-ab- -ab-
73
BLOG

Tusk pamiętaj - gotuj tę żabę powoli!

-ab- -ab- Polityka Obserwuj notkę 4

Unia Europejska jest obecnie w największym kryzysie od powstania

Występują niemożliwe do opanowania problemy:

  • finansowe (brak zdolności kredytowej Unii i konieczność obrony Euro),
  • społeczne (migracja),
  • gospodarcze (brak konkurencyjności gospodarki).

Próbą ratowania struktury, jest stworzenie, na bazie obecnej organizacji, jednolitego Państwa, które miałoby swój budżet, armię i jurysdykcję na całą obecną Unię.

Dlaczego Państwo Europejskie?

Problemy finansowe. Wdrożenie takiej koncepcji miałoby w krótkim okresie skokowo zwiększyć możliwości kredytowania celem utrzymania Unii Europejskiej na czas potencjalnych reform.

Zabezpieczeniem tej kroplówki kredytowej miałoby być prawo do pobierania przez Państwo Europejskie coraz większej ilości unijnych podatków bezpośrednio od obywateli i firm.

Czasu na reformy brakuje dramatycznie, unijne analizy potwierdzają, że przy braku zmian w zasilaniu finansowym Unia może zbankrutować już w 2028.

Również kompetencje jurysdykcyjne miałyby pozwolić na rozwiązanie problemów społecznych poprzez relokację imigrantów na cały teren Unii.

Problemy gospodarcze, według pomysłu Draghiego, mogłyby być rozwiązywane przez koncentrację wysiłków finansowych na wspieraniu zaawansowanych ośrodków naukowych i przemysłowych położonych głównie w Centrum Unii kosztem polityki regionalnej.

Jako dygresję warto dodać, że podobne działania bardzo często realizowały imperia przed swoim upadkiem.

Generalnie wymienione powyżej inicjatywy, to pomysł na wspieranie upadającego Centrum kosztem peryferii.

Jaka może być rola Tuska w realizacji konkretnych zadań budowy Państwa Europejskiego?

Wprowadzenie KPO - ruszamy z poborem unijnych podatków

Zgoda na KPO, to jeden z największych błędów M. Morawieckiego. Należy przypomnieć, że w KPO nie ma ani złotówki darmowych grantów, wszystkie pieniądze muszą być zwrócone. Natomiast ta pożyczka wprowadza tzw "kamienie milowe" wśród nich jest wprowadzenie poboru podatków unijnych.
Tusk realizuje ten program, którego dramatyczna szkodliwość wyjdzie w najbliższym czasie (inwestycje nieprodukcyjne, które mocno obciążą budżet w nadchodzącym kryzysie)

Wprowadzenie Paktu Migracyjnego - rozwiażemy kluczowy problem społeczny
To większe zagrożenie niż imigranci z granicy białoruskiej, którą można jeszcze uszczelnić. Szacuje się, że w ramach uzgodnionej przez Tuska relokacji trafi do Polski około 40 tys imigrantów z Niemiec

Wdrożenie Euro w całej Unii - to sposób na jego ratowanie
Posiadanie własnego pieniądza jest jednym z kluczowych elementów polityki gospodarczej, stopy procentowe mogą wpływać na koniunkturę, siła pieniądza reguluje konkurencyjność gospodarki.
Euro jest obecnie walutą niesterowalną, paradoksalnie bardziej narażoną na ataki niż złoty, nie daje bezpieczeństwa w czasie kryzysu inflacyjnego (kraje bałtyckie) może zablokować wytwórczość i spowodować dramatyczne kredytowanie (Grecja).
Obrona Euro to jeden z powodów koncepcji jednego państwa europejskiego.

Powstanie Armii Europejskiej - kto ma armię, ten może realizować politykę
Ogromna część zadań armii jest realizowana w czasie pokoju, ten kto ma armię może realizować cele polityczne, ten kto jej nie ma może jedynie wykonywać dyspozycje, tego, kto armię posiada.
Oddanie armii pod dowództwo unijne to praktycznie oddanie jej pod dowództwo niemieckie i wsparcie polityki niemieckiej, w tym również polityki zakupowej (Rheinmetall)

Budowa Tarczy Europejskiej - sfinansujmy europejski przemysł zbrojeniowy
Nie istnieje, póki co, Tarcza europejska chroniaca terytorium Europy przed zagrożeniem rakietowym, Polska jest zaawansowana w korzystaniu i rozbudowie systemu opartego na technologii amerykańskiej - Europa nie ma technologii.
Rozpoczęcie budowy systemu europejskiego jest na zerowym etapie zaawansowania.
Zaniechanie rozbudowy projektu amerykańskiego to duże niebezpieczeństwo bezbronności.
Finansowanie dwóch projektów jest niemożliwe. Przyłączenie się Tuska do europejskiej Tarczy to silne wsparcie przemysłu zbrojeniowego Niemiec, Francji i Włoch z trudnym do udźwignięcia finansowym udziałem Polski.

Zaniechanie projektu Polska Amunicja - armia bez kłów
Brak potencjału związanego z produkcją amunicji, czyni zakupy broni bezużytecznymi, polityczne blokady związane z dostawami nie pozwalaja nawet na krótka wojnę obronną. Produkcja amunicji w Niemczech uzależnia nas politycznie od Niemiec. Warto zwrócić uwagę, że Niemcy mają zupełnie inną strategię polityki w Europie Wschodniej niż Polska.
Wycofanie się Tuska z Projektu Polska amunicja niweczy potencjał produkcyjny na lata.

Osłabienie konkurencyjności Polski wobec Centrum - peryferyjna gospodarka na zawsze
Wstrzymanie inwestycji infrastrukturalnych w energetyce i transporcie osłabia konkurencyjność polskich producentów oraz atrakcyjność inwestycyjną.

Uruchomienie kadłubowego projektu CPK, pod naciskiem NATO, jest zaprzeczeniem roli jaką miała odegrać ta inwestycja w budowie nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej obslugującej polska gospodarke.

Wstrzymanie rozbudowy portów kontenerowych i żeglugi na Odrze dopełnia problem.

Przedłużanie rozpoczęcia inwestycji w elektrownie atomowe (np wycofywanie się PGE z inwestycji z Solorzem) to cios w polska wytwórczość.

Zgoda na realizację wyżej wymienionych projektów w rezultacie może być nieodwracalna. Działania Tuska w tym zakresie mogą na zawsze określić peryferyjną rolę Polski w ratowaniu Centrum.

Dla realizacji tych długofalowych celow Centrum sypnie od czasu do czasu "koralikami" dla Tuska, zagwarantuje ekipie bezkarność.

Warto zwrócić uwagę, że negocjacje związane z wojną na Ukrainie i doprowadzenie do pokoju dramatycznie zmienią cele Unii, a zwłaszcza Niemiec.
Problemy dla Europy,  które Niemcy stworzyły, zawierając sojusz z Rosją w energetyce,  to była tylko przygrywka.
W obecnej sytuacji ścisła współpraca z Rosją to jedyny ratunek dla Niemiec i historyczne zagrożenie dla Polski.

Tusku, pamiętaj - gotuj tę żabę powoli, na początku ona się będzie cieszyła z Twoich sukcesów!



-ab-
O mnie -ab-

Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka