Che Guevara, właśc. Ernesto Guevara[1][2], pseudonim Fernando Sacamuelas (ur. 14 czerwca 1928 w Rosario, zm. 9 października 1967 w La Higuera) – latynoamerykański rewolucjonista, pisarz, z zawodu lekarz[4][5]. Urodził się w Argentynie. W latach 50. XX w. jeden z przywódców rewolucji kubańskiej. Po jej sukcesie wstąpił w skład rewolucyjnego rządu[4][5]. W 1965 roku brał udział w walkach partyzanckich w Kongu. Od 1966 roku organizował oddziały partyzanckie w Boliwii. Tam został schwytany i zabity. Jako ideolog i pisarz stworzył własną oryginalną wersję wojny partyzanckiej (foco guerrillero) prowadzonej przez chłopów[4][5]. Jego poglądy określa się mianem guevaryzmu. Przeszedł do historii jako idol zrewoltowanej młodzieży.
Polecam filmy fabularne:
Dzienniki motocyklowe (2004)
Z filmu Waltera Sallesa wyłania się portret szczerego idealisty, który pragnie poznać świat, zainteresowanego przede wszystkim ludzmi i ich życiem. Oglądamy młodego człowieka, o którym wiemy, że za kilka lat będzie obalał dyktaturę na Kubie i organizował rewolucję w Kongo, ale nie dowiadujemy się niczego o jego rewolucyjnej przyszłości. Ernesto w "Dziennikach motocyklowych" to pochodzący z zamożnej rodziny student medycyny, który na rozpadającym się motorze nazywanym Ponderosą, wraz z przyjacielem Alberto Granado przemierza Amerykę Łacińską. Wielomiesięczna podróż od Kordoby po Caracas ukształtuje młodych ludzi i na zawsze zmieni ich wyobrażenie o świecie. Reżyser wykorzystał epizody opisane w „Dzienniku motocyklowym" Ernesto Che Guevary, ubarwił je nieco i tchnął w tę historię ducha, dzięki czemu świetnie czuje się klimat tamtej szalonej wyprawy. W rolę młodego Ernesto wcielił się Gael Garcia Bernal, jeden z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia, którego charyzma sprawia, że oglądamy „Dzienniki motocyklowe" jakbyśmy mieli do czynienia z prawdziwym Guevarą.
Che. Rewolucja (2008)
Che wraz z grupą kubańskich uchodźców dopływa do wybrzeży Kuby. W ciągu dwóch lat udaje im się zorganizować armię i doprowadzić do obalenia dyktatorskich rządów Fulgencio Batisty.
Che. Boliwia (2008)
Po rewolucji kubańskiej Che jest u szczytu władzy i sławy. W pewnym momencie znika, pojawiając się incognito w Boliwii, gdzie organizuje niewielką grupę rewolucjonistów, aby rozpocząć wielką rewolucję latynoamerykańską.
KONTROWERSJE
IKONY POPKULTURY #1 - Che Guevara
ZANIM ZAŁOŻYSZ KOSZULKĘ Z CHE GUEVARA
Che, Czyli Jak Stworzyć Świętego
Che Guevara był masowym mordercą. Sadystycznym zwyrodnialcem, który z zimną krwią eksterminował „wrogów ludu”. Mimo braku dostępu do dokumentów, historykom udało się potwierdzić 79 konkretnych przypadków, w których ludzie zostali rozstrzelani na skutek bezpośredniego rozkazu Guevary.
Ten portret, reprodukowany w nieskończoność, jest rozpoznawalny bardziej niż ikoniczne zdjęcia Marilyn Monroe czy Alberta Einsteina. To przepustka Che Guevary do nieśmiertelności.
Ernesto Che Guevara w Boliwii. Idol z piekła rodem
„Święty” morderca. Kult Che Guevary kwitnie
Ernesto Che Guevara jest równocześnie określany mianem krwawego zbrodniarza i zabójcy, wyzwolicielem, bojownikiem o wolność, ideałem żołnierza. Trwają nieustanne spory co do wyznawanych przez niego ideałów, bodźców podejmowanych działań, prawdziwości zarzutów o dokonywanie masowych egzekucji, bezwzględności oraz stosunku do ZSRR i wzajemnych relacji z Fidelem Castro. Jednocześnie, Guevara znajduje się na liście 100 najbardziej wpływowych postaci XX w. magazynu „Time”.
Pół wieku temu, 9 października 1967 r., w Boliwii został zastrzelony Ernesto Che Guevara, bohater skrajnej lewicy, zawodowy rewolucjonista, jeden z ojców komunistycznej Kuby i ikona popkultury. Według „Time’a” był jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi XX wieku.
Romantyk w berecie z gwiazdką
Jak wyglądało zabójstwo Che Guevary?
Kłamstwa Polskiego Radia na temat Che Guevary
Oni wskazali nam drogę - Ikony Popkultury
Nieznana historia Che Guevary
Che Guevara - Historia Symbolu Rewolucji (Eng. Subtitles)
Przemówienie Che Guevary w ONZ po zamordowaniu Patrice'a Lumumby polski lektor
Świński numer USA - interwencja na Kubie. Historia Bez Cenzury
Amerykańska Sztuka Manipulacji - Che Guevara
Che Guevara w ONZ (1964) | Polskie napisy
Różne opinie, kontrowersje
10 KŁAMSTW NA TEMAT CHE GUEVARY - Analiza "Do Rzeczy"
Che Guevara: Prawda i mity
Nieznana historia Ernesto Che Guevary. Młodość komunisty. Zbrodniarz czy kontrowersyjny bohater?
Czy Che Guevara był mordercą?
CHE GUEVARA - seria Wielcy rewolucjoniści, cały film
10 REFORM FIDELA CASTRO I CHE GUEVARY
"Umarł król, niech żyje król"?
Inne tematy w dziale Polityka