zardoz zardoz
28
BLOG

Czy Prezydent rzeczywiści tylko się wcina

zardoz zardoz Polityka Obserwuj notkę 2

Szanowni Państwo czy nie uważacie, że analizując precyzyjnie zapisy Konstytucji można dojść do wniosku,  że  Prezydent   stojąc  na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium i współdziałając(w tym zakresie)z Prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem  musi mieć realny wpływu  na kształt i realizację  tejże polityki  .  

Rozdział V - PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
 
Art. 126.
1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej.
2. Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.
3. Prezydent Rzeczypospolitej wykonuje swoje zadania w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach.
         Art. 133.
        1. Prezydent Rzeczypospolitej jako reprezentant państwa w stosunkach zewnętrznych:
1.     ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe, o czym zawiadamia Sejm i Senat, 2.     mianuje i odwołuje pełnomocnych przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej w innych państwach i przy organizacjach międzynarodowych, 3.     przyjmuje listy uwierzytelniające i odwołujące akredytowanych przy nim przedstawicieli dyplomatycznych innych państw i organizacji międzynarodowych. 2. Prezydent Rzeczypospolitej przed ratyfikowaniem umowy międzynarodowej może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie jej zgodności z Konstytucją.
3. Prezydent Rzeczypospolitej w zakresie polityki zagranicznej współdziałaz Prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem ( czyli musi mieć realny wpływ na jej kształtowanie i realizację, w celu  zagwarantowania  suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. )
.  
Rozdział VI - RADA MINISTRÓW I ADMINISTRACJA RZĄDOWA
 
Art. 146.
1. Rada Ministrów
prowadzi  ( czy to znaczy  w świetle powyższych artykułów, że rząd kształtuje, współkształtuje  czy  tylko realizuje !!! )  politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Do Rady Ministrów należą sprawy polityki państwa nie zastrzeżone dla innych organów państwowych i samorządu terytorialnego.
   
zardoz
O mnie zardoz

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka