Łużyce, kraj historyczny którego wschodnia część przypadła po II wojnie światowej, to jeden z najbardziej zapomnianych polskich regionów.
Łużyce- a gdzie to? - zapyta czytelnik. Chodzi o region rozciągający się przy granicy wzdłuż Nysy Łużyckiej. Po II wojnie światowej został wcielony w granice administracyjne innych regionów, a jego historyczna odrębność i tożsamość została po polskiej stronie Nysy zapomniana.
Odległościowo chyba najbardziej oddalony od stolicy Polski region leży zapomniany w cieniu żywej i bogatej tradycji niemieckich Górnych Łużyc. A jest to region o historii znacznie dawniejszej i bogatszej niż inne krainy historyczne składające się na współczesną Polskę.
Polska część Łużyc nie wykorzystuje dawnej tożsamości nawet w celach gospodarczych, by na jej podstawie budować produkty turystyczne. Miejscowe perły architektury najzwyczajniej nieodbudowano. Wiele centrów miast zburzono w celu pozyskania materiału konstrukcyjnego do odbudowy takich miast w głębi kraju jak Warszawa.
Nie ma już śródmieścia Gubina, miasta Zasieki i kilku innych. Są jednak inicjatywy na rzecz zachowania dawnej regionalnej historii. Działa "Grupa Robocza Łużyce" i kilka innych inicjatyw, co wciąż jest czymś bardzo niewielkim w skali przygranicznego regionu.
Na okładce ruiny teatru w Gubinie. Na podstawie wikimedia i fotopolska.eu
Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com
Czasopismo Gazeta Poselska
Promote your Page too
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura