Wiching , także: Viching , († 12 września 912 ) był w latach 880-881 i 885-891/892/893 biskupem Nitry i w latach 898-899 12. Biskupem Passau. W latach 881-885 był biskupem w prowincji Krakowia, ówczesnej Wiślanii, sądząc z zapisów źródeł, nie pozwalających na inne interpretacje.
Wiching uważany był za konkurenta arcybiskupa Metodego. Po pokoju w Forchheim (874) bratał się z morawskim księciem Świętopełkiem I. najprawdopodobniej znanym w polskiej historiograffi jako Ziemowit. Władca ten w 880 wysłał go do Rzymu, aby przez papieża Jana VIII był konsakrowany na biskupa Nitry. W tym roku, papież zachęcał również Metodego do korzystania ze słowiańskiej liturgii.
Jako że Wiching przesłał fałszywy “papieski” list do Świętopełka (uznawanego za Ziemowita przez np. Bielowskiego), arcybiskup Metody wysłał Wichinga w roku 881 za karę do Wiślanii – w źródłach- „na území, která Svatopluk jen nedávno připojil k své říši,“- co mogło być wówczas jedynie Wiślanią (często błędnie podaje się Pannonię przy tłumaczeniu tych wydarzeń). Próbował kilka razy powrócić z Wiślanii, ale uczniowie Metodego blokowali te próby i wielokrotnie im zapobiegali. Wiching opuścił Wiślanię dopiero na krótko przed śmiercią Metodego.
Po śmierci Metodego w roku 885 papież uczynił Wichinga ponownie biskupem Neutra (lub jego powołanie zostało potwierdzone), a także uczynił go zarządcą kościelnym (ale nie arcybiskupem). Wiching następnie uniemożliwił sukcesję spuścizny Metodego przez Gorazda. Nowy papież Stefan V był przeciwny jego poprzednikowi w sprawie liturgii słowiańskiej i opowiadał się za wydaleniem studentów Metodego.
Wiching opuścił Nitrę około 891/892, po wybuchu wojny między Świętopełkiem (Ziemowitem?) i królem Arnulfem. Został zabrany na dwór Arnulfa i służył tam od 892 jako kanclerz. Po roku 896 też objął opactwo Mondsee. W latach 898-899 był biskupem Passau. Po śmierci Arnulfa i upadku Wielkich Moraw Wiching wycofał się z życia publicznego.
opr. Adam Fularz na podst. Wikipedii
dla
Literatura
Wolf Oschlies: Wiching. In: Biographisch- Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Band 32, Bautz, Nordhausen 2011, ISBN 978-3-88309-615-5, Sp. 1509–1523.
Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com
Czasopismo Gazeta Poselska
Promote your Page too
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura