Rafał Brzoska zwrócił się z apelem do " przedsiębiorców i polityków"
"Polska gospodarka przypomina dziś okręt wypływający na wzburzone morze"
Nadchodzi sztorm: "Nadchodzący sztorm, być może największy w historii, stawia przed nami wyzwania, których nie możemy ignorować" - napisał miliarder.
W tym kontekście wymienił między innymi zaostrzenie polityki handlowej USA wobec UE. Donald Trump zapowiedział już, że wprowadzi cła na import towarów z Europy. Brzoska wskazał również na kryzys gospodarczy w Niemczech, czyli "naszego kluczowego partnera handlowego".
Brzoska wśród zagrożeń wymieni ponadto, brak konkurencyjności UE w zakresie innowacji, "w szczególności w wykorzystaniu sztucznej inteligencji", wszechobecną biurokrację oraz nadmiar regulacji oraz rosnące ceny energii, które "osłabiają naszą globalną konkurencyjność".
"Cztery maszty": Zdaniem Rafała Brzoski Europa musi zbudować "cztery potężne maszty". To przede wszystkim polityka wspierająca polski biznes, wykorzystanie nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji we współpracy z polskimi naukowcami, uszczelnienie systemu podatkowego, "aby firmy zarabiające w Polsce płaciły podatki tutaj, a nie za granicą" oraz deregulacja gospodarki.
Słowa Churchilla
Według miliardera kluczowe jest jednak "zbudowanie ponadpartyjnego konsensusu politycznego, podobnego do tego, jaki Polska osiągnęła przy wejściu do NATO".
We wpisie Brzoska przywołał m.in. słowa byłego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla. "Mieli do wyboru wojnę lub hańbę. Wybrali hańbę, a wojnę będą mieli także" - powiedział polityk w płomiennej mowie wygłoszonej 13 maja 1940 roku przed Izbą Gmin. "Dziś możemy je parafrazować:
Mamy do wyboru trudną walkę z globalnymi wyzwaniami lub bezpieczną stagnację. Jeśli wybierzemy to drugie, walka i tak nas nie ominie - ale wtedy oznaczać będzie przegraną i hańbę" - podsumował biznesmen.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,31610867,alarmujace-slowa-szefa-inpostu-nadchodzacy-sztorm-moze-byc.html
Polska wyczerpała proste rezerwy: niskie koszty pracy, niskie ceny energii oraz tanie inwestycje (np. grunty czy budowa).
Dla dalszego rozwoju kraju konieczne są reformy w kluczowych obszarach:
Zmiana rządu
Lider we współczesnej gospodarce ma kluczowe znaczenie, co widać na przykładzie największych firm. Niewłaściwe decyzje rządowe skutkują słabym funkcjonowaniem państwa. Potrzebna jest pełna wymiana składu rządu na osoby kompetentne i dobrze przygotowane do wyzwań współczesności.
Obecny rząd składa się w większości z durni - dureń nie moze być liderem, bo prowadzi to do katastrofy.
Profesjonalizacja zarządów państwowych firm
Zyski spółek wchodzących w skład holdingu kluczowych firm państwowych spadły o 83% w porównaniu do 2023 roku. Te przedsiębiorstwa powinny stanowić fundament dla wielu drobnych firm kooperujących i wspierać rozwój rynku zaawansowanych technologii poprzez generowanie popytu.
Obecnie jednak polskie firmy technologiczne częściej sprzedają swoje produkty globalnym gigantom niż rodzimym spółkom, takim jak Orlen czy Tauron. Zarzady tych spólek zajęte są zupełnie innymi problemami niż rozwój
Reforma sądownictwa
Chaos w sądach prowadzi do braku stabilności prawnej. Sędziowie, którzy kwestionują obowiązujący porządek prawny, powinni zostać usunięci z zawodu, aby zapewnić jednolitość i przewidywalność decyzji sądowych.
https://www.salon24.pl/u/a-b/1399044,sedzia-jest-od-sadzenia-tak-jak
Reforma edukacji
Rozwój technologii wymaga odpowiedniego poziomu edukacji. Obecny system, który ogranicza wysiłek ucznia, prowadzi do demoralizacji młodych pokoleń. Konieczne jest wprowadzenie reform kładących nacisk na rozwój umiejętności matematyczno-przyrodniczych i technologicznych.
https://www.salon24.pl/u/a-b/1369166,tusk-czy-ten-czlowiek-jest-normalny
Budowa rynku dla nowych technologii
Jednym z kluczowych rynków, który może napędzać postęp, jest sektor zbrojeniowy. Należy przywrócić projekty takie jak "Polska Amunicja", które zostały wstrzymane, pomimo ich strategicznego potencjału.
https://www.salon24.pl/u/a-b/1412091,amunicja-potencjal-poszedl-psu-w-d
Obniżenie kosztów energii
Konieczne jest wprowadzenie tarczy energetycznej, która ograniczy tzw. podatek antyrozwojowy zawarty w cenach energii. Taniej energii nie da się zapewnić bez przyspieszenia budowy elektrowni jądrowych, które stanowią fundament zrównoważonego systemu energetycznego.
Rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej
Projekty takie jak Centralny Port Komunikacyjny (CPK) w pierwotnej formie są niezbędne dla efektywnej komunikacji w XXI wieku i stanowią podstawowy element rozwoju gospodarczego Polski.
Zachęty dla innowatorów i inwestorów
Warto wprowadzić ulgi startowe dla nowych firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dobrze zaprojektowane zachęty pomogą przyciągnąć inwestycje i rozwijać nowoczesny przemysł. Obecne zarobki w korporacjach drenują kadry z rynku potencjalnych przedsiębiorców. Długofalowo to zabójcze.
Wstrzymanie realizacji KPO
Krajowy Plan Odbudowy generuje wysokie koszty po zakończeniu inwestycji, które nie mają wyraźnych cech rozwojowych. W obecnym kształcie projekt jest nieproduktywny i wymaga przemyślenia.
https://www.salon24.pl/u/a-b/1411049,idzie-kryzys-i-nie-ma-rady-na-to-kpo-dobije-nas
Redukcja biurokracji
Wobec braków kadrowych konieczne jest znaczące ograniczenie biurokracji. Na przykład około 120 tysięcy osób zajmuje się obecnie obsługą funduszy unijnych. Warto przeanalizować zasadność części tych stanowisk i zmniejszyć skalę administracyjnych obciążeń.
Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka