Jeśli gdzieś mielibyśmy wskazać palcem, na winowajców obecnego systemu, są to legislatorzy. Przedwojenne przepisy prawne, nadal utrzymywane w RFN- by wskazać tamtejszy kodeks handlowy- HGB- były proste i przejrzyste.
HGB został uchwalony 10 maja 1897 z mocą obowiązującą od 1 stycznia 1900. Ostatnia większa nowelizacja kodeksu handlowego miała miejsce ostatnio 1 lipca 1998, dokonana przez ustawę o reformie prawa handlowego - Handelsrechtsreformgesetz (HRefG), która dostosowała wiekowy kodeks do realiów współczesnych.
Zalew rozmaitego prawa o różnej jakości w Polsce powoduje że przedsiębiorcy często nie mogą działać. Szczególnie rozwój gospodarki on-line jest utrudniony- liczba przepisów jest tak znaczna, że przedsiębiorcy nie mają szans się z nim zapoznać, a nie wszystkich stać na np. 3-miesięczne oczekiwanie na interpretację Izby Skarbowej. Niejasnośc przepisów zwiększa ryzysko biznesowe.
Inny przykład. Przed wojną- istniały przepisy regulujące aglomeracje. Samorządy lokalne miały znacznie bardziej zaawansowaną strukturę organizacyjną niż obecnie, która wykształciła sie przez lata. Przykładem może być przedwojenna konstrukcja prawodawstwa dla miasta portowego Gdańsk. Dziś nieprzestrzegana, narzucała strukturę organizacyjną lokalnych władz niczym w innych dużych miastach portowych. Taka struktura do dziś pozostała w Bremie czy Hamburgu. Dziś to te miasta obsługują większość ruchu morskiego do Polski. Być może - ze względu na inną organizację lokalnych władz...
"Od 2008 roku Hamburg przeładowuje więcej kontenerów do Polski niż Gdynia. Wenzel uważa, że na Bałtyku Polska powinna odgrywać rolę kontenerowego hubu. Wzmocniłoby to gospodarkę kraju, a także jego pozycję polityczną. Wenzel jest pewien, że Hamburg łatwo się nie podda. – Jego powodzenie finansowe zależy od dominacji na Bałtyku. Co siódmy zatrudniony z 1,7 mln mieszkańców miasta pracuje w porcie. Hamburg ma największy w Niemczech PKB, w 2007 roku to miasto przyciągnęło najwięcej inwestycji zagranicznych. (...) Odprawy celne trwają w imporcie dni, a nawet tygodnie, gdy w Hamburgu godziny."
wg Hamburg- największy poski port, on-line: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/451689.html
Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com
Czasopismo Gazeta Poselska
Promote your Page too
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka