Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
218
BLOG

ŚWIERSZCZYK jest z nami 75 lat! Sztuka Kochania

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Kultura Obserwuj notkę 6

Pamiętacie pierwsze pismo jakie czytaliście z wypiekami na twarzy.

ŚWIERSZCZYK.

image

Kupiłem z wypiekami na twarzy najnowszy NUMER na Boże Narodzenie 2020roku.

Liczenie zmarłych w TVInfo tak od marca AD2020 należy do rządzących finansami w ZUS i PZU oraz w Ministerstwie Zdrowia. Specjalistą w tym zakresie jest Adam Niedzielski - wybitny ekonomista dr ekonomi i MINISTER ZDROWIA>

Kasa musi się zgadzać!

Trzeba chronić własną psychikę. SWIERSZCZYK : 

Dobry w każdym wieku jako andidotum na TVN, TVPInfo i TV Polsat.

Wszelkiej innej maści telewizornie.

Od czasów WTC 11 września 2001 roku i 10 kwietnia 2010 roku na naszym podworku nie ma winnych za dokonane zbrodnie przeciwko ludzkości. To samo z COVID-19!

Ludzie znikają. A reszta Czci i pochyla sztandary.

Jako lekarstwo polecam oprócz zakazanej Amantadyny - Świerszyk.

Ten pierwszy ordynowany w ostrym przebiegu choroby mózgu.

udar.

Swierszczyk był i jest pismem dla Dzieci, Dziadków i Babć.

https://swierszczyk.pl/strefa-rodzica

image

image

Mistrz wyobraźni- Jan Marcin Szancer

image

Mądre pismo oprócz wyjątkowych sytuacji jak np. śmierć wodza narodow miłujących POKÓJ Jozefa Stralina.

Nawet nasza NOBLISTKA płakała(Szymborska Wisława - poetka i noblistka. Wisława Szymborska, jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, zmarła w środę wieczorem w swoim domu. Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku, nie jest jednak pewne gdzie.)

https://niezlomni.com/ten-dzien-wiersz-wislawy-szymborskiej-o-smierci-stalina/

,,Ten dzień”. Wisława Szymborska o śmierci Stalina. „Czy to ranek nad oknami tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?”

15 marca 1953 r. przyszła noblistka, Wisława Szymborska tak opłakiwała śmierć Józefa Stalina w wierszu ,,Ten dzień”…

TEN DZIEŃ

Jeszcze dzwonek, ostry dzwonek w uszach brzmi.

Kto u progu? Z jaką wieścią, i tak wcześnie?

Nie chcę wiedzieć. Może ciągle jestem we śnie.

Nie podejdę, nie otworzę drzwi.

Czy to ranek na oknami, mroźna skra

tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?

Czy to zegar tak zadudnił sekundami.

Czy to moje własne serce werbel gra?

Póki nikt z was nie wypowie pierwszych słów,

brak pewności jest nadzieją, towarzysze…

Milczę. Wiedzą, że to czego nie chcę słyszeć –

muszę czytać z pochylonych głów.

Jaki rozkaz przekazuje nam

na sztandarach rewolucji profil czwarty?

– Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!

Wzmocnić warty u wszystkich bram!

Oto Partia – ludzkości wzrok.

Oto Partia: siła ludów i sumienie.

Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.

Jego Partia rozgarnia mrok.

Niewzruszony drukarski znak

drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,

nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.

A to słusznie. A to nawet lepiej tak.”

Za: „Życie Literackie” nr 11/61 z 15 marca 1953 r.

Dnia 5.03.1953 roku zmarł Józef Stalina

ROBOTNIK NASZ MÓWI O IMPERIALISTACH

Nienawidzą naszego węgla.

Nienawidzą naszych cegieł i przędzy.

Nienawidzą tego, co już jest.

Nienawidzą wszystkiego, co będzie.

Naszych okien i kwiatów w oknach.

Naszych lasów i ciszy leśnej.

Nawet wiosny, bo to nasza wiosna.

Nawet szkoły z wesołymi dziećmi.


. A nasz pies Dunaj - owczarek wył, bo dzwony w kościolach musiały bić i bić. Takie to były czasy. Kiedy latało się po podwórku z prawdziwym chełmem na głowie i karabinem wyciętym z sosnowej dechy.

Tylko herszt TOWARZYSTWA mógł jak dorosły mowić "KULWA" reszta musiała słuchać.

Tak było na Warszawskiej Pradze, tak było w każdym miasteczku jak uroczy Łagów, festiwal filmów polskich,

czy Lubniewice gdzie ujrzalem świat Boży - Sztuka Kochania Michalina Wisłocka.

https://dzieje.pl/rozmaitosci/powstal-park-milosci-im-dr-michaliny-wislockiej

image

image

image


image

image


image

Przy Starym Zamku w Lubniewicach (Lubuskie) znajduje się Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej – autorki pierwszego polskiego poradnika seksuologii „Sztuka Kochania”. Jego oficjalne otwarcie nastąpi w sobotę. „Park funkcjonuje od roku, ale otwarcia nie było ze względu na trudności logistyczne i terminy zaproszonych gości. W tym roku udało się wszystko zgrać, dlatego możemy w sobotę przeciąć wstęgę” - powiedział PAP burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła.

Na terenie parku rosną ponad 100-letnie drzewa, posadzono w nim również wiele krzewów i innych roślin ozdobnych. Przecina go kanał łączący Jezioro Lubiąż z mniejszym jeziorem położonym w dolnej części Lubniewic. Nad kanałem powstał mostek, na którym zakochane pary wieszają kłódki symbolizujące trwałość ich związku.

Przy parkowych alejkach ustawiono kilkanaście drewnianych rzeźb przedstawiających przytulające się pary, a na murze przy wejściu do parku znajduje się tablica informująca, że patronką tego miejsca jest Michalina Wisłocka. Wśród dorodnych drzew można także odpocząć na ławeczce Wisłockiej.

„Park jest położony nad brzegiem jeziora, a rosnące w nim dorodne drzewa sprawiają, że nawet podczas słonecznych i upalnych dni jest ma swój niepowtarzalny, tajemniczy klimat. To znakomite miejsce do spacerów i wyznania sobie prawdziwego uczucia” - powiedział PAP burmistrz.

Uchwałą rady miejskiej w Lubniewicach park nosi imię Michaliny Wisłockiej.

"Sztuka kochania" - pierwszy polski poradnik seksuologii, po licznych perypetiach, ukazał się w 1976 r. Wisłocką uważano wówczas za skandalistkę, gdyż w książce odważyła się pokazać rysunki ilustrujące pozycje seksualne.

Michalina Wisłocka (1921 - 2005) studiowała medycynę, specjalizowała się w ginekologii (leczeniu niepłodności, antykoncepcji, seksuologii). W latach 50. jeździła po całej Polsce i prowadziła pogadanki o antykoncepcji. W 1957 r. założyła Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa, w latach 70. działała w Towarzystwie Rozwoju Rodziny.

"Sztuka kochania" - pierwszy polski poradnik seksuologii, po licznych perypetiach, ukazał się w 1976 r. Wisłocką uważano wówczas za skandalistkę, gdyż w książce odważyła się pokazać rysunki ilustrujące pozycje seksualne.

Książka rozeszła się w 7 mln egzemplarzy. Na bazarach można było kupić jej "pirackie kopie".

Jak poinformował współorganizator sobotniej uroczystości, seksuolog prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wisłocka wyznała, że w Lubniewicach przeżyła wielką, erotycznie spełnioną miłość.

W debacie o „Sztuce Kochania” zorganizowanej z okazji otwarcia lubniewickiego Parku Miłości wezmą udział m.in.: autor przedmowy do pierwszego wydania „Sztuki Kochania” prof. Andrzej Jaczewski i córka patronki parku Krystyna Bilewicz.

Dyskusja będzie obejmować wspomnienia o dr Wisłockiej, które będą przeplatały się z próbą analizy oddziaływania jej prac na współczesne podejście do zdrowia prokreacyjnego i seksualnego.

Lubniewice to turystyczna miejscowość położona wśród jezior i lasów. Od lat jest popularnym miejscem wypoczynku wśród Lubuszan i mieszkańców innych regionów naszego kraju. Znajduje się tam kilka ośrodków wypoczynkowych i nowoczesne SPA.

Władze lokalne starają się rozwijać infrastrukturę turystyczną widząc w tej branży szansę rozwoju dla gminy. W Lubniewicach mnożna nie tylko wypocząć nad wodą, czy oddać się pasji wędkarskiej. Działa tam kilka stadnin, jest wiele szlaków rowerowych i pieszych, a Szlak Legend i Tradycji kulturowych zdobył w 2012 r. miano „perły turystycznej” woj. lubuskiego za najlepszy produkt turystyczny. (PAP)

https://swierszczyk.pl/historia

Magazyn dla dzieci „Świerszczyk” – najstarsze czasopismo dla dzieci w Europie! A wszystko zaczęło się tak…

„Świerszczyk” z popiołów

Był 1 maja 1945 roku. Trwała wojna. W wyzwolonej Łodzi, w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, ukazał się pierwszy numer „Świerszczyka”.

image

Móij Gdańsk i Świerszczyk.

Tytuł wymyśliła znana pisarka, Ewa Szelburg-Zarembina , późniejsza inicjatorka budowy Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka.

Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w wojennej zawierusze – ciepła rodzinnego domu.

Okładkę pierwszego numeru namalował znakomity ilustrator,

Jan Marcin Szancer, natomiast pierwszą winietę „Świerszczyka” zaprojektował inny wybitny grafik, Eryk Lipiński, satyryk i długoletni redaktor naczelny „Szpilek”. Pierwszą redaktor naczelną „Świerszczyka” została pisarka, krytyk literacki i tłumaczka, Wanda Grodzieńska.

W pierwszych latach działalności czasopismo zastępowało zniszczone podczas wojny podręczniki. W 1951 roku połączyło się z warszawskimi „Iskierkami” i zaczęło się ukazywać

w „Naszej Księgarni”. „Świerszczyk”-Iskierki” wychodził do 1956 roku, kiedy czytelnicy zdecydowali o powrocie do nazwy „Świerszczyk”.

Z dzisiejszej perspektywy wyraźnie widać, że historia zatoczyła koło – kiedyś „Świerszczyk” zastępował podręczniki, dzisiaj ukazuje się w wydawnictwie edukacyjnym. I w dalszym ciągu pomaga w nauce czytania i rozwija wyobraźnię

 „Świerszczyk” a propaganda

Przed 1956 rokiem, „Świerszczyk” , podobnie jak reszta prasy, podlegał cenzurze. Otrzymywał wytyczne, o czym należy pisać, a co pominąć milczeniem.

image

Dzięki mądrości redaktorów „Świerszczykowi” udało się nie angażować w politykę.

„Jedynie słuszną linię programową” prezentowały… tłumaczenia baśni narodów ZSRR. Śmierć Stalina pismo musiało jednak uczcić portretem wodza na okładce.

„Świerszczyk” rekordzista

W latach 50. i 60. do „Świerszczyka” przychodziło nawet 7 tysięcy listów miesięcznie!

image

Dzisiaj listy w kopercie to rzadkość – czytelnicy wolą wysyłać e-maile lub odwiedzać profil Świerszczyka, Bajetana Hopsa, na Facebooku

Na początku lat 70. „Świerszczyk” bił wszelkie rekordy popularności. Czasopismo systematycznie zwiększało nakład i ukazywało się wtedy w 900 tysiącach egzemplarzy!

image

„Świerszczyk” na Politechnice


W marcu 1968 r. zgromadzona w gmachu Politechniki Warszawskiej młodzież grała podobno w zamieszczoną w „Świerszczyku” grę. Na budynku Politechniki Warszawskiej pojawił się natomiast transparent: „Prasa kłamie. Tylko <Świerszczyk> pisze prawdę”.

Kiedy ustały protesty, „Świerszczyk” otrzymał od studentów pamiątkowy list i znaczek studenta Politechniki.

„Świerszczyk” w magazynie

Na początku lat 90. „Świerszczyk” przeżył prawdziwą rewolucję! Z literackiego tygodnika zmienił się w magazyn dla dzieci pełen wywiadów, reportaży i reklam.

image

Dzisiaj „Świerszczyk” to miesięcznik, a priorytetem jest dostarczenie młodym czytelnikom literatury i ilustracji na najwyższym poziomie. Obecny kształt czasopismo zawdzięcza wydawnictwu edukacyjnemu Nowa Era, w którym ukazuje się od 2005 r. Wspomaganie pracy z tekstem, budowanie i rozwijanie struktur poznawczych, rozwijanie zasobu słownictwa i poprawności składniowej, wdrażanie systemu hierarchii wartości to tylko niektóre zalety rubryk znajdujących się czasopiśmie. „Świerszczyk” to nowoczesne pismo z tradycjami. Mądre i piękne. Jedyne takie na rynku!

„Świerszczyk” i ludzie

„Świerszczyk” zawsze miał szczęście do ludzi. Najwybitniejsi twórcy literatury dziecięcej i najlepsi polscy ilustratorzy oddawali swe pióra i pędzle do dyspozycji zielonego przyjaciela dzieci.

Współpracowali z nim i przyjaźnili się przez dziesięciolecia.

Lata 40. I 50. XX wieku

image

Literaci: Wiera Badalska, Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Wincenty Faber, Danuta Gellnerowa, Stanisław Grochowiak, Czesław Janczarski, Mira Jaworczakowa, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Maria Kownacka, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Irena Landau, Hanna Łochocka, Ewa Nowacka, Józef Ratajczak, Maria Terlikowska, Marta Tomaszewska, Danuta Wawiłow.

Lata 60. i 70. XX wieku

image

Graficy: Julian Bohdanowicz, Tomasz Borowski, Bohdan Butenko, Jerzy Flisak,

Elżbieta Gaudasińska, Hanna Krajnik, Maria Mackiewicz, Wiesław Majchrzak,

Krystyna Michałowska, Hanna Nowak, Wanda i Bogusław Orlińscy, Zbigniew Rychlicki, Ewa Salamon, Olga Siemaszkowa, Jan Marcin Szancer, Bożena Truchanowska, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki, Hanna Zakrzewska.

Lata 70. i 80. XX wieku

image

I nic się pod tym względem nie zmieniło. „Świerszczyk” w dalszym ciągu skupia wokół siebie najwybitniejszych polskich twórców. Są to m.in.

Od 2005 roku

image

Literaci: Paweł Beręsewicz, Alicja Biedronka, Marcin Brykczyński, Dorota Gellner, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Melania Kapelusz, Grzegorz Kasdepke, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Elżbieta Pałasz, Marcin Przewoźniak, Zofia Stanecka, Zofia Staniszewska, Małgorzata Strzałkowska, Natalia Usenko, Grzegorz Wasowski, Małgorzata Węgrzecka, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Ewa Zachara.

image

Od 2008 roku

image

Graficy: Anita Andrzejewska, Małgorzata Bieńkowska, Marcin Bruchnalski, Bogna Pniewska, Bohdan Butenko, Iwona Cała, Kacper Dudek, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Krystyna Lipka-Starbałło, Andrzej Pilichowski-Ragno, Ewa Poklewska-Koziełło, Piotr Rychel, Joanna Sedlaczek, Maciej Trzepałka, Katarzyna Warpas, Elżbieta Wasiuczyńska, Magdalena Wosik, Beata Zdęba, Agnieszka Żelewska.

Redaktor naczelne i Redaktorzy naczelni

Wanda Grodzieńska (1945–1955)

Władysław Kozłowski (1955–1968) - mój Redaktor Naczelny

Bolesław Zagała (1969–1983)

Anna Kowalska (1983–1992)

Zdzisław Nowak (1992–1993)

Dorota Oleksiak (1993–1995)

Grzegorz Kasdepke (1995–2000)

Halina Ostaszewska (2000–2001)

Marcin Przewoźniak (2001)

Katarzyna Szantyr-Królikowska (2001–2008)

Małgorzata Węgrzecka (od 2008) Mój Redaktor Naczelny i moich Wnuków.

image

„Świerszczyk” zwycięzca

 Mały Dong – najcenniejsza Świerszczykowa nagroda – przyznana przez dzieci w konkursie Fundacji Świat Dziecka.

 Nagroda Polskiej Sekcji IBBY za Upowszechnianie Czytelnictwa (2009).

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wieloletnie upowszechnianie ambitnej kultury dla dzieci (2015).

image

Medal Pamiątkowy Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek wraz z życzeniami z okazji 70 urodzin czasopisma (2015).

image

Nagroda Główna w kategorii Kultura przyznana przez kapitułę XIV edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (2016).

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura