Krotko i na temat! Dziś na warsztat wjeżdża witamina D:
➡️W naszej szerokości geograficznej większość z nas ma niedobory tej witaminy. Jest ona syntetyzowana w skórze pod wpływem słońca, a jej śladowe ilości znajdują się w pożywieniu.
➡️Dobrze jest oznaczyć sobie stężenie tej witaminy we krwi, by wiedzieć na czym się stoi i wraz z lekarzem dobrać odpowiednie dawkowanie. Jeśli suplementujecie wit. D bez oznaczania to standardową dawką jest 2000-4000U/dzień w zależności od masy ciała.
➡️Witamina D ma udowodniony wpływ na odporność i przebieg infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienia): wzrost stężenia wit. D we krwi o każde 10nmol/l obniża ryzyko takich infekcji o 7%. Dodatkowo zauważono szybszy powrót do zdrowia u osób z wyższymi poziomami wit. D we krwi.
➡️Udowodniony jest również związek niedoboru wit.D z częstością i ciężkością zaostrzeń astmy.
➡️Warto się chronić przed wszelkimi sezonowymi infekcjami, a więc łykać wit. D regularnie i kontrolować jej poziom.
https://longevitas.pl/wielki-blad-sprawie-witaminy-d/?fbclid=IwAR3fQAh-tAnwfKWdnmfxrXekdKFrwilPlBqVhOecXetyVjVyj4iwU6lqa0Y
Wprowadzenie
Częstość występowania cukrzycy typu 1 (CT1) podwaja się co 20 lat. W Finlandii zalecenia dotyczące dziennej suplementacji witaminy D stopniowo zmniejszały się, z 4000-5000 jm w 1964 roku, do 400 jm w 1992 roku. Jednocześnie zaobserwowano, że odsetek występowania CT1 wzrósł:
o 350% u dzieci między 1. a 4. rokiem życia,
o 100% u dzieci między 5. a 9. rokiem życia,
50% u dzieci między 10. a 14. rokiem życia.
Po 2006 roku odsetek zachorowalności ustabilizował się, by następnie zmniejszyć się po decyzji władz o wzbogaceniu produktów mlecznych cholekalcyferolem (witaminą D3). Co więcej, związek pomiędzy światłem ultrafioletowym B (UVB) oraz poziomem witaminy D, a występiwaniem stwardnienia rozsianego stał się dla świata bardziej niż oczywisty. (....)
Bardzo dobry wyklad!
Dr.hab.n.med. Prof. IPCZD, od kilkunastu lat zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi znaczenia witaminy D dla zdrowia człowieka. Autor i współautor rekomendacji suplementacji witaminy D w Europie Środkowej i w Polsce. Przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Międzynarodowych Konferencji pt. „Witamina D – minimum,maximum, optimum” w latach 2012, 2015 i 2017. Prezes EVIDAS – Europejskiego Towarzystwa Witaminy D.
Inne tematy w dziale Technologie