Szanowny Panie Prezydencie,
czy rozważa Pan, podjęcie się współtworzenia przełomowej reformy Państwa, zamiast, wzorem małych ludzi poszukiwać wygodnego stanowiska na spokojną emeryturę?
Jest Pan naturalnym kandydatem do przeprowadzenia dramatycznych zmian w PiS po odpowiednich negocjacjach politycznych.
Już sama deklaracja o gotowości do podjęcia tych działań wzmocniłaby pozycję kandydata opozycji i mogłaby go doprowadzić do zwycięstwa.
Kandydaci rządzącej Koalicji na urząd Prezydenta są słabi i niezdolni do skutecznego działania, co z czasem dostrzegą obywatele.
Obecny okres rządów Koalicji, to czas licznych nadużyć prawa i szybko postępującej degradacji gospodarczej.
Jeśli przyszły Prezydent wywodzić się będzie z obozu Koalicji, możemy nieodwracalnie stracić wiele szans na rozwój.
Pilne wyzwania
Zreformować PIS
Obecna opozycja jest w niemocy, z której nie wyjdzie bez zasadniczych przemian. Będzie im trudno zdobyć zaufanie młodego elektoratu i przyciągnąć młodych specjalistów do współpracy.
Konieczne jest odstawienie “wujów” i otwarcie na młodych liderów. To szansa na nową jakość w polskiej polityce i wygranie wyborów za 2 lata.
Polityka międzynarodowa
Możliwe jest nowe otwarcie na Europę, zmiana obecnego służalczego stanowiska na partnerskie, a także wyjście z impasu, w jakim obecnie znajduje się PiS w relacjach z UE.
Europa politycznie zmieni się w sposób radykalny, a rozmowy toczyć się będą z nowymi partnerami.
Wiele skutków integracji europejskiej jest już nieodwracalnych. Wyzwaniem dla przyszłej polityki jest więc przyjęcie takich rozwiązań, które przyniosą społeczeństwu, w przyszłosci korzyści, zamiast prowadzić do dalszych strat.
Relacje z USA i Niemcami będą miały fundamentalne znaczenie – obecna Koalicja rządząca jednak, w obu przypadkach, zajmuje niekorzystną pozycję. Obecnie jesteśmy w zależności od Niemiec, a nasza polityka względem USA jest niejasna.
Niestety, podobne braki w polityce międzynarodowej przejawia także obecny PiS, który nie ma wyraźnej strategii wobec Unii Europejskiej ani odpowiedniej komunikacji z USA.
W ostatnich dniach zaszły znaczące zmiany na scenie politycznej USA, a także w Europie, która zacznie podążać w podobnym kierunku.
Zmiany te otwierają przed Polską duże możliwości, zgodne z nowymi, światowymi trendami. Jest realna szansa na głębokie reformy gospodarcze i legislacyjne, zmniejszenie biurokratycznych obciążeń oraz osłabienie centralistycznych struktur Unii Europejskiej.
Bezpieczeństwo
Polska ma wyjątkową szansę na nowe otwarcie, zwłaszcza w relacjach z USA, które mogą dążyć do zabezpieczenia Europy jej własnymi siłami. Naturalnym liderem tych działań wydają się być Niemcy, co rodzi zagrożenie dla Polski i potencjalnie budzi zaniepokojenie USA.
Historia pokazała, że relacje niemiecko-rosyjskie mogą być destabilizujące dla regionu – stąd wsparcie USA dla niepodległej Polski jako bufora bezpieczeństwa.
Jest możliwe, że przy odpowiedniej polityce, USA nie zaakceptują dominacji Niemiec. Tę potencjalną szansę powinien wykorzystać polski rząd – Koalicja rządząca jednak prawdopodobnie nie podejmie żadnych działań w tym zakresie.
Gospodarka
Nadchodzące zmiany gospodarcze w Europie są nieuniknione. Kto szybciej je wprowadzi, ten zyska najwięcej. Niezbędne jest zwiększenie konkurencyjności gospodarki poprzez inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, jak elektrownie jądrowe, porty i rozbudowa CPK.
Potrzebne są również reformy prawne, które uwolnią potencjał młodych ludzi, oraz radykalna zmiana polityki migracyjnej, skierowanej na przyciąganie pracowitych imigrantów, a powstrzymującej napływ osób obciążających system socjalny. Konieczne jest również ograniczenie projektów KPO, redukcja zaciąganych kredytów oraz zmiana modelu współpracy z UE, który aktualnie angażuje około 100 000 osób do obsługi biurokratycznych procedur. Wydatki nieprodukcyjne w budżecie muszą zostać ograniczone do czasu jego zrównoważenia.
Ten przełomowy czas wymaga odważnych decyzji odpowiedzialnego rządu i Prezydenta.
Są szanse na wygranie wyborów prezydenckich, a odpowiedzialny rząd mógłby tworzyć Pan lub Pana następca za 2 lata.
Z poważaniem,
bloger -ab-
Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka