Ustabilizowany lodowy świat – egzoksiężyc planety HD 10697 B
Ustabilizowany lodowy świat – egzoksiężyc planety HD 10697 B
T.S. T.S.
428
BLOG

EGZOLUNARYSTYKA (10) – napęd na antymaterię

T.S. T.S. Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

WIZJA ASTRONOMII PLASTYCZNEJ

 

PODRÓŻE MIĘDZYGWIEZDNE

NAPĘD NA ANTYMATERIĘ
 

Obecnie najwydajniejszym znanym napędem rakietowym jest napęd oparty na antymaterii. W 1928 r. angielski fizyk Paul Dirac, analizując niektóre teoretyczne zjawiska związane z cząstkami elementarnymi pod kątem ich zgodności z teorią względności Einsteina, przewidział istnienie antyelektronu, czyli pozytonu, cząstki o przeciwnym znaku do elektronu. W 1932 r. cząstkę tę odkryto w promieniowaniu kosmicznym, w 1952 r. odkryto antyproton. Ten proces łączenia się tych przeciwnych cząstek zwany anihilacją powoduje wytworzenie bardzo dużych ilości energii.

           Napęd na antymaterię ma parametry: teoretycznie prędkość pojazdu równa prędkości światła, w praktyce 60%. Dotąd udało się, głównie w akceleratorach wysokich energii, otrzymać trylion antyprotonów (1 pikogram) oraz cząsteczki antywodoru. Napęd na antymaterię jest bardzo wydajny - 259-krotnie wydajniejszy od termojądrowego D-3He, 1000-krotnie od jądrowego i blisko 7 miliardów razy od chemicznego. Na przykład kilka miliardowych części grama antymaterii pozwoliłoby na transport 400-tonowego statku na Marsa i z powrotem. Dystans do najbliższej gwiazdy mógłby być przebyty w ciągu kilku lat.

           Wadą tego systemu są duże straty energetyczne, związane z promieniowaniem cyklotronowym, rozpraszaniem energii, jej wygaszaniem, hamowaniem itd. Problemem technicznym jest też konieczność odpowiedniego przechowywania antymaterii, tak aby nie dochodziło do niekontrolowanej anihilacji i reakcji np. ze ściankami pojemnika na antymaterię. Musi więc ona być przechowywana w specjalnym polu magnetycznym. Do tego służą tzw. pułapki Penninga. Takie urządzenia, butelki magnetyczne z antymaterią, podobne do wykorzystywanych obecnie w energetyce termojądrowej, już się zaczyna konstruować. Jednym z takich urządzeń jest tworzony w USA tzw. system ICAN-II. Tu jednak antymateria jest jedynie katalizatorem, napęd jest przede wszystkim termojądrowy.

           Paliwo rakietowe najlepsze to najwydajniejsze, najpełniej z masy wyjściowej dające energię. Jednym więc z rozwiązań, np. w pojazdach na antymaterię, ze względu na zapotrzebowanie na nie energetyczne, jest nie magazynowanie go na statku a zbieranie go po drodze z rozproszonej, anihilowanej później materii, np. wodorowej, z przestrzeni kosmicznej. Jednak przy masie statku 100 ton i gęstości materii wodorowej 1 atom/cm3 (dane dla Układu Słonecznego, w ośrodku międzygwiazdowym jest ona znacznie rzadsza), promień powierzchni zbierającej musiałby wynieść ok. 700 km. Uważa się jednak, że ten problem można efektywnie rozwiązać.

           Powyższe rysunki autora przedstawiają cel podróży międzygwiezdnej – powierzchnię, formy życia i przyszłą obecność człowieka na księżycach odkrytych planet pozasłonecznych.

 

           Bibliografia:

S.D. Leifer, „Sięgnijmy do gwiazd”, „Świat Nauki”, 1999, nr 4.

P. Szymczak, „Sięganie do gwiazd”, „Focus”, 2001, nr 2.

„Układy planetarne wokół gwiazd”, „Urania – Postępy Astronomii”, 2001, nr 5.

R. Zubrin, „Narodziny cywilizacji kosmicznej”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2003.

Ustabilizowany lodowy świat – egzoksiężyc planety HD 10697 B

Umiarkowany klimat umiarkowanie odległego świata – egzoksiężyc planety
HR 810 B

Spacer pod gwiazdami – egzoksiężyc planety HD 28185 B

Księżyc zaskakującej biogeologii – egzoksiężyc planety HD 213240 B

Zobacz galerię zdjęć:

Umiarkowany klimat umiarkowanie odległego świata – egzoksiężyc planety 
HR 810 B
Umiarkowany klimat umiarkowanie odległego świata – egzoksiężyc planety 
HR 810 B Spacer pod gwiazdami – egzoksiężyc planety HD 28185 B Księżyc zaskakującej biogeologii – egzoksiężyc planety HD 213240 B
T.S.
O mnie T.S.

Zainteresowania: astronomia plastyczna

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Technologie