Zespół "męża i żony" Naukowców twórców firmy BioNtech okazał się dla grupy Jemility Group profesora Jacka Jemility z Uniwersytetu Warszawskiego zbawieniem.
Sprzedany patent na reprodukcję czastki mRNA w walce z wirusem potencjalnym grypy a obecnie COVID-19 przyniósł badaczom krocie w postaci 610 000 000 US Dollars o której kwocie może pomarzyć każdy naukowiec.
Być może w przyszłości również Nagrodę Nobla.
Tak to jest jak na wojnie.
Jedni ginę w ciągu 7 dni do 11 dni z powodu COVID-19 i chorób współtowarzyszących a drudzy mogą cieszyć się z sukcesu.
Z życia z dala od śmierdzących od spalin miast i smogu.
Czego mój Brat za życia nie chciał słuchać aby osiąść w Gołubiu na Kaszubach, gdzie kółko jezior Raduńskich ma swój początek.
Mógłby łapać ryby i pływać na żaglach a zimą kąpać się w basenie "U Zbója".
https://www.youtube.com/watch?v=RBnAijZDOic
Ale to już se nie wróci pane Havranek.
Kokosy robią Ci którym LOS sprzyja, inni żyją w rozpaczy za wdowi grosz.
Nawet ZUS po odprawie pogrzebowej wdowy nie rozpieszcza. Wszystko ma swój KONIEC kiedy Pacjent w zębach odprawiał przez kilkadziesiąt lat pieniądze na emeryturę i fundusz zdrowotny.
https://www.youtube.com/watch?v=GW_xeHYe7Is
#koronawirus #szczepionka #mRNA
Jak działają szczepionki mRNA? - prof. Jacek Jemielity
7740 wyświetleń•Nadawane na żywo 24 lut 2021
Uniwersytet Warszawski
24,3 tys. subskrypcji
Od kilkudziesięciu lat naukowcy z całego świata próbują odkryć skuteczne metody zwalczania chorób trudnych do leczenia metodami tradycyjnymi, takich jak nowotwory, genetyczne choroby rzadkie, a ostatni rok w każdym aspekcie naszego życia został zdominowany przez pandemię wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Nadzieję na poprawę tej sytuacji daje tak zwana terapia genowa, w której terapeutyk dostarcza się w postaci genetycznego przepisu, który następnie ulega ekspresji w komórkach pacjenta.
W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem w tym kontekście cieszy się informacyjne RNA (mRNA), będące genetycznym przepisem na konkretne białko. Swego rodzaju zwieńczeniem tych wysiłków było opracowanie szczepionek mRNA przeciwko koronawirusowi, które jako pierwsze zostały dopuszczone do powszechnego użycia. Na drodze do skutecznych terapii opartych na mRNA, stało szereg problemów które zostały rozwiązane, ale jest też przestrzeń do ulepszania tego typu terapii.
Podczas wykładu prof. Jacek Jemielity przedstawia ideę terapii genowych oraz ich olbrzymi potencjał wykraczający poza terapie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Opowiada o głównych problemach związanych z opracowywaniem tej nowatorskiej terapii oraz sposobach ich rozwiązania przy użyciu metod biologiczno-chemicznych, w tym również tych opracowanych na Uniwersytecie Warszawskim.
#koronawirus #szczepionka #mRNA
Wykład organizowany jest przez Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW
https://www.youtube.com/watch?v=GNWuYQz07FI
#HomoDeus #Harari #audiobook
"Homo deus. Krótka historia jutra" | audiobook
1 747 089 wyświetleń•15 cze 2018
audioteka
151 tys. subskrypcji
Jaka przyszłość czeka nasz gatunek? ▶️ http://fn.audioteka.com/yt/go/homo-deus
Światowy bestseller i jedna z dziesięciu najlepszych książek non-fiction 2017 roku według magazynu „Time”. "Homo deus. Krótka historia jutra" Harariego to „Naprawdę porywająca książka, pełna inspirujących pomysłów, zrozumiale napisana, bez nadmiernej ilości naukowego żargonu. Zmusza do myślenia o przyszłości, czyli, inaczej mówiąc, do zastanowienia się nad naszą teraźniejszością”.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Homo deus. Krótka historia jutra" Yuval Noah Harari
???? Czyta: Roch Siemianowski
Starzejący się i psujący organizm to tylko problem techniczny. Niebawem najbohatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie? Jakie czekają nas zagrożenia? Czy sztuczna inteligencja zajmie miejsce człowieka? Być może spełni się czarny scenariusz – garstka zmodyfikowanych ludzi zapanuje nad światem, a reszta stanie się zbędna. Jak będzie wyglądało dążenie superludzi do szczęścia? Y.N. Harari wnikliwie przygląda się naszej przeszłości i współczesnym kierunkom rozwoju cywilizacji.Kim stanie się człowiek?
Głośna książka jednego z najciekawszych myślicieli XXI wieku.
Cały audiobook: http://fn.audioteka.com/yt/go/homo-deus
???? Audiobook "21 lekcji na XXI wiek": https://youtu.be/xnACrkTWYM8
ŻYĆ NIE UMIERAĆ!
https://www.youtube.com/watch?v=WVo2LwkscgU
A to Ci do których LOS się uśmiechnął.
https://www.nytimes.com/2020/11/10/business/biontech-covid-vaccine.html
Przez David Gelles
10 listopada 2020
Leer en españolLire en français
Dwa lata temu dr Ugur Sahin wszedł na scenę na konferencji w Berlinie i dokonał odważnej przepowiedni. W rozmowie z salą pełną ekspertów od chorób zakaźnych powiedział, że jego firma może być w stanie wykorzystać swoją tak zwaną technologię informacyjnego RNA do szybkiego opracowania szczepionki na wypadek globalnej pandemii.
W tamtym czasie dr Sahin i jego firma BioNTech byli mało znani poza małym światem europejskich start-upów biotechnologicznych. BioNTech, które dr Sahin założył wraz ze swoją żoną, dr Özlem Türeci, skupiało się głównie na leczeniu raka. Nigdy nie wprowadził produktu na rynek. Covid-19 jeszcze nie istniał.
Ale jego słowa okazały się prorocze.
W poniedziałek BioNTech i Pfizer ogłosiły, że szczepionka przeciwko koronawirusowi opracowana przez dr Sahina i jego zespół była w ponad 90% skuteczna w zapobieganiu chorobie wśród ochotników biorących udział w badaniu, którzy nie mieli dowodów na wcześniejszą infekcję. Oszałamiające wyniki sprawiły, że BioNTech i Pfizer znalazły się na czele wyścigu, aby znaleźć lekarstwo na chorobę, która zabiła ponad 1,2 miliona ludzi na całym świecie.
„To może być początek końca ery Covid” - powiedział dr Sahin w wywiadzie we wtorek.
BioNTech rozpoczął prace nad szczepionką w styczniu, po tym, jak dr Sahin przeczytał artykuł w czasopiśmie medycznym The Lancet, w którym był przekonany, że koronawirus, który w tym czasie szybko rozprzestrzeniał się w niektórych częściach Chin, eksploduje w pełną pandemię. Naukowcy z firmy z siedzibą w Moguncji w Niemczech odwołali wakacje i zabrali się do pracy nad tym, co nazwali Project Lightspeed.
„Nie ma zbyt wielu firm na świecie, które mają możliwości i kompetencje, aby robić to tak szybko, jak to możliwe” - powiedział dr Sahin w wywiadzie udzielonym w zeszłym miesiącu. „Więc to nie była okazja, ale obowiązek, aby to zrobić, ponieważ zdałem sobie sprawę, że możemy być jednymi z pierwszych, którzy wymyślą szczepionkę”.
Dziękuję za przeczytanie The Times.
Subskrybuj The Times
Po zidentyfikowaniu przez BioNTech kilku obiecujących szczepionek, dr Sahin doszedł do wniosku, że firma będzie potrzebować pomocy w ich szybkim przetestowaniu, uzyskaniu zgody organów regulacyjnych i wprowadzeniu najlepszego kandydata na rynek. BioNTech i Pfizer pracowały razem nad szczepionką przeciw grypie od 2018 roku, aw marcu zgodziły się współpracować przy szczepionce przeciwko koronawirusowi.
TWOJE NARZĘDZIE DO ŚLEDZENIA KORONAWIRUSA : będziemy wysyłać Ci najnowsze dane dotyczące miejsc, na których Ci zależy każdego dnia.
Zapisz się
Od tego czasu dr Sahin, który jest Turkiem, zaprzyjaźnił się z Albertem Bourlą, greckim dyrektorem generalnym firmy Pfizer. Para powiedziała w ostatnich wywiadach, że łączy ich wspólne pochodzenie jako naukowców i imigrantów.
„Uświadomiliśmy sobie, że pochodzi z Grecji, a ja z Turcji” - powiedział dr Sahin, nie wspominając o długotrwałym antagonizmie ich ojczystych krajów. „To było bardzo osobiste od samego początku”.
Dr Sahin jest dyrektorem naczelnym BioNTech.Kredyt...Felix Schmitt / Contact Press Images
Dr Sahin, 55 lat, urodził się w Iskenderun w Turcji. Kiedy miał 4 lata, jego rodzina przeniosła się do Kolonii w Niemczech, gdzie jego rodzice pracowali w fabryce Forda. Dorastał, chcąc zostać lekarzem, i został lekarzem na Uniwersytecie w Kolonii. W 1993 roku uzyskał stopień doktora na uniwersytecie za pracę nad immunoterapią komórek nowotworowych.
Na początku swojej kariery poznał dr Türeci. Wcześnie miała nadzieję zostać zakonnicą i ostatecznie skończyła studiować medycynę. Dr Türeci, obecnie 53-letni obecnie dyrektor medyczny BioNTech, urodziła się w Niemczech jako córka tureckiego lekarza, który wyemigrował ze Stambułu. W dniu ślubu dr Sahin i dr Türeci wrócili do laboratorium po ceremonii.
Para początkowo skupiała się na badaniach i nauczaniu, w tym na Uniwersytecie w Zurychu, gdzie dr Sahin pracował w laboratorium Rolfa Zinkernagela, który w 1996 roku zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.
W 2001 roku dr Sahin i dr Türeci założyli firmę Ganymed Pharmaceuticals, która opracowała leki na raka przy użyciu przeciwciał monoklonalnych.
Po kilku latach założyli również BioNTech, chcąc wykorzystać szerszą gamę technologii, w tym informacyjny RNA, do leczenia raka. „Chcemy zbudować dużą europejską firmę farmaceutyczną” - powiedział dr Sahin w wywiadzie dla lokalnej gazety Wiesbaden Courier .
Jeszcze przed pandemią BioNTech nabierał rozpędu. Firma zebrała setki milionów dolarów i obecnie zatrudnia ponad 1800 osób, a jej biura znajdują się w Berlinie, innych niemieckich miastach i Cambridge w stanie Massachusetts. W 2018 roku rozpoczęła współpracę z firmą Pfizer. W zeszłym roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów zainwestowała 55 milionów dolarów, aby sfinansować swoją pracę w leczeniu HIV i gruźlicy. Również w 2019 roku dr Sahin otrzymał Nagrodę Mustafa , odbywającą się co dwa lata irańską nagrodę dla muzułmanów w dziedzinie nauki i technologii.
Dr Türeci jest dyrektorem medycznym BioNTech.Kredyt...Felix Schmitt / Contact Press Images-Focus
Dr Sahin i dr Türeci sprzedali Ganymed za 1,4 miliarda dolarów w 2016 roku. W zeszłym roku BioNTech sprzedał akcje publicznie; w ostatnich miesiącach jego wartość rynkowa wzrosła do ponad 21 miliardów dolarów, co czyni tę parę jedną z najbogatszych w Niemczech.
Dwóch miliarderów mieszka ze swoją nastoletnią córką w skromnym mieszkaniu w pobliżu ich biura. Do pracy jeżdżą na rowerach. Nie posiadają samochodu.
„Ugur to bardzo, bardzo wyjątkowa osoba” - powiedział w wywiadzie udzielonym w zeszłym miesiącu pan Bourla, dyrektor naczelny firmy Pfizer. „Zależy mu tylko na nauce. Rozmowa o biznesie to nie jego filiżanka herbaty. W ogóle mu się to nie podoba. Jest naukowcem i człowiekiem zasad. Ufam mu w 100 procentach. ”
Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer.Kredyt...Bryan Derballa dla The New York Times
W Niemczech, gdzie imigracja jest nadal sporym problemem, sukces dwóch naukowców tureckiego pochodzenia był powodem do świętowania.
„Dzięki tej parze Niemcy mają wspaniały przykład udanej integracji” - napisano w konserwatywnej witrynie biznesowej Focus.
Poseł Johannes Vogel napisał na Twitterze, że gdyby to zależało od skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec, „nie byłoby niemieckiego #BioNTech z Özlem Türeci i Ugur Sahin na szczycie”.
„Gdyby to zależało od krytyków kapitalizmu i globalizacji” - dodał - „nie byłoby współpracy z firmą Pfizer. Ale to czyni nas silnymi: kraj imigracyjny, gospodarka rynkowa i otwarte społeczeństwo! ”
Dr Sahin miał w tym roku mało czasu na politykę. BioNTech był tak zajęty opracowywaniem szczepionki, że firma nie sfinalizowała szczegółów finansowych umowy partnerskiej z firmą Pfizer.
„Zaufanie i osobiste relacje są tak ważne w takim biznesie, ponieważ wszystko idzie tak szybko” - powiedział dr Sahin. „Nadal mamy regulamin i nie mamy jeszcze ostatecznej umowy na wiele spraw”.
Dr Sahin powiedział, że on i dr Türeci dowiedzieli się o danych dotyczących skuteczności w niedzielny wieczór i zaznaczyli ten moment, parząc turecką herbatę w domu. - Oczywiście świętowaliśmy - powiedział. „To była ulga”.
Christopher F. Schuetze wniósł raport z Berlina.
David Gelles jest felietonistą Corner Office i reporterem biznesowym. Śledź go na LinkedIn i Twitterze.@dgelles
Wersja tego artykułu pojawiła się w druku 11 listopada 2020 r. , Sekcja B , Strona 1 wydania nowojorskiego z nagłówkiem: Są pierwsi w wyścigu o szczepionkę . Zamów przedruki | Dzisiejszy artykuł | Subskrybuj
Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka