Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
148
BLOG

"Ani z soli, ani z roli ale z tego co mnie boli - Józef Piłsudski - patriotyzm

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Kultura Obserwuj notkę 3


Czasy nie na bohaterów co do idą na śmierć jak "kamienie na szaniec".

image

https://merlin.pl/kamienie-na-szaniec-aleksander-kaminski/6675157/

„Kamienie na szaniec” - powieść wojenna oparta na faktach.

Przedstawione w niej wydarzenia nie są wytworem wyobraźni autora, lecz miały miejsce w rzeczywistości. Nowe wydanie kultowej książki Aleksandra Kamińskiego zostało wzbogacone wstępem autorstwa Barbary Wachowicz oraz licznymi materiałami i zdjęciami głównych bohaterów. Książka została napisana przez harcmistrza Aleksandra Kamińskiego. Powstała w oparciu o relację Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Powieść opowiada o heroicznych czynach 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, jej konspiracyjnej działalności, aktach małego sabotażu, a także spektakularnej Akcji pod Arsenałem, której przeprowadzenie pozwoliło uwolnić więzionego przez Gestapo „Rudego”.

Tadeusz Zawadzki, Aleksy Dawidowski i Jan Bytnar to z pewnością postaci, które powinny stanowić wzór do naśladowania dla każdego współczesnego młodego człowieka. Kiedy w 1939 roku wojska niemieckie przemocą wdarły się na terytorium Polski, rozpoczynając tym samym największy w dziejach konflikt zbrojny, który zdewastował nasz kraj, ci młodzi mężczyźni mieli zaledwie po osiemnaście, dziewiętnaście lat. Mimo tak młodego wieku ani przez chwilę nie wahali się, czy warto poświęcić własne życie dla obrony ukochanej ojczyzny – poświęcenie to niestety wkrótce przypłacili życiem, podobnie jak wielu ich rówieśników.

Aleksander Kamiński – harcmistrz, założyciel Zuchów, pedagog, wykładowca akademicki.

Tworząc swoją najbardziej znaną publikację posłużył się wstrząsającą opowieścią „Zośki”, którą ten spisał, by wyrzucić z siebie ból po stracie przyjaciół. Książka powstała natomiast po to, by opowieść o działaniach podejmowanych przez warszawskich harcerzy walczących z niemieckim okupantem dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Pierwsze jej wydanie – pod pseudonimem Juliusz Górecki i ze zmienionymi imionami bohaterów – ukazało się już w lipcu tego samego roku. Kolejna edycja została uzupełniona o opis wydarzeń po akcji pod Arsenałem, łącznie z akcją w Sieczychach, gdzie Tadeusz Zawadzki poległ 20 sierpnia 1943 roku. Tytuł powieści Kamiński zaczerpnął z wiersza Juliusza Słowackiego „Testament mój”.

Historia opisana w „Kamieniach na szaniec” obejmuje czasy od wybuchu II wojny światowej do września 1943 roku. Czytelnik dowiaduje się z niej, na czym polegały zadania harcerzy Szarych Szeregów – w ramach małego sabotażu rozklejali oni obraźliwe hasła, malowali na murach symbol Polski Walczącej, roznosili ulotki, zrywali hitlerowskie, propagandowe plakaty. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji opisanych w książce Kamińskiego było usunięcie w 1942 roku niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie, którego to czynu dokonał „Alek”.

Akcja pod Arsenałem.

Kamiński w niezwykle wciągający sposób opisał też działania Grup Szturmowych, zajmujących się akcjami dywersyjnymi – jedną z nich była sławna Akcja pod Arsenałem. Miała ona na celu odbicie z rąk Gestapo więzionego i torturowanego „Rudego”. Akcja powiodła się, ale jej skutki były tragiczne – Bytnar zmarł niedługo po uwolnieniu w wyniku odniesionych obrażeń. Tego samego dnia odszedł również Alek, który został ciężko ranny w czasie akcji.

Ta przejmująca opowieść o bohaterstwie młodych ludzi, którzy tuż po wejściu w dorosłość musieli przelewać krew w obronie swojego kraju. Od wielu lat znajduje się w kanonie lektur szkolnych i jest jedną z ulubionych książek wielu uczniów. Na przykładzie opisanych w niej postaci uczy, na czym polega prawdziwy patriotyzm i pomaga współczesnej młodzieży docenić poświęcenie rówieśników sprzed kilku dekad, bez którego dzisiaj niepodległa, wolna Polska mogłaby w ogóle nie istnieć. Zaktualizowane wydanie „Kamieni na szaniec” zawiera liczne zdjęcia „Zośki”, „Alka” i „Rudego” z różnych momentów ich zbyt krótkiego życia, a także fragmenty prywatnej korespondencji, pamiętnika autora oraz relacje rodziny i przyjaciół głównych bohaterów. Wstęp do powieści napisała Barbara Wachowicz, znana biografka, autorka wystawy i gawęd o Aleksandrze Kamińskim, „Rudym”, „Alku i „Zośce”, a także harcerzach Batalionu AK „Zośka”.


Czas na ludzi mądrych, którzy słowa BÓG, HONOR, OJCZYZNA nie noszą na sztandarach ale w SERCU.

Takim jest JERZY, mój Przyjaciel.

Jerzy Autor książki zdecydował się na desperacki krok.Coś co się tliło... może to jest metoda aby wygrać to co najważniejsze WOLNOŚĆ.

Zróbmy co można.Nawet symbolicznie tak jak ja - w miarę możliwości. Wszak każdy z nas ma swoje bolączki. Chłop jest bez pracy bo stracił rentę i II grupę inwalidzką.III grupa to do roboty, do roboty... Grafik, edytor, archeolog badacz polskości na Pomorzu Gdańskim  z olbrzymim talentem bez PRACY?! - bezrobotny!

Rajmund

Niech Go Bóg i Maryja Matka Syna Człowieczego ma w swojej Opiece.

https://jpilsudski.org/artykuly-historyczne-pilsudski/cytaty-jozefa-pilsudskiego/item/1908-o-patriotyzmie

W sercach szlachetnych nieszczęście i poniżenie kraju jest zawsze źródłem patriotyzmu. Nie jest to patriotyzm kastowy, patriotyzm, którego się tak często używa jako ładnego parawanika, skrywającego za sobą moralne i społeczne zera i minusy, nie, patriotyzm ten wypływa "ani z soli, ani z roli, ale z tego co mnie boli" - z realnego cierpienia i nieszczęścia ludzi. - Józef Piłsudski - "W sprawie Bronisława Piłsudskiego", 10 maja 1893 r.

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=30066&Itemid=100

Książka "Kłamstwu na odlew. Nie było katastrofy smoleńskiej" .

Książka "Kłamstwu na odlew.

Nie było katastrofy smoleńskiej" .


image

Pomóż wydać !

...

Czasy są trudne.

Oby nie były TRAGICZNE - tak jak nieraz w naszej wcale nie odległej HISTORII bywało.

https://www.salon24.pl/u/lucilio/1103266,das-ss-lager-und-die-ss-aufseherinnen-vom-frauen-konzentrationslager-ravensbr-ck

Das SS-Lager und die SS-Aufseherinnen vom Frauen - Konzentrationslager Ravensbrück

Das SS-Lager und die SS-Aufseherinnen

vom Frauen - Konzentrationslager Ravensbrück.

(Obóz SS i SS - strażniczkli z kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück)

Proszę zobaczyć! Materiał dokumentacyjny

(nie trzeba znać niemieckiego, aby zrozumieć, obrazki mówią wiele)

pokazuje, jak żyli esesmani i esesmanki (kobiecie formacje SS)

w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Niemieckie obozy koncentracyjne to był biznes dla Niemców,

ale czy Polak o tym wie?

Czy Polak jest stanie wyliczyć, ile było

w Europie niemieckich obozów koncentracyjnych,

w tym w okupowanej Polsce?

Nie potrafi i nie chce wiedzieć.

Dlatego przegramy z Niemcami!

Kupimy ich wersję historii i uznamy ją za jedyną prawdę.

W Polsce było ok. 3.800 obozów koncentracyjnych,

w tym kilka zagłady oraz podobozów i fili, a także miejsc kaźni i więzień.

Polak o tym nie wie!

(nie wierzysz, to przeczytaj: Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939-1945,

Główna Komisja Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, Warszawa 1979 )

38% więźniów w niemieckich obozach koncentracyjnych to byli Polacy,

32% to jeńcy sowieccy,

a 27 % to Żydzi,

a reszta to inne narody.

Polak o tym nie wie!

A co najgorsze to wiedzieć nie chce!

Niestety, smutne i dramatyczne jest to,

że ten film nie wspomina ani słowem o ofiarach,

a w tym obozie najwięcej było Polek!

Najwięcej uwagi ten film poświęca historii

powojennej, czyli obecności tam NKWD.

Tak się naucza młode pokolenie w Niemczech.

Hańba, hańba na wieki!

https://www.youtube.com/watch?v=yeaKAtvRHj0&feature=youtu.be

Dlatego, dla równowagi niżej film

o niemieckim Konzentrationslager Ravensbrück.

/ i tak niewiele o Polkach!/

link: https://youtu.be/gY2vUufKrek



Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura