Zrealizowany w gminie Wolin odcinek serialu dokumentalnego telewizji Discovery, który będzie miał swą premierę w USA 27 grudnia 2023 nosi tytuł: "Zaginiony grobowiec króla Wikingów" - "Josh poszukuje skarbu legendarnego wikinga Haralda Gormssona "Sinozębego".
To Wolin - nie Lednica, czy Gniezno, jest wielokrotnie wymienianym przez kronikarzy X wieku i czasów późniejszych (niemieckich, arabskich i skandynawskich) grodem ziem dzisiejszej Polski. Mówiąc wprost - trudno sobie wyobrazić historię Europy wczesnego średniowiecza bez osławionych wikingów mieszkających, czy też odwiedzających Wolin: przyszłego króla Norwegii - Olafa Tryggvasona; szwagra Haralda Sinozębego, niedoszłego króla Szwecji królewicza Styrbjorna Mocnego, samego króla Sinozębego - założyciela (według niektórych źródeł) wolińskiego Jomsborga, czy też wychowanego na Wolinie jego syna - króla Danii i Anglii Swena Widłobrodego (dzięki małżeństwu ze Świętosławą – Storrådą był on zięciem Mieszka I i szwagrem Bolesława Chrobrego).
Na stronie Discovery Channel czytamy opis zapowiadanego na
27 grudnia 2023 odcinka serialu dokumentalnego noszącego tytuł: "Zaginiony grobowiec króla Wikingów" - "Josh poszukuje skarbu legendarnego wikinga Haralda Gormssona "Sinozębego". Odkrycie tajemniczego złotego artefaktu pchnęło Josha w podróż po Skandynawii i do odległych lasów północnej Europy, aby odkryć grobowiec i fortunę Sinozębego". Niektóre odcinki serialu Expedition Unknown w samych Stanach Zjednoczonych mają nawet 1 mln widzów. W internecie dostępny jest zwiastun tego odcinka Expedition Unknown
"Poszukiwacz przygód, osobowość telewizyjna i autor - Josh Gates jest gospodarzem i producentem wykonawczym serialu Expedition Unknown na Discovery Channel. Serial podąża za Gatesem wyruszającym w globalną podróż, by rozwiązywać zagadki światowej historii i archeologii. Zanurza się w każdą historię, prowadząc własne dochodzenia, prezentując prace oddanych odkrywców, jednocześnie podkreślając tętniące życiem kultury i fascynujące miejsca docelowe. Uzbrojony w dyplom z archeologii, bystry dowcip i głód przygód, Gates podróżuje do najbardziej odległych zakątków planety podczas wciągających, zabawnych i ekscytujących podróży".
Duński kronikarz Sven Aggesen tak napisał o założeniu legendarnego Jomsborga przez Haralda Sinozębego: „Ten Harald przez długi czas kontrolował królestwo jako jego król. Był pierwszym, który odrzucił obrzydliwości bałwochwalstwa i oddał cześć krzyżowi Chrystusa. Podczas gdy wysłał armię, aby ciągnęła ogromny kamień, który postanowił postawić jako pamiątkę na kopcu pogrzebowym swojej matki, w kraju wybuchło powstanie, częściowo z powodu nowych zwyczajów religijnych, częściowo także z powodu nieznośnego jarzma niewoli, cierpieli, a plebs posunął się tak daleko w swej wściekłości, że namawiano króla do opuszczenia kraju i królestwa. Szybko odnalazł drogę, bo strach dodaje skrzydeł nogom i ruszył w drogę na Pomorze, gdzie spotkał się z pokojowym przyjęciem i gdzie niegdyś założył fundamenty dla miasta, zwanego obecnie Jomsborgiem [Wolin] – wały tegoż miasta zostały zrównane z ziemią przez arcybiskupa Absalona (1128-1201), czego sam byłem naocznym świadkiem”. Warto pamiętać, iż to właśnie wojowniczy arcybiskup Absalon jest słynnym założycielem stolicy Danii - Kopenhagi i to właśnie on po zniszczeniu potęgi Jomsborga sprowadził z Danii na Pomorze duńskich cystersów do Kołbcza, Białoboków i Oliwy koło Gdańska.
Ekipa Warner Bros. Discovery kręcąc ciekawie zapowiadający się odcinek serialu - "Zaginiony grobowiec króla wikingów" odwiedziła dawną stolicę duńskich wikingów - Jelling, Malmoe w Szwecji, by w końcu przybyć do gminy Wolin w poszukiwaniu wałów obronnych legendarnego Jomsborga, jak też grobu osławionego wikińskiego króla Haralda Sinozębego. O śladach Jomsborga w rejonie Wolina napisał wcześniej
New York Times w artykule "Wielowiekowa tajemnica: czy to nieuchwytne miasto wikingów istniało"?
W sierpniu 2022 Wolin rozpoczął wieloletnią procedurę ubiegania się o wpisania niektórych obszarów gminy Wolin na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wzniesione przez Haralda Sinozębego pogańskie kopce pogrzebowe w duńskim Jelling zostały wpisane na tę listę w roku 1994.
W listopadzie 2023 r. odsłonięto z udziałem burmistrz Ewy Grzybowskiej na jednym z budynków Wolina mozaikę skandynawską wzorowaną na kamieniu runicznym z X wieku znajdującym się w tymże Jelling. Motyw będący tematem mozaiki nawiązuje bezpośrednio do innego kamienia runicznego – symbolicznego grobu Haralda Sinozębego znajdującego się na wolińskich błoniach, którego autorem jest artysta Erik Sandquist. Inspiracją dla twórców była tu fascynująca historia i dziedzictwo miasta.
Na cześć króla Haralda Sinozębego, który całe swoje życie poświęcił walce o zjednoczenie (połączenie) walczących sił Danii, Norwegii i południowej Szwecji, fiński koncern elektroniczny Nokia nazwał technologię łączenia urządzeń elektronicznych "bluetooth" (Sinozęby).
Będący zdecydowanie na fali Jomswikingowie pojawiają się w drugim sezonie serialu Netflixa "Wikingowie: Walhalla", który opowiada o postaciach historycznych - Haraldzie Sigurdssonie (później Haraldzie Hardradzie) i odkrywcy Ameryki Leifie Erikssonie oraz jego na wpół mitycznej siostrze Freydis Eiriksdottir. Jomswikingowie z serialu nadal są "zakonem wojskowym" z siedzibą w ukrytej fortecy Jomsborg gdzieś na nadbałtyckim Pomorzu, nie są oni jednak najemnikami – zamiast tego są przedstawiani jako oddani
obrońcy „starych skandynawskich zwyczajów” i kultowi odwiecznych bogów Skandynawii w obliczu zbliżającej się do Skandynawii fali chrześcijaństwa.
#Kamienskie #Wolin #Jomsborg #JoshGates #Wyprawawnieznane #wikingowie #Zachodniopomorskie #infoludek #Sinozeby #sagi #nordyckie #wczenosredniowieczne
Inne tematy w dziale Rozmaitości