Bardzo niewiele wiemy o czasach Polski przedchrześcijańskiej. Ledwie kilku władców z czasów pogańskich uznawanych jest za mocno potwierdzonych historycznie, i więcej jest źródeł obcojęzycznych niż rodzimych na temat ich rządów. Inni toną w mrokach historii lub przetrwali głównie w literaturze innych krajów niż Polska. Jeśli poszukamy przyczyn tego stanu, znajdziemy wzmiankę o pozbywaniu się dokumentów z przedchrześcijańskiej przeszłości.
Palenie rękopisów
Do takowych podżegań mogły ieszcze zażycia Bolesława Chrobrego należyć pisma pagańskich Kapłanów przymioty bogów i prawa religiyne w sobie zawieraiące. X Jabłonowski powiada iż ten monarcha "wszystkie starożytne rękopisma popalić kazał aby Polacy szabli raczey a niżeli pióra pilnowali"
za: (Prawda ruska; czyli, Prawa wielkiego xięcia Jarosława Władymirowicza ... Autor: Yaroslav I (grand duke of Russia.),Russia statutes)Prawda ruska: czyli prawda wielkiego xie̜cia Jarosława ... - Tom 1 - Strona 74 - Ignacy Benedykt Rakowiecki - 1820 on-line: books.google.com/books?id=GxILAQAAIAAJ
Słowianie w literaturze
Jakie wzmianki pozostały po mieszkańcach ziem obecnej Polski z okresu przed rządami walczącego z dziedzictwem historii władcy? Jedna ze wzmianek opisuje wydarzenia z początków słowiańskich państwowości na wybrzeżu Bałtyku:
"Bajan Han Awarski znaiąc ten ścisły między sobą pokoleń Słowiańskich związek podbiwszy wielu z nich w Dacyi w Pannonii iw Czechach mniemał iż nayodlegleysi Słowianie służyć mu byli powinni i dlatego w roku 590 wymagał woyska od Słowian Baltyyskich (...)
Grecy zabrali w niewolę trzech cudzoziemców którzy zamiast oręża mieli gęśle. Cesarz zapytał, ktoby byli, oni odpowiedzieli "Mieszkamy w dalekiej stronie morza zachodniego Han Awlaróui prosił naszych starszych byśmy szli przeciw Grekom. Starsi nie mogąc w tak dalekie strony dać wojska nas z tem oświadczeniem do hana wysłali. Han bez względu na świętość poselstwa nie puścił nas do ojczyzny. Szczęściem zdołaliśmy się dostać do przychylnych Greków. Nie umiemy obchodzić się z orężem i tylko gramy na gęślach nie ma w ziemi naszej zelaza i my nie znając wojny lubimy muzykę, prowadzimy życie ciche i spokojne."
Za: O literaturze - Strona 216, Kazimierz Brodziński - 1856, on-line: books.google.pl/books?id=3CMEAAAAYAAJ
zebrał: A. Fularz
Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com
Czasopismo Gazeta Poselska
Promote your Page too
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura