Letnie podróże.
Warto w okresie letnim odwiedzić dwa miasta w Bawarii.
Monachium i Norymbergę.
Miasta symbole Niemiec Cesarstwa Rzymskiego gdzie zrodził się Nazizm.
https://podroze.onet.pl/ciekawe/lot-poleci-do-norymbergi/hjkxp8l
LOT poleci do Norymbergi
29 lis 17 08:54
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
a obejrzysz w ciągu godziny!
PLL LOT od maja przyszłego roku uruchomi bezpośrednie połączenia z Warszawy do Norymbergi - poinformowała spółka. Rejsy wykonywane będą przez Embraery 170 i 175, które mogą zabrać na pokład do 82 pasażerów. Norymberga będzie siódmym miastem w Niemczech obsługiwanym przez LOT.
Podróż między Warszawą i Norymbergą potrwa ok. 1 godz. 40 minut. Połączenia na tej trasie będą się odbywały przez cały tydzień - od poniedziałku do piątku dwa razy dziennie, a weekendy - jeden rejs dziennie.
Oprócz Norymbergi w siatce połączeń LOT-u znajduje się Frankfurt, Monachium, Dusseldorf, Hamburg, Stuttgart i Berlin, do którego bezpośrednie rejsy polski przewoźnik rozpocznie za niespełna tydzień.
Spółka tłumaczy, że Norymberga to kolejny po Stuttgarcie, Goeteborgu i Luksemburgu ważny zachodnioeuropejski ośrodek biznesowy średniej wielkości, wśród których LOT upatruje możliwości rozwoju swojej siatki połączeń.
https://www.airport-nuernberg.de/english
https://www.tanie-loty.com.pl/lotnisko-w-norymberdze-nue.html
Loty do Norymbergi
Orientacyjna cena za lot w dwie strony
Wrocław (WRO)
Strachowice
od 558 zł
Warszawa (WAW)
Okęcie
od 841 zł
Gdańsk (GDN)
Rebiechowo
od 1097 zł
https://www.podrozepoeuropie.pl/norymberga-zwiedzanie/
...
Warto posłuchać i przemyśleć to co przeżyli 5 lat później nasi Rodzice.
Takie były Niemcy po kryzysie z końca lat 20 XXw.
Bochenek chleba kosztował kilka miliardow marek.
Ktoś to sfinansował, późniejszą potworną machinę wojenną z ludzi (nadludzi jak o sobie sądzili).
A Olimpiada w Berlinie w roku 1936.
Wszystko dla Rzeszy ?! Cywilizowany Świat zachwycił się ich sprawnością techniczną i organizacyjną.
W ciągu kilku lat powstał olbrzymi przemysł, głównie zbrojeniowy.
Drugi TOTALITARYZM to nie NAZISTOWSKI a KOMUNISTYCZNY i Rosja Sowiecka.
Trzeci do Kraj Kwitnącej Wiśni - Japonia.
Fanatyzm w pracy i w miłości do Cesarza Hirochito.
Po co, po to aby panować na Resztą Świata.
https://historia.org.pl/2020/04/03/wielki-kryzys-gospodarczy-1929-1933-najwiekszy-kryzys-w-historii-kapitalizmu/
Wielki kryzys gospodarczy (1929-1933). Największy kryzys w historii kapitalizmu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Triumf_woli
Triumf woli (niem. Triumph des Willens) – niemiecki film propagandowy nakręcony przez Leni Riefenstahl w 1934 roku podczas zjazdu NSDAP (partii hitlerowskiej) w Norymberdze.
Film wpływał na emocjonalność ówczesnego widza poprzez gwałtowne przemówienia Hitlera, ale i przez ukazanie ogromu uroczystości i perfekcyjności wykonania zjazdu poprzez ujęcia z oddali. Celem politycznym VI zjazdu było ukazanie jednolitości i solidarności w szeregach hitlerowskich organizacji pod niekwestionowanym przywództwem Hitlera. Jest to szczególnie widoczne w przemówieniu Rudolfa Hessa. Zjazd NSDAP w 1934 roku miał potwierdzić pełną kontrolę partii nad SA, której poprzednie dowództwo zostało wymordowane trzy miesiące wcześniej w nocy długich noży. W jednym z przemówień Hitler nie omieszkał wspomnieć o czystości rasowej przywódców partyjnych. Film pokazuje VI zjazd partyjny NSDAP, który odbył się w dniach 4-10 września 1934 roku w Norymberdze.
Uzupełnieniem Triumfu woli jest film dokumentalny Raya Müllera Potęga obrazu. W filmie tym można zobaczyć zarówno materiały z produkcji Triumfu woli jak i rzeczywiste przesłanki kierujące Leni Riefenstahl podczas kręcenia filmu.
Synopsis[1]
Film rozpoczyna się prologiem, jedynym komentarzem w filmie. Składa się z poniższym tekście przedstawionym kolejno, na szarym tle:
Am 5. September 1934
[Piątego września 1934 roku]
20 Jahre nach dem Ausbruch des Weltkrieges
[20 lat po wybuchu Wojny Światowej]
16 Jahre nach dem Anfang deutschen Leidens
[16 lat po rozpoczęciu niemieckiego cierpienia]
19 Monate nach dem Beginn der deutschen Wiedergeburt
[19 miesięcy po rozpoczęciu niemieckiego odrodzenia]
flog Adolf Hitler wiederum nach Nürnberg, um Heerschau abzuhalten über seine Getreuen
[Adolf Hitler poleciał ponownie do Norymbergi na przegląd kolumn jego wiernych zwolenników]
Dzień 1.
Film rozpoczyna się ujęciami chmur nad miastem, a następnie przebija się przez chmury i pokazuje miasto z góry z zamiarem ukazywania piękna i majestatu sceny. Krzyżowy cień samolotu Hitlera (podobny do orła) jest widoczny jak przepływa nad małymi postaciami maszerujących poniżej, wraz z grą Horst-Wessel Lied przez orkiestrę. Po przybyciu na lotnisko w Norymberdze, Hitler i inni przywódcy nazistowscy wyłaniają się z jego samolotu. Są witani gromkimi brawami przez wiwatujący tłum. Hitler jest następnie odprowadzany do hotelu w Norymberdze przez równie entuzjastyczny tłum, gdzie w nocy odbywa się wiec.
Dzień 2.
Drugi dzień zaczyna się od zdjęć Norymbergi o świcie. W tle gra Prelude Akt III (Wach Auf!) z Richardem Wagnerem „Śpiewacy norymberscy". Następnie widzimy sceny przygotowań uczestników do otwarcia Kongresu Partii Rzeszy i materiał z głównymi urzędnikami hitlerowskimi przybywającymi na Luitpold Arena. Film następnie pokazuje ceremonię otwarcia, gdzie Rudolf Hess ogłasza rozpoczęcie Kongresu. Film następnie ukazuje wiele czołowych postaci i ich mowy, w tym Josepha Goebbelsa , Alfreda Rosenberga, Hansa Franka, Fritza Todta, Roberta Ley'a i Juliusa Streichera. Następnie film pokazuje zewnętrzny wiec dla Reichsarbeitsdienst (Służby Pracy), która jest przede wszystkim serią quasi-militarnych ćwiczeń robotników z łopatami. Jest to również ujęcie, gdzie Hitler daje swoje pierwsze przemówienie o zasługach Służby Pracy i pochwałą ich za pracę w odbudowie Niemiec. Wtedy kończy się dzień – widzimy paradę SA z pochodniami na której Wiktor Lutze przemawia do tłumów.
Dzień 3.
Trzeci dzień zaczyna się wiecem Hitlerjugend na placu apelowym. Znów kamera obejmuje przybyłych dygnitarzy hitlerowskich i przedstawienie Hitlera przez Baldura von Schiracha. Hitler wtedy zwraca się do Młodzieży, opisując w sposobach militarnych potrzebę ich mężności i przygotowania się na ofiarę. Wszyscy obecni, w tym Generał Werner von Blomberg, uczestniczą w paradzie wojskowej i przeglądzie z udziałem kawalerii Wehrmachtu i różnych pojazdów opancerzonych. Tej nocy Hitler wykonuje inną mowę do niższych rangą urzędników partyjnych przy pochodniach, upamiętniając pierwszy rok od przejęcia władzy przez nazistów i deklaracji państwa i partii jako jedności.
Dzień 4.
Czwarty dzień jest kulminacją filmu, gdzie zostają zaprezentowane najbardziej pamiętne zdjęcia. Hitler otoczony przez Heinricha Himmlera i Viktora Lutzego idą wzdłuż długiego i szerokiego korytarza uformowanego z ponad 150 000 żołnierzy SA i SS stojących na baczność, po czym kładą wieniec na pamiątkę Pierwszej Wojny Światowej. Hitler następnie wizytuje żołnierzy SA i SS, po czym Hitler i Lutze wygłaszają mowę w której wspominają Noc Długich Noży i czystkę SA mającą miejsce kilka miesięcy wcześniej. Lutze potwierdza wierność SA dla reżimu i Hitler zwalnia SA z przestępstw popełnionych przez Ernsta Röhma. Nowe flagi partyjne są konsekrowane przez dotykanie nimi Sztandaru Krwi (ta sama flaga była niesiona przez upadłych nazistów podczas puczu monachijskiego). Następnie ma miejsce końcowa parada przed Kościołem Najświętszej Marii Panny, Hitler wygłasza końcowe przemówienie. W nim potwierdza prymat Partii Nazistowskiej w Niemczech, deklarując: "Wszyscy lojalni Niemcy staną się narodowymi socjalistami. Tylko najlepsi narodowi socjaliści są towarzyszami!" Hess następnie prowadzi tłum w końcówce salutu Sieg Heil, zaznaczając w ten sposób koniec kongresu. Cały tłum śpiewa Horst-Wessel-Lied podczas gdy kamera najeżdża na wielki baner ze swastyką, która zanika, na sylwetki maszerujących ludzi w hitlerowskich mundurach, maszerujących w szyku.
https://vider.info/vid/+fnvmc1s
Leni Riefenstahl - Triumf woli
Lysol1 Filmy Filmy dokumentalne Historia
Koszmar, który powinien być przestrogą.
Niemiecki film propagandowy nakręcony przez Leni Riefenstahl w 1934 roku podczas zjazdu NSDAP (partii hitlerowskiej) w Norymberdze.
Film wpływał na emocjonalność ówczesnego widza poprzez gwałtowne przemówienia Hitlera, ale i przez ukazanie ogromu uroczystości i perfekcyjności wykonania zjazdu poprzez ujęcia z oddali. Celem politycznym VI zjazdu było ukazanie jednolitości i solidarności w szeregach hitlerowskich organizacji pod niekwestionowanym przywództwem Hitlera. Jest to szczególnie widoczne w przemówieniu Rudolfa Hessa. Zjazd NSDAP w 1934 roku miał potwierdzić pełną kontrolę partii nad SA, której poprzednie dowództwo zostało wymordowane trzy miesiące wcześniej w nocy długich noży. W jednym z przemówień Hitler nie omieszkał wspomnieć o czystości rasowej przywódców partyjnych. Film pokazuje VI zjazd partyjny NSDAP, który odbył się w dniach 4-10 września 1934 roku w Norymberdze.
Nagrody
Narodowa Nagroda Filmowa 1934/1935, przyjęła 25 lipca 1935 r. z rąk Josepha Goebbelsa.
Nagroda za najlepszy zagraniczny film dokumentalny (dell'Istituto Nazionale LUCE) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (Biennale) w Wenecji w 1935 roku
Złoty Medal i Wielka Nagroda Francuska (Wielka Nagroda Paryskiej Wystawy Światowej) – 1937[2]
Przypisy
Ideologia zamknięta w kadrze. „Triumf woli” Leni Riefenstahl – Histmag.org [dostęp 2017-04-01].
Berlińskie rozgrywki - Geopolityka.net - polski portal o geopolityce | Geopolityka.net - polski portal o geopolityce, geopolityka.net [dostęp 2017-11-27] (pol.).
NIGDY WIĘCEJ hegemonii "WODZÓW"!
nigdy więcej TOTALITARYZMÓW
Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka