-Liczba podróży koleją na mieszkańca wynosi 7,29 podróży koleją na mieszkańca rocznie (2009). Oznacza to dwuipółkrotnie mniej podróży koleją na mieszkańca niż w Czechach (16,82 podróże koleją rocznie, tylko przewoźnik CD). W Szwajcarii liczba podróży koleją na mieszkańca rocznie wynosi 40.9. W Japonii liczba ta jest najwyższa na świecie i wynosi 69.6, w Niemczech zaś sięga 22.4 podróży na mieszkańca rocznie (dane za 2007 rok wg UIC).
-Wydajność pracy na polskich kolejach była w połowie dekady ok. 34 razy niższa niż na kolejach japońskich i ok. 20 razy niższa niż w USA. Gdyby chcieć osiągnąć podobną wydajność na polskich kolejach państwowych i samorządowych, należałoby zwolnić 2/3 kolejarzy.
-Przetargi na wykonywanie przewozów pasażerskich powinno organizować się raz na 5 lat. W Niemczech w połowie I dekady XXI w. przetargami rozstrzygano obsługę 96 mln pockm. rocznie. Wiele z nich wygrywają małe i średnie firmy kolejowe, obsługujące np. połączenia do małych miast.
-W czasie reform kolei niemieckich, po przejęciu mienia zlikwidowanych kolei wschodnioniemieckich DR, na DB zwolniono 100 tys. kolejarzy.
-Czy prywatyzacja kolei w Wielkiej Brytanii była błędem? W 94-95 brytyjska kolej przewoziła 750 mln pasażerów. W 2003 r. był to już 1 mld pasażerów. Obecnie- 1,27 miliarda (dane za sezon 2008/09).
-Gdy pewnego razu czekałem na stacji w Oxfordzie, mój pociąg nie przyjechał z powodu przeciążenia sieci. To obrazuje boom na korzystanie z kolei w Wielkiej Brytanii. Pojawiły się też pomysły podniesienia cen biletów, by dostosować popyt do podaży.
-Na 25 franczyz brytyjskich 7 przynosi straty. Connex obsługujący linie w Kencie źle wywiązywał się ze swoich zadań. Strategic Rail Authority odebrało koncesję Connexowi i rozpisało nowy przetarg.
-W Zjednoczonym Królestwie funkcjonuje wspólny system biletowy dla wszystkich przewoźników. W wielu relacjach funkcjonują konkurujące cenowo i jakościowo oferty dwóch przewoźników – tak wygląda konkurencja na kolejowym rynku.
-Prywatni przewoźnicy, utworzeni na bazie majątku PKP zatrudnią odpowiadającą im liczbę byłych pracowników PKP, jeśli ci okażą się wystarczająco kompetentni. Reszta pracowników może być przekazana samorządom etc. Podobne rozwiązania przyjęto w RFN czy Japonii.
-Szansą na rozwój kolei w Polsce jest zakończenie etapu PKP. Jeśli chcemy zwiększyć konkurencję na rynku kolejowym (obecnie w dziedzinie przewozów pasażerskich na rynku zaistniał tylko jeden przewoźnik), trzeba obniżyć barierę wejścia, bo na razie koszt zaistnienia na rynku kolejowym- a więc zakup taboru i pozyskanie zaplecza do obsługi taboru- jest zaporowy. Przede wszystkim – trzeba przekazać tabor służący do wykonywania regionalnych przewozów pasażerskich samorządom, który przekazałby go w użytkowanie skutecznym operatorom, wybranym najprawdopodobniej metodą przetargu.
-Prywatna kolej to mniejsze zużycie paliwa (rekodry biją polskie koleje upaństowione lub skomunalizowane, ze zużyciem paliwa 60 litrów na 100 km w szynobusie). Prywatna kolej to mniej zbędnej pracy przewozowej i lepsze wykorzystanie taboru. Oczywiście prywatyzacja wiąże się z ogromnym sprzeciwem menedżerów obecnych spółek państwowych lub komunalnych oraz związków zawodowych.
-W USA funkcjonuje prawie 600 przewoźników, w tym dziewięciu dużych. Jak pokazują badania Stephena Schmidta, krańcowy efekt pojawienia się drugiego przewoźnika na danej linii to zmniejszenie cen przewozów (usług) kolejowych o 10% i wzrost liczby przewiezionych towarów o 15 % . Także w przypadku zastąpienia kilku współpracujących ze sobą przewoźników obsługujących przewóz na poszczególnych fragmentach trasy nowymi bezpośrednimi relacjami obsługiwanymi przez czterech przewoźników w danej relacji daje w efekcie ceny o 15% niższe i o 85% więcej przewożonych towarów.
-W Czechach ilość przewożonych koleją towarów, przypadająca na jednego mieszkańca, jest wyższa niż w Polsce. Przewozy towarowe na głowę mieszkańca są w wysokości 223 % przewozów towarowych w Polsce wg przewiezionych ton netto.
-Udział kolei w podziale międzygałęziowym przedstawia poniższa tabela (za wikipedią, Eurostatem i danymi UIC). Szwajcaria i Japonia, górujące w tabeli, to prawdopodobnie jedyne kraje w których utrzymały się prywatne regionalne koleje pasażerskie, nigdy nie będąc znacjonalizowanymi.
Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com
Czasopismo Gazeta Poselska
Promote your Page too
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka