Rzeczypospolitej Polsce ale i w Unii Europejskiej.

Ich poglądy lewackie i libertyńskie ORAZ DZIAŁANIA zagrażają Nam, zagrażają POKOJOWI na ŚWIECIE.

 

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura