Czy w przypadku pewnych Myksobakterii mamy do czynienia z altruizmem bezinteresownym? Gdzie jak gdzie, ale pośród bakterii naukowcy raczej nie spodziewali się znaleźć przykładów altruizmu, który polega na wspieraniu kalekich mutantów, które bez tej pomocy wykosiłaby bezlitosna selekcja naturalna! Widocznie czasami opłaca się zainwestować w pomoc niż w rozmnażanie, żeby osiągnąć cel. Kolonie tworzone przez Myxobacterie coraz bardziej zadziwiają badaczy - komunikacja, organizacja, wyrafinowane strategie. Dale Kaiser jest jednym z najwybitniejszych badaczy tych organizmów i zarazem ekspertów. Tym razem nie kryje zdumienia :)
https://www.nature.com/news/2005/050627/full/050627-13.html
[1] „Myksobakterie wykazują przejawy społecznego ‚zachowania’ ujawniającego się poprzez wspólne asymilowanie substancji pokarmowych, zbiorowe poruszanie się a także społeczny rozwój. Myksobakterie są zdolne do altruizmu wobec komórek pozbawionych białek błonowych, odpowiedzialnych za wytwarzanie struktur powierzchniowych umożliwiających poruszanie się. W tym celu myksobakterie sprawne ruchowo przekazują część swoich własnych białek błonowych komórkom, które nabywają w ten sposób zdolności poruszania się.”
[2] „Szczodre bakterie należą do rodzaju Myxobacteria – rozpowszechnionych na całym świecie bakterii glebowych. Odżywiają się rozkładając resztki organiczne. Aby było im łatwiej przemieszczać się za pokarmem i trawić go, myksobakterie tworzą zgrane grupy, niemal gangi. Wspólnie mogą bowiem wyprodukować wystarczająco dużo enzymów trawiennych.
Do stworzenia takiej wspólnoty bakteriom służą delikatne wypustki – tzw. rzęski. Za ich pośrednictwem przylegają do sąsiadującej komórki i wtapiają się w tłum. Jednak niewielka liczba myksobakterii to niepełnosprawne mutanty, które nie posiadają białek odpowiedzialnych za tworzenie rzęsek. W rezultacie są unieruchomione i nie mogą wstąpić w szeregi gangu. Okazało się, że bakterie te mogą liczyć na „pomocną dłoń” (pomocną rzęskę?) ze strony członków wspólnoty. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda (Kalifornia).
Z ich obserwacji wynika, że mutanty odzyskują zdolności ruchowe, gdy tylko znajdą się w sąsiedztwie normalnych bakterii. Doświadczenia, które przeprowadzili badacze, wykazały, że sprawne bakterie przekazują bakteriom-inwalidom białka błonowe potrzebne do wytworzenia rzęsek i przemieszczania się.
„Te bakterie to piękny przykład współpracy” – komentuje prowadzący badania Dale Kaiser. Badacz nie umie na razie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Normalni członkowie grupy doskonale poradziliby sobie bez bakterii-inwalidów. Naukowcy podejrzewają jednak, że bakterie mogą wymieniać w podobny sposób również inne białka.”
Zobacz też:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1369527498801124
"W odpowiedzi na niedobory żywności myksobakterie budują wielokomórkowe kolonie (owocniki), składające się z tysięcy komórek, które mają określone kształty, specyficzne dla danego gatunku. W celu koordynowania roizwoju owocników komórki myksobakterii komunikują się za pomocą specyficznych sygnałów. Odpowiedzi zwrotne i czas odpowiedzi na nie pomagają właściwie koordynować rozwój i kształt owocników. Po zidentyfikowaniu kilku cząsteczek sygnałowych odkryto ważne regulatory transkrypcji genów. Rozszyfrowano i opisano etapy ścieżek transdukcji sygnałów."
Inne tematy w dziale Technologie