Przypomina mi się OPERA Madam Butterfly w trzech aktach.
Dramat!
Madame Butterfly
Opera autorstwa: Giacomo Puccini
https://www.youtube.com/watch?v=sLcbfF9ypmM
Madame Butterfly - Maria Callas
Madame Butterfly – opera werystyczna Giacoma Pucciniego z 1904 w trzech aktach. Wikipedia
Kompozytor: Giacomo Puccini
Premiera: La Scala, Mediolan, Włochy
Język: Włoski
Arie: Un bel dì, vedremo
Postacie: Cio-Cio-San, Lieutenant B.F. Pinkerton, Yakuside, WIĘCEJ
Autorzy libretta: Giuseppe Giacosa, Luigi Illica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Madame_Butterfly#Historia_utworu
Madame Butterfly
Ilustracja
Plakat A. Hohensteina
Rodzaj opera werystyczna
Muzyka Giacomo Puccini
Libretto Luigi Illica i Giuseppe Giacosa
Liczba aktów 3 (pierwotnie 2)
Język oryginału włoski
Źródło literackie powieść Johna Luthera Longa i dramat Davida Belasco
Czas trwania ok. 180 min
Prapremiera 17 lutego 1904, teatr La Scala w Mediolanie
Premiera polska 3 grudnia 1908, Teatr Wielki w Warszawie
poprzednia
Tosca następna
Dziewczyna ze Złotego Zachodu
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Geraldine Farrar jako Butterfly
Madame Butterfly (Madama Butterfly) – opera werystyczna Giacoma Pucciniego z 1904 w trzech aktach (pierwotnie w dwóch).
Czas i miejsce akcji: Nagasaki, przełom XIX i XX wieku.
W porcie w Nagasaki cumuje okręt marynarki Stanów Zjednoczonych „Abraham Lincoln”. Młody oficer – Benjamin Franklin Pinkerton – szuka rozrywki. Nawiązuje romans z piętnastoletnią gejszą Cio-cio-san (niekiedy Cho-cho-san), zwaną po angielsku Butterfly, (jap. chōchō) czyli motyl. W języku japońskim: Chōchō-fujin (jap. 蝶々夫人 Madama Butterfly, マダマ・バタフライ).
Pinkerton postanawia z pomocą Goro zorganizować, w wynajętym domku na wzgórzu, pozorny ślub "na 999 lat", według japońskiego zwyczaju. Nie słucha ostrzeżeń amerykańskiego konsula Sharplessa, który twierdzi, że dziewczyna jest w nim naprawdę zakochana, podczas gdy Pinkerton związek z Japonką traktuje nie do końca poważnie.
Rzeczywiście, młoda narzeczona, przygotowując się do ślubu z Amerykaninem, przyjmuje w misji chrzest. Jej wuj Bonzo, który odkrył tę zdradę japońskiej tradycji, przybywa na miejsce ceremonii i wyklina wiarołomną. Burzy to przebieg ceremonii. Zaproszeni goście opuszczają nowożeńców. Młodzi mimo to spędzają upojną noc[a].
MENU0:00
Aria Un bel dì vedremo w wykonaniu Rosy Ponselle. Nagranie z 1919 r.
Gdy Pinkerton wypływa z powrotem do Ameryki, obiecuje swej japońskiej żonie, że wróci, gdy rudziki uwiją nowe gniazda. Cio-cio-san, wraz z wierną służebnicą Suzuki, przez trzy lata wyczekuje jego przybycia (aria Un bel dì vedremo). Cierpi coraz większy niedostatek. Suzuki i Sharpless próbują uświadomić dziewczynie jej położenie. Sharpless radzi jej przyjąć awanse bogatego księcia Yamadori. Cio-cio-san nie wierzy słowom konsula. Oznajmia mu, że istnieje dodatkowa więź łącząca ją z Pinkertonem – ich syn.
Niedługo po spotkaniu Butterfly z Sharplessem, „Abraham Lincoln” znowu zawija do Nagasaki. Madame Pinkerton, jak sama siebie nazywa, wraz z Suzuki przystraja cały dom kwiatami (Scuoti quelle fronda). Oczekiwanie przedłuża się i znużona dziewczyna zasypia. Pinkerton pojawia się w końcu z Sharplessem i młodą Amerykanką, co budzi uzasadniony niepokój Suzuki. To nowa, "prawdziwa" żona oficera. Butterfly także uświadamia sobie prawdę i sięga po ojcowski sztylet z inskrypcją Niech z honorem umiera ten, komu los nie pozwolił żyć z honorem. Przed jej śmiercią do izby wbiega dziecko, nieświadome, że może tylko pożegnać się z matką. Pinkerton, który po chwili wpada do pokoju z jej imieniem na ustach, jest już tylko świadkiem ostatniego tchnienia kobiety, która dla niego poświęciła życie. Odbiera jej milczącą zgodę na zabranie ich synka do Ameryki.
Historia utworu
Premiera pierwszej wersji opery miała miejsce 17 lutego 1904 roku w mediolańskiej La Scali. Madame Butterfly składała się wtedy z dwóch aktów i została bardzo chłodno przyjęta. Puccini wprowadził w utworze szereg istotnych zmian, m.in. dzieląc nieproporcjonalnie długi akt na dwa, i w tej wersji cztery miesiące później wystawiono Madame Butterfly ponownie w Brescii. Ponieważ za jedną z przyczyn niepowodzenia prapremiery uznawano nietrafną obsadę, do partii Cio-Cio-San zaangażowano specjalnie w tym celu sprowadzoną Salomeę Kruszelnicką. Tym razem dzieło odniosło olbrzymi sukces, przenosząc się na deski Metropolitan Opera w 1907 roku. W La Scali wystawiono Madame Butterfly ponownie dopiero po śmierci Pucciniego, ponieważ – dotknięty niepowodzeniem prawykonania – za życia nie wyrażał zgody, aby tam ją wystawiano.
Obecnie we Włoszech wystawia się najczęściej wersję dwuaktową, w Stanach Zjednoczonych bardziej popularna jest wersja trzyaktowa.
HIT!! ???? Profesor Gut nareszcie się wygadał o co chodzi z pandemią.2 miliardy na szczepionkę od USA.
https://www.youtube.com/watch?v=FOV8tNXYA5M
Uwagi
A jest tak pięknie na Świecie.
Tak wygląda transport w Globalnej Wiosce w dobie koronowirusa COVID-19.
Jak tu ZARAZA nie może się swobodnie podczepić jako "pasażer na gapę" do burty statku czy samolotu i wędrować drogą powietrzną lub morską do tego czy innego Obywatela.
Pamiętacie, że nawet na lotnIskowcu JOHN KENNEDY USA znalazła swoich klientów a co dopiera przy innych statkach podróżujących z zasobami ludzkimi bogatych emerytów z OFE. Ale o tym za chwilę.
https://www.youtube.com/watch?v=5E2zcHZ1RN8
RUCH STATKOW NA MORZACH I OCEANACH ŚWIATA 29 GRUDNIA 2020 ROKU MIĘDZY 00:32:55 A 00:33:46
RUCH SAMOLOTOW W PRZESTRZENI POWIETRZNEJ NA ŚWIECIE 29 GRUDNIA 2020 ROKU MIĘDZY 00:36:28 A 00:39:44
https://www.gov.pl/web/koronawirus
Informacje dla podróżujących
Na zdjęciu widoczny jest globus.
Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pod adresem: https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/country-overviews
Szczegółowe informacje na temat podróżowania do poszczególnych państw, obowiązujących obostrzeń oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podróży znajdą Państwo na stronach Informacje dla podróżujących oraz Koronawirus – podróże za granicę.
Kto może wjechać do Polski?
Aktualną informację dotyczącą osób uprawnionych do przekroczenia polskiej granicy znajdą Państwo na stronie Straży Granicznej.
Uwaga!
Od 28 grudnia 2020 r. do 17 styczna 2021 r. obowiązkowej kwarantannie będą podlegały osoby, które przekroczyły granicę Polski (stanowiącą zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną granicę UE) samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.
Ważne! Jeśli zostałeś zaszczepiony na COVID-19 nie będziesz skierowany na kwarantannę. Zasada obowiązuje od 28 grudnia 2020 r.
W jaki sposób funkcjonują loty międzynarodowe?
Od 22 grudnia do 6 stycznia obowiązuje zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:
1) Bośni i Hercegowiny;
2) Czarnogóry;
3) Gruzji;
4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
5) Republiki Armenii;
6) Republiki Kosowa;
7) Republiki Macedonii Północnej;
8) Republiki Serbii;
9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork
10) Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Zakaz nie obowiązuje lotów wyczarterowanych przed 8 grudnia 2020 r.
Zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych.
Krajowy ruch lotniczy
Wznowiony został krajowy ruch pasażerski.
Pytania i odpowiedzi
Masz pytania związane z podróżowaniem i przekraczaniem granic? Jesteś zawodowym kierowcą i chcesz dowiedzieć się, czy obowiązuje Cię kwarantanna? Skorzystaj z zakładki "Najczęściej zadawane pytania".
Odpowiedzi na ważne pytania zbieramy w jednym miejscu, a zakładkę na bieżąco aktualizujemy. Pytania są podzielone tematycznie, a interesujące nas sprawy można zlokalizować, korzystając z wyszukiwarki.
Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka