Źródło: Materiały FR
Źródło: Materiały FR
Krzysztof Rogalski Krzysztof Rogalski
287
BLOG

Po expose – expose PO

Krzysztof Rogalski Krzysztof Rogalski Polityka Obserwuj notkę 7

 

 

Prawdę mówiąc nie ma się do czego odnosić. Hubris i chutzpah i właściwie nic więcej. Świat wielkich liczb, rzucanych ze swoistym wdziękiem i dezynwolturą, a przede wszystkim bez jakiegokolwiek odniesienia do źródeł pozyskania tych astronomicznych sum. No ale to wszyscy widzieli i słyszeli. Gorzej, że nie ma w tym ani jednego oryginalnego pomysłu (samodzielnego kłamstwa). Nawet spółka Inwestycje Polskie czy jakoś tak, jest kalką (zrealizowanego) pomysłu Sarkozego z bodajże 2008 r. Tylko, że Sarkozy władował do swojej spółki 2 mld EUR a Tusk w ponad dwa razy mniejszym kraju potrzebuje 10 mld, czyli pięć razy więcej.

Oczywiście, po przegłosowaniu wotum zaufania wszyscy twardogłowi zwolennicy junty rządzącej mówią o „nokaucie” (podczas gdy ledwo jest to zwycięstwo na punkty), o „niskiej dyscyplinie w PiS bo 30 posłów nie było” (ten obywatel akurat na bakier z arytmetyką bo 233 + 219 to 452, więc łącznie ze wszystkich ugrupowań nieobecnych było 8 posłów, w tym 1 z PO – a zresztą gdyby PiS miał 30 posłów więcej to byśmy nie rozmawiali o rządzie jakiegoś Donalda Tuska), i w ogóle że brekekekkeks, najlepszy premier najlepszego rządu najlepszej koalicji.

Głosowanie odkryło jednak dwie prawdy, których istnienia można było zresztą podejrzewać. Pierwsza to ta, że niestety, w obliczu zagrożenia żłobu jest koalicja staje się monolitem, a na głosowanie z PO nie odlicza się tylko, nomen omen, poseł Kaczor.

Druga to ta, że opozycja nie została przekupiona (nie było zresztą takiej potrzeby), z jednym wyjątkiem. Koalicję poparł tylko jeden poseł szeroko pojętej opozycji był niezrzeszony Jarosław Jagiełło (usunięty z PiS wiosną 2012 r.). Pewnie będzie to „transfer”, w celu zapewnienia sobie miejsca w parlamencie po wyborach 2015 r.

Nie jest to więc żadne „wotum zaufania” dla rządu. Wręcz przeciwnie, widać jak na dłoni ułomności naszego systemu parlamentarnego, a do rządu „zaufanie” mają tylko członkowie koalicji. Proszę zauważyć, że żaden z 233 głosujących za „wotum” nie kierował się interesem swoich wyborców, a jedynie partyjnym (i w jednym przypadku własnym). Było to dla nich znacznie ważniejsze, niż zachowanie wiarygodności w oczach wyborców.

I tu jest to „prawdziwe zwycięstwo” Donalda Tuska. Po raz kolejny, przy odsłoniętej kurtynie, udowodnił, że polscy parlamentarzyści to grupa ludzi dogoniona przez lukratywne wieprze (licentia poetica by Lech Janerka) i prze te wieprze oswojona i zasymilowana. Wszyscy widzieli. Kto tylko zechciał włączyć telewizor, sprawdzić Internet, a jutro dowiedzą się ci co kupują gazety.

Przełoży się pyrrusowe zwycięstwo Donalda T. nie tylko na trzy lata jego dalszych rządów (widać w tym momencie, że nie ma co liczyć na „odmianę serca” posłów koalicji). PSL określiło się jednoznacznie – chcą uzyskać maksimum, przy minimalizacji ryzyka (sprzeczne z zasadą racjonalnego gospodarowania), nie liczą za bardzo na odgrywanie znaczącej roli w następnej kadencji.

Platforma natomiast osiągnęła wszystkie trzy swoje cele:

  1. Scementowała koalicję (wokół żłobu)
  2.  Zapewniła sobie nieomal pewność następnych 36 miesięcy dopływu apanaży, a nawet zapowiedziała, że zbuduje nowe i większe maszynki do kręcenia lodów
  3. Utrwaliła w decyzji niekorzystania z czynnego prawa wyborczego ową „milczącą większość” (przypomnę, 52%), a być może nawet ją powiększyli

Takie drobiazgi jak pogarszający się poziom życia obywateli, rosnące zadłużenie, utrata suwerenności (już nie mówię o samowystarczalności, bo to utopia) ekonomicznej, nie są istotne.

 

Krzysztof Rogalski

Widzę, że trzeba jaśniej napisać 1. Dyletant to nie to samo co ignorant. Tylko ignorant tego nie wie. 2. Ponieważ podpisuję się imieniem i nazwiskiem, jestem TY tylko dla tych, którzy mnie znają z realu. 3. Pewnie, że banuję, również zdalnie. Nie ze wszystkimi chcę rozmawiać. 4. Stosuję maść na trolle, więc niech notoryczni zadymiarze nie będą zdziwieni, ze drzwi zamknięte.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Polityka