-ab- -ab-
298
BLOG

Amunicja - potencjał poszedł psu w d...

-ab- -ab- Polityka Obserwuj notkę 8


To była szansa!


W 2023 Rada Ministrów powołała do życia program Narodowa Rezerwa Amunicyjna. Jego celem miało być "rozbudowa i dywersyfikacja narodowej bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej oraz uzupełnienie jej rezerw, adekwatnie do zwiększonych potrzeb, związanych z rozbudową potencjału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej". Finansowanie miały zapewnić państwowe spółki, takie jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Do realizacji zgłosiło się 14 podmiotów. W maju 2023 r wybrane zostały dwie oferty: Polskiej Grupy Zbrojeniowej i spółki Polska Amunicja - to konsorcjum spółek WB Electronics, Ponar Wadowice i TDM Electronics. 51 proc. udziałów w Polskiej Amunicji miała objąć Aranda, spółka należąca do państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu.

Za rządów Tuska departament MON zawnioskował o wstrzymanie realizacji programu i dokonanie "ponownej oceny możliwości jego realizacji przez konsorcjum Polska Amunicja", a także rozważenie zawiadomienia prokuratury w związku z możliwym "celowym wprowadzeniem w błąd" m.in. premiera.


To jest lipa i picowanie

Tymczasem rząd Tuska poszedł w innym kierunku, wybierając klasyczną drogę donikąd

"Azoty SA, Agencja Rozwoju Przemysłu SA, Grupa Polska Grupa Zbrojeniowa SA i MESKO SA podpisały list intencyjny dotyczący zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych. Chodzi o to, by powstała fabryka nitrocelulozy, która jest niezbędna do produkcji prochu i amunicji.”

Listy intencyjne niewiele kosztują

“Grupa Azoty do tej pory nie ma zbyt dużego doświadczenia w produkcji dla sił zbrojnych. Kolejny z partnerów, Agencja Rozwoju Przemysłu, ostatnio próbował swoich sił w budowie zdolności do produkcji amunicji 155 mm. ARP była udziałowcem w spółce Polska Amunicja, gdzie pośrednio udziały mieli także zbrojeniowe Grupa WB i Ponar Wadowice. Jednak we wrześniu ARP pozbyła się swoich udziałów w tym podmiocie twierdząc, że interesy skarbu państwa nie były wystarczająco zabezpieczone, co jest w sprzeczności z deklaracjami prywatnych udziałowców.

Z kolei Polska Grupa Zbrojeniowa ma długą tradycję podpisywania listów intencyjnych, z których często nic nie wychodzi. Chyba najgłośniejszym przypadkiem było podpisanie w 2016 r. listu intencyjnego z duńską spółką, która wówczas zatrudniała… sześć osób i miała przychody na poziomie 500 tys. zł rocznie. Przy tym podpisaniu, podobnie jak dziś, obecni byli politycy. Efektów się nie doczekaliśmy.”

https://www.rp.pl/biznes/art41463681-azoty-chca-produkowac-materialy-wybuchowe-wspolnie-z-pgz

Jeśli to nie sabotaż, to co?


Problem z nowoczesną amunicją polega na tym, że na polu walki klasyczna amunicja odeszła w przeszlość. Liczy się wyłacznie amunicja kierowana.
Armia amerykańska jest już prawie przezbrojona w ten typ amunicji, natomiast Rosjanie używają na terenie Ukrainy w większości klasycznej niekierowanej amunicji.
Uzbrojenie w amunicję kierowaną, daje ogromna przewagę na polu walki.

WB Electronics to potentat w nowoczesnych technologiach zbrojeniowych, to jedna z nielicznych firm, które państwo powinno wspierać.

Wsparcie WB Electronic, to ograniczenie drogich zakupów, możliwosci eksportowe, rozwój technologii, dramatyczny wzrost bezpieczeństwa Polski.

Analizując tylko aspekt bezpieczeństwa, to współpraca z WB Electronics w ramach Konsorcjum Polska Amunicja dalaby nastepujace korzysci:

1. Inteligentna amunicja

Amunicja precyzyjna: Integracja systemów nawigacyjnych (np. GPS, INS) i sensorów optycznych lub termowizyjnych w pociskach w celu zwiększenia precyzji trafienia.

Amunicja kierowana: Rozwój amunicji z możliwością sterowania podczas lotu, wykorzystującej technologie WB Electronics w zakresie komunikacji i systemów sterujących.

Systemy naprowadzania: Dodanie zaawansowanych układów elektronicznych, takich jak systemy radarowe czy podczerwieni, dla autonomicznego naprowadzania na cel.

2. Amunicja specjalistyczna

Amunicja programowalna: Tworzenie pocisków, które można dostosowywać do konkretnego celu w locie (np. określenie miejsca detonacji na podstawie danych z systemów wizyjnych lub balistycznych).

Amunicja do zwalczania dronów: Rozwój pocisków zoptymalizowanych pod kątem niszczenia małych, szybkich celów powietrznych, bazujących na zaawansowanych czujnikach i algorytmach.

Amunicja wielozadaniowa: Rozwój pocisków zdolnych do działania w różnych środowiskach, takich jak woda, ląd czy powietrze, z zaawansowaną elektroniką diagnostyczną i kontrolną.

3. Integracja z systemami bojowymi

Zintegrowane systemy sterowania: Połączenie amunicji z platformami bojowymi (np. dronami, systemami artyleryjskimi), umożliwiające automatyczne przesyłanie danych o celach.

Współpraca z systemami C4ISR: Amunicja może działać jako część sieci bojowej, komunikując się z systemami dowodzenia, rozpoznania i wywiadu.

Systemy detekcji i namierzania: Wykorzystanie doświadczenia WB Electronics w rozwijaniu sensorów i radarów do wspierania precyzyjnego celowania i namierzania.

4. Cyfryzacja i diagnostyka

Monitoring stanu amunicji: Dodanie układów diagnostycznych pozwalających na monitorowanie stanu amunicji (np. wilgotność, temperatura, integracja RFID).

Cyfrowa kontrola cyklu życia: Śledzenie amunicji w czasie rzeczywistym – od produkcji, przez transport, aż po użycie – za pomocą zaawansowanych systemów zarządzania danymi.

5. Współpraca w obszarze badań i rozwoju

Innowacje technologiczne: Połączenie zasobów konsorcjum w celu opracowywania nowych materiałów wybuchowych i bardziej zaawansowanych platform nośnych.

Rozwój autonomicznych systemów: Tworzenie inteligentnych pocisków zdolnych do autonomicznego podejmowania decyzji w oparciu o analizę danych w czasie rzeczywistym.

Symulacje i testy: Rozwój narzędzi do symulacji balistycznych i testowania amunicji w realistycznych warunkach.

6. Potencjał eksportowy

Nowoczesne produkty: Amunicja z zaawansowaną elektroniką może znaleźć zastosowanie na międzynarodowym rynku obronnym, szczególnie wśród państw poszukujących zaawansowanych technologii wojskowych.

Partnerstwo technologiczne: Możliwość współpracy z zagranicznymi producentami w ramach transferu technologii i kooperacji.

7. Połączenie z dronami i robotyką

Amunicja dla systemów bezzałogowych: Tworzenie lekkiej, precyzyjnej amunicji przeznaczonej dla dronów i zrobotyzowanych systemów bojowych.

Integracja z systemami WB Electronics: Dzięki doświadczeniu w produkcji dronów (np. FlyEye, Warmate), możliwe jest opracowanie systemów bojowych, w których amunicja i nośnik działają w pełnej synchronizacji.

8. Możliwości ekonomiczne i strategiczne

Wzmocnienie zdolności obronnych: Produkcja innowacyjnej amunicji na potrzeby krajowych sił zbrojnych zwiększa bezpieczeństwo narodowe.

Dywersyfikacja oferty: Konsorcjum może rozwijać produkty zarówno na potrzeby wojskowe, jak i cywilne (np. amunicja nieśmiercionośna do zastosowań policyjnych).

Wniosek

Człowiek rozumny pocałowałby WB Electronics w miejsce gdzie plecy kończa swą szlachetna nazwę, przepraszajac za swoją głupotę i spytałby czy możemy wrócić do tematu Polska Amunicja



-ab-
O mnie -ab-

Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka