Kto czytał folwark zwierzęcy ?

Folwark zwierzęcy (ang. Animal Farm: A Fairy Story) – powieść angielskiego dziennikarza i pisarza George’a Orwella, przedstawiająca zwierzęta hodowlane, które wygnały ludzi i zaczęły same rządzić folwarkiem. Książka powstała w 1943, w czasie II wojny światowej; Orwell miał w tym czasie duże problemy z jej wydaniem[1]. Ukazała się dopiero po zakończeniu wojny, w 1945. Jest alegorycznym przedstawieniem stalinizmu i jednocześnie głośnym ostrzeżeniem przed każdym totalitaryzmem.
W 1954 Folwark zwierzęcy został przeniesiony na ekran w postaci kreskówki, w reżyserii Johna Halasa i Joya Batchelora. W 1999 wyprodukowany został pełnometrażowy film, w którym zagrały prawdziwe zwierzęta (reż. Joseph Stephenson).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Folwark_zwierz%C4%99cy
Bohaterowie pozytywni
Benjamin – osioł, odznaczający się cynicznym stosunkiem do rewolucji. Jego pierwowzorem był sam George Orwell.
Major – knur, duchowy ojciec rewolucji (zmarł przed jej wybuchem) oraz twórca ideologii animalizmu. Wzorowany na Karolu Marksie i Fryderyku Engelsie, którzy podobnie jak Major nie dożyli wprowadzenia swoich ideałów w życie. Może także symbolizować Włodzimierza Lenina, „ojca” rewolucji w Rosji, tym bardziej że jego zwłoki (czaszka) zostały później wystawione na widok publiczny.
Mollie – klacz, która uciekła z folwarku. Symbolizuje burżuazję i klasy wyższe, emigrujące z Rosji po wybuchu rewolucji.
Bokser – koń pociągowy, jeden z pierwszych rewolucjonistów. Zawsze lojalny wobec Napoleona. Jest wzorowany na przodownikach pracy (w szczególności na górniku Stachanowie).
Postacie o ambiwalentnym zabarwieniu
Mojżesz – kruk, który bez względu na panujący w powieści „ustrój” opowiadał zwierzętom o Raju Zwierząt. Symbolizuje osobę duchowną (księdza, popa). Zważywszy na krytykę społeczeństwa zawartą w powieści, jego postać może być parodią duchowieństwa.
Owce – najgłupsza część społeczeństwa zwierząt w folwarku, przyjmująca każdą informację bezkrytycznie.
Napoleon – główny czarny charakter powieści, knur, jeden z przywódców rewolucji, następnie – po pozbyciu się Snowballa – niepodzielny władca folwarku. Jego pierwowzorem był Józef Stalin. W wersji francuskiej jego imię zostało zmienione na Cesar.
Pan Jones – właściciel folwarku, wygnany z niego przez zbuntowane zwierzęta. Jego pierwowzorem był car Mikołaj II. Kojarzy się też z obalonym przez bolszewików premierem Rządu Tymczasowego Aleksandrem Kiereńskim, jako że pan Jones znajdował się potem „na emigracji” i próbował odzyskać swoją majętność.
Squealer, Krzykała lub też Kwikacz[8] – tucznik, „minister propagandy” Napoleona – Wiaczesław Mołotow.
Pan Whymper – reprezentant Napoleona w świecie ludzi. Wzorowany po części na George’u Bernardzie Shaw.
Pan Frederick – właściciel sąsiedniego majątku. Atakuje on folwark po wzniesieniu przez zwierzęta wiatraka, jego poplecznicy zabijają kilka zwierząt i wysadzają wiatrak w powietrze. Jego pierwowzorem był Adolf Hitler.
Pan Pilkington – właściciel innego sąsiedniego majątku. Jego pierwowzorem był Winston Churchill.
Psy – niegdyś szczenięta odebrane ich matkom przez świnie Napoleona, wychowane na bezwzględnych żołnierzy, są obecnie odpowiedzialne w folwarku za utrzymanie władzy Napoleona i inwigilację. Pierwowzór to Czeka oraz NKWD.
Interpretacje niektórych wydarzeń
Przejęcie władzy w folwarku – rewolucja październikowa.[potrzebny przypis]
Bitwa pod oborą – Wojna domowa w Rosji.[potrzebny przypis]
Budowa wiatraka – plany pięcioletnie.[potrzebny przypis]
Powieszenie niektórych zwierząt – Wielka Czystka w partii.[potrzebny przypis]
Handel z folwarkami ludzi – układ w Rapallo.[potrzebny przypis]
Wysłanie Boksera do fabryki kleju – wyzysk ludności robotniczej.[potrzebny przypis]
...
Ten szybko zrozumie to przesłanie polityczne.
Antoni Adamowski Facebook
https://www.facebook.com/antoni.adamowski/
Jan Żółtek
25 czerwca
NIE PRZEKOPIĄ,
NIE WYDRĄŻĄ,
NIE ZBUDUJĄ
Tfusk???? zmień spin doktora bo głupszy jesteś z dnia na dzień ????
Być przy "korycie" i mieć władzę. Reszta jest tylko pochodną od czasów wyboru króla elekcyjnego w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
A teraz zagadka dla dociekliwych. Z jakiego Rodu miał pochodzić król dziedziczny wg Konstytucji 3 Majowej 1791 roku?.
Komentarze
Pokaż komentarze (3)