Komentarze do notki: PLANETOIDY (1) – podstawy

« Wróć do notki

you-know-who25 listopada 2018, 09:01
fajna notka. pzdr.
T.S.26 listopada 2018, 11:09
@you-know-who Dzięki za wpis i ocenę(jak dotąd większosć komentarzy była krytyczna).P. są ważnym tematem.Szkoda tylko, ze większosć ekranów monitorów komputerowych na potęgę rozjaśnia grafiki(tak jest np z moim komputerem),przez co tracą na jakości (i kosmicznym półmroku). Ale pozostaje tekst (piszę o tym dalej). Pozdrawiam.TS.
Mindservices25 listopada 2018, 09:03
Chciałbym zapytać o wiek planetoid. Czy są jakieś badania potwierdzające ich wiek?
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
T.S.26 listopada 2018, 11:15
@Mindservices Wiek p. wynika z ich pochodzenia.P. są nieprzetworzonymi,pierwotnymi planetozymalami z początku US,tj sprzed ok 4,5 mld lat(w większości mają orbity nieekscentryczne i pochodzą z pra-dysku wokółsłonecznego).Dawniej było znacznie wiecej p.(i były gęściej rozmieszczone,np w Pasie Planetoid(tu obecnie z jednej nie widać innej).
T.S.26 listopada 2018, 11:22
@Mindservices Wiek p. wiąze się też z "zajmowanym" miejscem.Inaczej to przebiegało w najbliższych Słońcu p. skalistych i żelaznych,inaczej prz p. najczęstszych(70%),zewnętrznych w US, węglistych i wręcz lodowych(tzw lodoidach).Są też p. wtórne,powstałe z ich wzajemnych kolizji (nie mylić z "wtórnym rozbiciem" planety Faeton-nieaktualna t. H. Olbersa).
T.S.26 listopada 2018, 11:27
@Mindservices Isrtnieje też tzw wiek bezwzględny p. i meteoroidów(taki jak minerałów ziemskich - tj 4,5-4,6 mld lat wg połowicznego rozpadu pierwiastków promieniotwórczych) i wiek kosmiczny (działanie promieniowania kosmicznego na wewnętrzne czesci p. po rozkruszeniu w kolizji) (25 tys lat-meteoryty kamienne i 2,3 mld lat - żelazne).
T.S.26 listopada 2018, 11:31
@Mindservices A badania ? Np. W.Alvareza, E. Shoemakera, A. Pilskiego, H. Korpikiewicz, K. Ziołkowskiego... Sporo też jest na ten tamat w "Uranii-Postępach Astronomii". TS.
Komentarz został usunięty
T.S.26 listopada 2018, 11:37
@Vanilla Veracruz Dzięki za wpis.Niestety, jak wyżej wspomniałem,monitory 95% komputerów rozjaśniają grafiki(a obraz zbyt rozjaśniony jest bezwartościowy).To działa jak niszczarka.Ręce opadają.I nie jest to kwestia "utraty pikselowej" wartości obrazu,związanej z Internetem, bo przy dobrze ustawionej kserokopiarce obrazki z mojego bloga są o kej.
T.S.26 listopada 2018, 11:42
@Vanilla Veracruz Przy rozjaśnianiu obrazu przez monitor komputera gubione są detale, światłocień, modelunek brył,działanie ołówka - wszystko co decyduje o tzw pięknie plastycznym bryły. Wiem jednak,że jeśli choć 1 osoba "zrozumie" moje obrazki,to cel osiągnięty został (choć to ledwie 5% odbiorców).Pozdrawiam.