Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
654
BLOG

POPIGAI, MIRNYJ- Diabelska dziura - źródło finansowania zbrodni na Ukrainie

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Gospodarka Obserwuj notkę 3

"Żyd bogaty z konieczności"- Antwerpia, Amsterdam

ŚWIAT ZACHODNI NIE MOŻE NAGLE ZREZYGNOWAĆ Z ROSYJSKIEJ ROPY I GAZU A Z DiAMENTóW?

HISTORIA Z ŻYCIA REMBRANDTA

Więzienie, obóz czy wojsko, wszędzie tam goliło się głowy, aby pozbawić indywidualności. Młodszy i powracający syn ma wyniszczone ciało i zniszczone buty. Lewa stopa pokryta jest bliznami. Musiał przejść daleką drogę, która zadała mu rany. Jest pozbawiony niemal wszystkiego. Jeśli jednak dobrze się przyjrzymy, zobaczymy, że u boku ma miecz. Dziwny to szczegół, którego nie ma w przypowieści biblijnej. Nie sprzedał miecza ponieważ tylko on podkreślał jego pochodzenie (kto nie zna średniowiecznej mistyki miecza, niech chociaż sobie przypomni Aragorna z Władcy Pierścieni i jego miecz Andúril).

image

REMBRANDT - ŻYDOWSKA NARZECZONA

image

REMBRANDT- WALKA JAKUBA Z ANIOŁEM

V. E. Frankl, autor genialnej książki Człowiek w poszukiwaniu sensu, po obserwacji zachowań w obozie śmierci, zapisał:

„Człowiekowi można odebrać wszystko z wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej wolności – wyboru własnej postawy w każdych okolicznościach, wyboru własnej drogi”.

oJCIEC MAKSYMILIAN RAJMUND KOLBE

Dzisiaj 80% światowej produkcji diamentów przechodzi przez Antwerpię.

Antwerpski świat diamentów Diamond Land 

Zatrzymać wojnę na Ukrainie NO WAR!!! 


image

Popigaj (krater)

Popigaj

Ciało niebieskie Ziemia

Średnica krateru 90 km

Wiek 35,7 ± 0,2 Ma

Źródło nazwy rzeka Popigaj

Położenie na mapie Kraju Krasnojarskiego

(Przełącz na mapę Rosji)

Mapa konturowa Kraju Krasnojarskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Popigaj”

Popigaj

Ziemia71°39′N 111°11′E

Popigaj (ros. Попига́й) – krater uderzeniowy w syberyjskiej części Rosji, w Kraju Krasnojarskim, na północ od miasta Norylsk, w delcie rzeki Popigaj.

Popigaj jest czwartym pod względem wielkości potwierdzonym kraterem uderzeniowym na Ziemi (stan na lipiec 2012). Ma średnicę około 90 kilometrów[1]. Ocenia się, że powstał w wyniku uderzenia bolidu o średnicy 5–8 km około 35,7 ± 0,2 (z dokładnością 2σ) miliona lat temu, w okresie późnego eocenu.

Diamenty
Skok ciśnienia, wywołany uderzeniem, przekształcił znajdujący się w ziemi grafit w diamenty. Szacuje się, że powstałe złoże zawiera biliony karatów diamentów i jest zdolne do zaspokojenia popytu świata na te kamienie przez 3 tysiące lat. Spośród odkrytych złóż to jest dziesięciokrotnie większe niż suma pozostałych na świecie[2].

Odmiany polimorficzne diamentu występujące w rejonie krateru Popigaj to lonsdaleit oraz nowy (w roku 2003), naturalny, supertwardy, przezroczysty polimorf węgla[3].

Przypisy

 Popigai (ang.). W: Earth Impact Database [on-line]. Planetary and Space Science Centre, University of New Brunswick. [dostęp 2012-07-10].

 Krater na Syberii kryje biliony karatów diamentów. [dostęp 2012-09-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-20)].

 Ahmed El Goresy i inni, A new natural, super-hard, transparent polymorph of carbon from the Popigai impact crater, Russia, „Comptes Rendus Geoscience”, 335 (12), 2003, s. 889–898, DOI: 10.1016/j.crte.2003.07.001.

Linki zewnętrzne

Комета или астероид? — artykuł w czasopiśmie Природа, № 10, 2005. (ros.)https://www.csmonitor.com/World/Global-News/2012/0917/Russia-reveals-shiny-state-secret-It-s-awash-in-diamonds

Korespondent Fred Weir
MOSKWA

Rosja właśnie odtajniła wiadomości, które wstrząsną światowymi rynkami klejnotów do głębi: odkrycie ogromnego nowego złoża diamentów zawierającego „biliony karatów”, które wystarczy, by zaopatrywać światowe rynki przez kolejne 3000 lat.

Sowieci odkryli bonanzę w latach 70. XX wieku pod kraterem asteroidy o wieku 35 milionów lat i średnicy 62 mil we wschodniej Syberii , znanym jako Popigai Astroblem .

Postanowili zachować to w tajemnicy i nie eksploatować, najwyraźniej dlatego , że ogromne operacje diamentowe ZSRR w Mirny w Jakucji już przynosiły ogromne zyski na ściśle kontrolowanym wówczas rynku światowym.


image

https://www.smartage.pl/kopalnia-diamentow-mir/

image

image

Kopalnia Mir na Syberii to wyjątkowe miejsce. Jedna z największy kopalni odkrywkowych, dostarczająca tony diamentów i jedna z największych szram na ziemi, będąca przykładem pogoni ludzi za zyskami. Olbrzymia dziura w ziemi, zlokalizowana w mieści Mirny, w Jakucji w Rosji rozbudza wyobraźnię i jest znakomitym dowodem na to, że człowiek zrobi wszystko dla zysku.


Głębokość wykopu wynosi około 525 metrów a średnica 1200 metrów. Obecnie jest to 4 najgłębsza kopalnia odkrywkowa i druga największa pod względem średnicy wykopu. W szczytowym okresie w latach 60. wydobywano w niej około 2 ton diamentów rocznie.

Złoża diamentów w tym rejonie odkryto w czerwcu 1955 roku. Natychmiast podjęto decyzję o zbudowaniu kopalni. Prace ruszyły w 1957 roku. Był to niesamowicie trudny proces, ponieważ warunki pogodowe w Jakucji są bardzo srogie. Zima trwa około 7 miesięcy, więc ziemia jest mocno zamarznięta. Latem natomiast roztopy sprawiają, że okoliczne tereny zalane są błotem. Aby móc kopać, należało najpierw roztapiać lód pokrywający okoliczne tereny. Wszystkie budynki jakie powstawały w tym rejonie musiały mieć wzmocnione fundamenty, a cześć była budowana na palach, aby wytrzymać roztopy.

image

Sowieci produkowali również szereg sztucznych diamentów dla przemysłu, w które mocno zainwestowali.

Zasłona tajemnicy została wreszcie zniesiona w weekend, a Moskwa pozwoliła naukowcom z pobliskiego Nowosybirskiego Instytutu Geologii i Mineralogii porozmawiać o tym z rosyjskimi dziennikarzami.

Jak to jest walczyć z Rosjanami: obrona Mikołajowa

Według oficjalnej agencji informacyjnej ITAR-Tass, diamenty w Popigai są „ dwa razy twardsze ” niż zwykłe kamienie szlachetne, co czyni je idealnymi do zastosowań przemysłowych i naukowych.

Dyrektor instytutu, Nikołaj Pochilenko, powiedział agencji, że wieści o tym, co się dzieje w nowej dziedzinie, mogą wystarczyć do „przewrócenia” światowych rynków diamentów.

„Zasoby supertwardych diamentów zawartych w skałach struktury krypto-eksplozji Popigai są dziesięciokrotnie większe niż wszystkie znane światowe rezerwy” – powiedział Pokhilenko. „Mówimy o bilionach karatów. Dla porównania, dzisiejsze znane rezerwy w Jakucji szacuje się na 1 miliard karatów”.

Rodzaje kamieni w Popigai są znane jako „diamenty uderzeniowe”, które teoretycznie powstają, gdy coś takiego jak meteoryt uderza w złoże grafitu z dużą prędkością. Rosjanie twierdzą, że większość takich diamentów znalezionych w przeszłości to „diamenty kosmiczne” pochodzenia pozaziemskiego znalezione w kraterach meteorów. [ Od redakcji: Oryginalna wersja niewłaściwie przedstawiała rodzaj depozytu potrzebnego do tworzenia uderzeniowych diamentów .]

Twierdzą, że stanowisko w Popigai jest wyjątkowe na świecie, co czyni Rosję monopolistą w zakresie zasobu, który prawdopodobnie stanie się coraz ważniejszy w precyzyjnych procesach naukowych i przemysłowych.

Codziennie otrzymuj historie, które

wzmacniają i podnoszą na duchu .

Twój adres email

Rejestrując się, zgadzasz się z naszą Polityką prywatności .

„Wartość diamentów uderzeniowych jest dodana przez ich niezwykłe właściwości ścierne i duży rozmiar ziarna” – powiedział Pokhilenko dla Tassa. „To znacznie rozszerza zakres ich zastosowań przemysłowych i czyni je bardziej wartościowymi dla celów przemysłowych”.

Rosyjscy naukowcy twierdzą, że wiadomość ta prawdopodobnie zmieni kształt światowych rynków diamentów, chociaż głównymi odbiorcami super twardych klejnotów będą prawdopodobnie duże korporacje i instytuty naukowe.

Powiązane historie

A stąd prosto do Amsterdamu i Antwerpii:

https://www.wiatrak.nl/12727/diamentowa-antwerpia

11-5-2011

Wiartak szkoda tylko, ze tak malo mowi sie o pochodzeniu diamentow, szczegolnie tych afrykanskich, niewolniczej pracy, gropach przestepczych i wojnach diamentowych. Prawie kazdy diament jest wynikiem smierci albo skrajnie ciezkiej pracy, jest skropiony krwia rzadzy bogacenia sie................

wyrazajac swa milosc czy uwielbienie poprzez obdarowanie swojej kobiety albo swojego faceta np pierscionkiem z diamentem i powodujac radosc obdarownej osoby, nie zdajemy sobie sprawy, ze ktos musial zginac albo pracowac ponad swoje sily, kamien musial przechodzic przez rece bandytow i mordercow.......

czy naprawde mozna cieszyc sie czyms co jest obciazone takim zbeszczeszczeniem....................

Diamentowa Antwerpia

środa, 27 Lipiec, 2016

700 lat historii Antwerpii to także 700 lat historii żydowskich złotników, jubilerów i szlifierzy diamentów w tym mieście. Dzisiaj aż 80% światowego handlu diamentami przechodzi przez Antwerpię. 

image

Ortodoksyjna żydowska społeczność jest dosyć zamknięta, widoczna tylko w ich dzielnicy Antwerpii.

Żyd bogaty z konieczności

Przemysł diamentowy w Antwerpii nierozerwalnie związany jest z Amsterdamem. W obu portowych miastach Żydzi wyspecjalizowali się w obróbce i handlu diamentami. Dlaczego?

- Na tych samych zasadach jak w całej feudalnej Europie; dyskryminowano Żydów. "Obcym" innowiercom nie wolno było wykonywać większości zawodów zarezerwowanych dla "swoich". Ironicznie więc, ale z konieczności robili tylko to co im było wolno robić, bo elity się tymi profesjami brzydziły; zajmować się więc mogli m.in. buchalterią, handlem, bankowością, niektórymi rzemiosłami oraz... szlifowaniem diamentów. Później świat się zmienił i dzisiaj, kilkaset lat po tym wolimy być bankierami niż rolnikami.

Przeczytaj część pierwszą: Diamentowy Amsterdam

image

Historia żydowskiej Antwerpii

Historia antwerpskich złotników, jubilerów, szlifierzy i handlarzy diamentami jest - podobnie jak w Amsterdamie - także nierozerwalne związana z Żydami. Żydzi zamieszkiwali Antwerpię już od średniowiecza ale jako obcy innowiercy nigdy nie byli tak naprawdę akceptowani.

Już w roku 1348 winiono Żydów za plagę dżumy w mieście i wówczas po raz pierwszy wygnano ich z Antwerpii. W dalszych wiekach wielokrotnie zmuszeni byli opuszczać Antwerpię.

Podobnie jak w Amsterdamie Żydom nie dawano warunków aby się mogli integrować w chrześcijańskiej Europie. Nie pozwalano im na wykonywanie wielu zawodów jak i co ważne nie mogli należeć do cechów rzemieślniczych - co w dawnych czasach było koniecznością dla wykonywania zawodu w miastach. Ta dyskryminacja Żydów stałą się ironicznie powodem ich specjalizacji w specyficznych, mało znanych lub w ogóle nie znanych wówczas zawodach jak np. szlifiernie kamieni szlachetnych lub księgowość.

image

Pierwsi Żydzi osiedlający się w XIII wieku w Antwerpii pochodzili z Europy Wschodniej (tzw. Żydzi aszkenazyjscy) czyli głównie z obszaru ówczesnej Polski. W roku 1348 wybuchła w zachodniej Europie epidemia dżumy, za którą mieszkańcy Antwerpii posądzili Żydów i kto nie zdążył uciec został zamordowany.

W XVI wieku osiedlała się w mieście druga fala imigrantów żydowskich: Żydzi sefardyjscy - wygnańcy z Półwyspu Iberyjskiego. Już w tym czasie portowa Antwerpia była jednym z najważniejszych centrów handlowych świata jaki i największym centrum złotników i handlarzy diamentów. Dopiero Napoleon w ok. 1790 r. przyznał Żydom pełne prawa obywatelskie.

Około roku 1880 rozpoczęła się trzecia fala żydowskich imigrantów, tym razem ponownie z Centralnej i Wschodniej Europy tzw. Chasydzi - ortodoksyjni Żydzi, którzy także szybko przyswoili sobie rzemiosło złotników, szlifierzy i handlarzy diamentów.

image

Rynek w Antwerpii

Diamenty z Antwerpii

Już przed Pierwszą Wojną Światową Antwerpia miała większy przemysł obróbki diamentów niż Amsterdam. W czasie kryzysu ekonomicznego lat dwudziestych diamentowa branża wpadła w duże tarapaty i szerzyła się bieda i bezrobocie. Polski konsulat w Antwerpii otrzymywał codziennie zgłoszenia bezrobotnych Żydów pragnących wrócić do Polski.

W czasie II Wojny Światowej żydowska społeczność Antwerpii bardzo ucierpiała. Żydów którzy nie zdążyli uciec z Europy deportowano do obozu zagłady w Oświęcimiu a niemiecki okupant zrabował wszystkie rezerwy diamentów.

Po wojnie władze miasta zrobiły wszystko aby przywrócić przedwojenną diamentową świetność miasta co tylko częściowo się udało.

image

Schemat światowego handlu diamentami.

Większość ortodoksyjnych Żydów którzy osiedli się po II Wojnie Światowej w Antwerpii pochodziła z Polski i Węgier. Później dołączyli Żydzi z Rosji, Gruzji, Ameryki i Izraela. Łącznie ok. 20-25 tysięcy. Dzisiaj ortodoksyjni Żydzi tworzą w mieście mniejszość choć rzucają się w oczy swoim stylem życia, wyglądem i ubiorem wyjętym żywcem z XIX-wiecznej Polski.

Obecnie mieszka w Antwerpii ok. 20 tys. ortodoksyjnych (chasydów) Żydów. Po Nowym Jorku, Londynie i Jerozolimie jest to największe skupisko ultra-ortodoksyjnych Żydów w świecie.

image

Panorama starej Antwerpii z lewego brzegu rzeki Skaldy.

Żydowska dzielnica

Żydowska dzielnica nazywa się Diamant i Klein-Antwerpen, generalnie wokół parku miejskiego (Stadspark) do dworca centralnego i torów kolejowych. W tamtejszych koszernych sklepach znajdziemy wiele produktów które znamy także z polskiej kuchni.

W ostatnich latach dużo się zmieniło w diamentowej dzielnicy Antwerpii. Dzielnica ta leży między dworcem kolejowym i parkiem miejskim. Idąca wzdłuż dworca ulica Pelikaanstraat jest jednym ciągiem jubilerów w takiej ilości jakiej nigdzie na świecie na jednej ulicy nie zobaczysz.

Tradycyjnie chasydzkie gieszefty przechodzą w ręce nowych energicznych grup emigrantów z Indii, Gruzji i Rosji. Nad dzielnicą rozpościera się ponoć coraz bardziej kryminalna atmosfera i nie wszystkie interesy są "koszerne". Żydowscy imigranci z krajów byłego Związku Radzieckiego wprowadzają nową kulturę.

image

Najważniejsze kraje produkujące surowe diamenty i ich wartość w dolarach (dane z 2010 r.)

Spacer po diamentowej Antwerpii

Chociaż w sobotę większość sklepów jubilerskich jest zamknięta jako, że sobota to sabat; dzień święty, polecam właśnie w sobotę, spacer po żydowskiej dzielnicy (Joodse Buurt) gdy na ulicach spotkasz chasydów tak jak 80 lat temu spotkałbyś ich na Muranowie w Warszawie. Ponoć nawet dawniej nazywano ta dzielnicę "Klein Warschau".

Zobacz także nasz przewodnik po Antwerpii >>>

Tak opisuje żydowską dzielnicę antwerpski znawca Żydów:

image

”... To zmieniło się radykalnie po wojnie. Ponad połowa Żydów Antwerpii deportowano do obozów zagłady. Niewielu przeżyło.

- Z powodu przybycia chasydzkich rodzin, głównie z Polski i Węgier, dzielnica była rodzajem getta społecznego - mówi Ludo Abicht, filozof i autor książki "Żydzi Antwerpii" - jak gdyby ich sztetl z Europy Wschodniej, ich żydowska wieś, przekształciła się w centrum nowoczesnego miasta.

Kupujesz koszerne mięso na rzeźnika Dresdner, drób u Farkas, rybny z etykietą "pod nadzorem rabinatu u Moskovitza i przaśny chleb i ciastka u Kleinblatta.

Wszystko jest regulowane w Małej Warszawie, etykieta ubraniowa i koszerne gospodarstwa domowe, którą nogą zakładasz spodnie (najpierw prawa noga, prawa!) i co można podnieść w trakcie szabatu. Ze względów moralnych i religijnych najbardziej ortodoksyjni nie mają telewizora. Nigdy nie pójdą na obiad do goja (nie Żyda), ze względu na ścisłe przepisy żywieniowe.W szabat nie wolno im jeździć samochodem. W szabat nie można nawet do nich zadzwonić do drzwi lub telefonem... "

image

Brylanty z certyfikatem do kupienia na sztuki.

Spacer wzdłuż złotych wystaw na ulicy Pelikaanstraat i po drugiej stronie w halach dworca kolejowego daje gwarancję nacieszenia oczy niespotykana ilością złota i klejnotów. Na równoległej ulicy Appelmanstraat znajduje się duże centrum diamentowe "DiamondLand" (wstęp wolny) gdzie na piętrze można obejrzeć ciekawą ekspozycję o produkcji diamentów, szlifierzy przy pracy i w przyległym sklepie dostać zwrotu głowy lub... zrobić miłe dla pań zakupy.

Niedaleko stąd; na monumentalnym placu Astridplein, z boku dworca kolejowego, znajduje się równie ciekawe muzeum diamentów DIVA. Po drodze trzeba nacieszyć oczy może najpiękniejszym dworcem kolejowym świata i zjeść w kiosku belgijskiego wafla znanego nam pod nazwą gofry.

image

Roczny handel diamentami w tej dzielnicy wynosi ok. 25 miliardów dolarów. W roku 2011 obrót diamentami w Antwerpii wyniósł 44,6 mld euro.
Najwyższej klasy diament wielkości 1,5 karat kosztuje u tamtejszych jubilerów ok. 35 tys. euro. Przeciętny diament 5-karatowy ok. 70 tys. euro.

To tam nasi ukochani posłowie z Parlamentu UE zabezpieczają przyszłość sobie i swoim potomnym oraz ukochanym płci pięknej.

image

Ranking krajów wydobywających surowe diamenty:

Kraj Produkcja w mln karatów Wartość 1 karata

Rosja
Botswana
Kongo
Australia
Kanada
Angola
Poł. Afrika
Zimbabwe
Namibia
Sierra Leone 42

image
Rocznie świat produkuje 130 mln karatów diamentów z czego 80% do użytku przemysłowego. Oprócz tego produkowane jest 570 mln karatów diamentów syntetycznych także do użytku przemysłowego.
Dzisiaj 80% światowej produkcji diamentów przechodzi przez Antwerpię.


AMSTERDAM MIASTO REMBRANDATA -
image
POWRÓT SYNA MARNOTRAWNEGO REMBRANDT
image

Rembrandt Autoportret z Saskią | ok. 1635, Galeria Obrazów Starych Mistrzów, Drezno,
fot.: rembrandtfecit2.blogspot.com


Kochał, zdradzał i tracił. Osiągnął wyżyny popularności i dno rozpaczy. Zostawił po sobie liczne autoportrety. Na jednym z obrazów jest aż trzema postaciami. To płótno nie jest zwykłą ilustracją biblijnego tekstu. Jest medytacją na temat straty – pytaniem, którego zazwyczaj sobie nie zadajemy i odpowiedzią, której nie chcemy usłyszeć. Wiemy, że Rembrandt maluje Powrót syna marnotrawnego po śmierci ukochanej żony, gdy dżuma zabiera jego kochankę oraz kiedy umiera jego umiłowany syn Tytus.

Młodszy syn
Może dlatego naszą uwagę przykuwa najpierw marnotrawny syn. Ogolona głowa, nędzny strój, zniszczone buty. Śmierć najbliższych, długi, ogłoszenie bankructwa, licytacja dzieł sztuki, sprzedanie nawet grobu żony. Im strata jest większa, tym bardziej zbliża nas do śmierci.

Straty i uczucia odkładają się latami, niewypłakane lub wypłakane zbyt słabo. Rembrandt, w osobie młodszego syna, to człowiek, który zjawił się przed nami z dalekiej drogi, to człowiek, który niemal wszystko utracił. Nie jest już dumnym i docenianym autorem Lekcji anatomii doktora Tulpa. Nie jest już korzystającym z życia utracjuszem z Autoportretu z Saskią. Nie ma w sobie nic z artysty i kochanka.
Tylko Saskia wygląda na zawstydzoną zachowaniem męża. Młody Rembrandt to młodszy, rozrzutny syn żyjący w dalekich stronach. Wiemy, że wiele zarabiał. Wiemy też, że jeszcze więcej wydawał a także utracił. Osiągnął sukces po Lekcji anatomii, niedługo potem poślubił Saskię, podnosząc tym samym swój status społeczny i ekonomiczny. Niestety to, co mamy za początek szczęścia, czasem bywa tylko jego chwilą. Ich dzieci umierają przed ukończeniem pierwszych urodzin (Rumbartus +1635, Kornelia +1638, Kornelia +1640). Przeżywa tylko syn Tytus. Saskia umiera po kolejnym porodzie (+1642). Rembrandt maluje piękny pomnik ich pożegnania w obrazie Pożegnanie Dawida z Jonatanem (na marginesie trzeba dodać, że całą historię małżeństwa Rembrandta z Saskią można odczytać z jego obrazów).
image

Rembrandt Pożegnanie Dawida z Jonatanem | 1642, Ermitaż, Petersburg


Straty wydzierają rany, a rany opowiadają o stratach. Rembrandt zaś wdaje się w romanse. Najpierw z Geertje Dircx, potem z Hendrickje Stoffels, która rodzi mu syna (zmarł w 1652 roku) i córkę Kornelię (jedyne dziecko, które go przeżyje). Ostatecznie po latach zgorszenia (żyli bez ślubu w purytańskim społeczeństwie), sądowych procesów i kłótni między Greetje a Hendrickje, ta pierwsza zostaje umieszczona w zakładzie dla umysłowo chorych.

Rembrandt popada w coraz większe długi, aż w 1656 roku ogłasza bankructwo, a jego dom i dzieła sztuki zostają zlicytowane. W 1663 roku umiera Hendrickje. Zostaje mu jeszcze syn Tytus. Podobnie jak z Saskią, historię miłości ojca do syna można poznać z obrazów Rembrandta. Tytus był inteligentnym, ale wątłym chłopcem. Na obrazach ojca zawsze jest otoczony aureolą miłości i ojcowskiej troski. Wydaje się, że Rembrandt ocieplał postać wątłego syna za pomocą farb.

Więzienie, obóz czy wojsko, wszędzie tam goliło się głowy, aby pozbawić indywidualności. Młodszy i powracający syn ma wyniszczone ciało i zniszczone buty. Lewa stopa pokryta jest bliznami. Musiał przejść daleką drogę, która zadała mu rany. Jest pozbawiony niemal wszystkiego. Jeśli jednak dobrze się przyjrzymy, zobaczymy, że u boku ma miecz. Dziwny to szczegół, którego nie ma w przypowieści biblijnej. Nie sprzedał miecza ponieważ tylko on podkreślał jego pochodzenie (kto nie zna średniowiecznej mistyki miecza, niech chociaż sobie przypomni Aragorna z Władcy Pierścieni i jego miecz Andúril).

MIASTO ROZPUSTY JAK PRZEDWOJENNA WARSZAWA PRZED 1939 ROKIEM
Przewodnik po Amsterdamie - diamenty
wtorek, 10 Maj, 2011
Amsterdam jest obok Antwerpii światową stolicą diamentów. Wstępując w drzwi szlifierzy diamentów Gossan lub Coster doznajesz niezapomnianych wrażeń. Może najbardziej powodu absurdalnych cen tych kryształków.

W 10 odcinkach zamieszczamy krótki opis najciekawszych turystycznych atrakcji Amsterdamu:
1. Urok miasta
2. Orientacja w mieście
3. Centralny Plac Dam
4. Atrakcje turystyczne
5. Czerwone latarnie
6. Mosty, mosteczki i kamieniczki
7. Ulice handlowe i targowiska
8. Amsterdamskie muzea
9. Frywolne miasto
10. Miasto diamentów
Wszystkie miejsca opisane w tym przewodniku nanieśliśmy na tą mapę Google >>>

image

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka