wolny-rynek wolny-rynek
439
BLOG

Wisło-strata? Czy stać nas na taką politykę transportową?

wolny-rynek wolny-rynek Polityka Obserwuj notkę 0

Myślę jak Warszawa powinna się otworzyć na Wisłę. Wiele miast świata w procesie „przywrócenia” rzek miastom zlikwidowały nabrzeżne autostrady odcinające rzeki od centrów miast. Taki sam proces powinien nastąpić w Warszawie.

Przed laty proponowano zakopanie Wisłostrady w tunelu. Jest to jednak proces bardzo kosztowny, możliwe że nieopłacalny i zbyteczny, jak wszystkie inwestycje w centrum. Aktualnie podważa się sens budy mostu Świętokrzyskiego kosztem 160 mln PLN. Wprowadził on ruch samochodowy na ulicę Tamka i Świętokrzyską, które planowano zamknąć dla ruchu lub ruch ten wyciszyć. Bardzo możliwe że z Wisłostradą będzie podobnie- wzorem Europy Zachodniej dojdziemy w końcu do wniosku że ruch samochodowy w centrum trzeba ograniczać. Dlatego- proponuję po prostu ograniczenie ruchu na Wisłostradzie, bo inaczej nadal będziemy mieli Wisło-stratę.

Fot. Mikołajki- nowa dzielnica nabrzeżna, przykład dobrej urbanizacji ludzkiej skali, Foto: cc wikimedia

Zamiast trasy szybkiego ruchu nad Wisłą proponuję budowę Nowego Śródmieścia Warszawy. Nowego miasta, zbudowanego według zasad nowego urbanizmu. Miasta o pieszej skali, zbudowanego dla ludzi nie dla samochodów. Nad rzeką powstałaby nowa dzielnica- dzielnica bulwarów, pasaży, restauracji, sklepów. Dzielnica zbudowana w starym stylu, w rodzaju odbudowanych historyzujących śródmiejskich kwartałów Mikołajek czy Lubania. Dokładnie w miejscu obecnej trasy szybkiego ruchu, którą po prostu zlikwidowalibyśmy. Tak po prostu zamknęli.

Nie można pogodzić funkcji miejskich i tranzytowych. Wisłostrata musi się po prostu skończyć. To symbol, pomnik, ucieleśnienie błędnej polityki transportowej, i nic więcej. To się zamyka, likwiduje. Nie ma alternatywy? Są: chodniki, ścieżki rowerowe, tory tramwajowe, buspasy. I tylko to pozostanie po zamknięciu Wisłostraty. I bardzo możliwe, że w komplecie z Wisło-stratą trzeba będzie pożegnać pewnych polityków symbolizujących jej erę.

 

Autor- Adam Fularz, kandyduje na Pradze Południe do Rady Miejskiej z listy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, miejsce 1.

Fot. Nowy kwartał rynku w Lubaniu, Dolny Śląsk

Zdjęcie pochodzi ze strony investmap.pl

wolny-rynek
O mnie wolny-rynek

Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com Czasopismo Gazeta Poselska Promote your Page too

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka